Knurów: Spacer po III Kolonii Robotniczej – 9 czerwca
Chcemy zaprosić Was na pierwszy spacer w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej po koloniach robotniczych w Knurowie. Dla pracowników kopalni Knurów na początku XX wieku powstała III Kolonia Robotnicza.
Styl osiedla to połączenie architektury wiejskiej: angielskiej i śląskiej. W sumie w latach 1903-1921 powstało 90 domów robotniczych, 5 domów urzędniczych oraz obiekty użyteczności publicznej, jak np. magiel, dom kultury i konsum. Kopalnia Knurów działa do dziś, a w czasie II wojny światowej należałą do koncernu Hermann Göring. Wybierzemy się do najstarszej nekropolii w mieście, zobaczymy, gdzie dawniej stał dwór i centrum wsi.
Poznamy bliżej święta Barbarę, która jest patronką Knurowa. Porozmawiamy, jak wyglądało życie codzienne w familokach, jakie tradycje i zwyczaje kultywowano w osiedlach robotniczych. Powspominamy, co trzymano w chlywikach, jak bajtle spędzały czas wolny na placu i co jedzono na łobiod w familokach…
W niedzielę 9 czerwca o godzinie 15:00 spotykamy się na skwerku przy skrzyżowaniu ulic Dworcowej i Kopernika.
Wycieczka będzie trwać około dwóch godzin. Udział w wycieczce jest bezpłatny.
Prowadzący: Kamil Iwanicki, silesianista, pomysłodawca i twórca projektu Familoki autor książki Familoki. Śląskie mikrokosmosy.
Info: Familoki