Knurów/Rudy: Relacja z wycieczki rowerowej w dniu 3 maja 2023
W dniu 3 maja 2023 odbyła się wycieczka rowerowa zorganizowana przez Sekcję Rowerową Koła PTTK TRION w Knurowie. Brało w niej udział 8 osób.
Celem wycieczki było poznanie części centralnej Parku Krajobrazowego Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich. Na trasę wyruszono o godz. 10:00 Z remizy OSP w Żernicy. Przejechano ul Górniczą do pętli autobusowej w Żernicy, a następnie ulicami Cicha i Za Młynem do Leboszowic i ul Leboszowską do Pilchowic, gdzie uzyskaliśmy pierwsze potwierdzenie terenowe naszej wycieczki do Odznaki Turystycznej Ziemi Gliwickiej. Dalsza trasa naszej wycieczki przebiegała ul Damrota przez Trzesniówkę i dalej rowerowym szlakiem żółtym 295Y w kierunku rybnickiego Ochojca. Po chwili postoju na wysokości bunkrów z 1939r. Niemieckiej Pozycji Górnośląskiej – Grupy Bojowej Pilchowice, przedstawieniu genezy powstania tych fortyfikacji ogólnych cech konstrukcyjnych zrezygnowano z wejścia za względu na zalanie mniejszego schronu „sonderwerk” po lewej stronie drogi oraz większego schronu Regelbau 116 b, na polu po prawej stronie drogi i po chwili korzystając z utwardzonych leśnych dojazdów pożarowych dojeżdżamy do DW 921 tuż przed Stanicą.
We wsi uzyskujemy kolejne potwierdzenia przejazdu naszej trasy. Dalej jedziemy zgodnie ze znakami czerwonego szlaku rowerowego 6C ul Dworcową w stanicy i drogą Stodolską aż do skrzyżowania z drogą Na Lipki i po skręcie w prawo dojeżdżamy do tego uroczyska.
W tym ładnym miejscu wykonujemy grupowe zdjęcie i jedziemy dalej do Rud. Na skraju miejscowości na cmentarzu odwiedzamy grób osoby wybitnie zasłużonej dla naszego regionu dra Juliusza Rogera – lekarza, budowniczego szpitali w Rudach, Rybniku i Pilchowicach, badacza kultury ludu śląskiego i przyrodnika. Następnie zwiedzamy Zabytkowa Stację Kolei Wąskotorowej gdzie wykonujemy kolejne fotografie i potwierdzamy nasz pobyt pieczęcią z obiektu. Alejkami parkowymi dojeżdżamy do najatrakcyjniejszego zabytku na trasie wycieczki – Pocysterskiego Zespołu Klasztorno- Pałacowego po krótkim spacerze po jego terenie dokumentujemy go zbiorową fotografią i udajemy się na obiad do restauracji „Pod Kasztanami”.
Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną przez Brantolkę i dalej droga Na Szlaban będącą fragmentem ścieżki przyrodniczej, przez uroczysko „ Dziewcze Groby” do Bargłówki. W Bargłówce przekroczono ul Raciborską DW 919 i ul Kościelną oraz drogą Bargłowską dojechano do pilchowickiego Wielopola, skąd przez Leboszowice powrócono do ul Cichej w Nieborowicach, gdzie na skrzyżowaniu z ul Zalesie rozwiązano wycieczkę. Jej uczestnicy po pożegnaniu udali się najkrótszą drogą do swoich miejsc zamieszkania. Wycieczka dzięki wspaniałej atmosferze panującej wśród uczestników i doskonałym humorom uczestnikom i ich zaangażowaniu poprzez wysuwanie pewnych sugestii dotyczących trasy przejazdu jak hasło „Na Lipki” była wydarzeniem bardzo udanym.
Cenne dla mnie były wspomnienia kol. Józefa dotyczące byłego miejsca jego pracy WNTK SMOLNICA na 15,800km linii kolejowej 304 Kolei Piaskowej Kotlarnia, pomiędzy stacjami Smolnica i Leboszowice.
Po zakładzie nic nie pozostało, a w ich miejscu rośnie las. O istnieniu stacji Smolnica i warsztatach naprawczych taboru kolejowego nic nie wiedziałem. Serdecznie dziękuję za udaną wycieczkę Kol. Basi, Mirce i Teresie oraz Kol. Damianowi, Józefowi, Piotrowi i Robertowi
info: Koło PTTK TRION w Knurowie