Knurów: Polskia eliminacja konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej CanSat edycji 2021.
Młodzi naukowcy z Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie po raz drugi startują w polskiej eliminacji konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej CanSat edycji 2021.
W poprzedniej edycji zespół AGO Team zajął 1 miejsce (ex aequo), a w bieżącej rękawicę podjęła drużyna Delta Team, w której skład wchodzą Mateusz Goik, Dawid Rokita, Mateusz Bródka, Dawid Piotrowski, Łukasz Borsuk oraz Jakub Suszek.
Konkurs polega na zaprojektowaniu i wykonaniu minisatelity wielkości puszki do napoju, który wystrzelony rakietą na wysokość 3 km opadając na spadochronie ma wykonywać różne misje naukowe – mówi Dawid Rokita – W naszym przypadku misja polegać ma między innymi na skonstruowaniu spadochronu, który bez użycia linek sterowniczych będzie mógł manewrować satelitą wykorzystując generatory prądu napędzane powietrzem z czaszy spadochronu.
To trudne zadanie, w szczególności w zakresie zaprojektowania nietypowego kształtu spadochronu oraz śmigieł napędzających generatory prądu – mówią Mateusz Bródka i Jakub Suszek, odpowiedzialni za konstrukcję mechaniczną satelity i generatory.
Satelita składa się z komputera pokładowego, kilku różnych czujników oraz systemu łączności z ziemią – mówią Dawid Piotrowski i Łukasz Borsuk – Opracowanie i przetestowanie oprogramowania wymaga sporo umiejętności i czasu. Trzeba wymyślić wiele algorytmów wykorzystujących dane z czujników i napisać odpowiednie oprogramowanie.
Oprócz satelity niezbędne jest wykonanie stanowiska kontroli lotu opartego o komputer wykorzystujący system łączności radiowej. Ta część wymaga wielu umiejętności i wiedzy z zakresu programowania – mówi Mateusz Goik, główny programista – Postanowiliśmy, że ta część projektu będzie bardzo zaawansowana, stąd powstał program o bardzo dużych możliwościach przedstawiania danych naukowych w czasie rzeczywistym (live), w momencie opadania satelity. Możemy obserwować nie tylko wiele wykresów, ale także poruszanie się satelity na tle trójwymiarowej mapy.
Nad zespołem czuwa Donat Dubiel, opiekun Koła, który podkreśla bardzo trudne zadanie jakie stoi przed naukowcami.
Tegoroczna edycja jest wymagająca przede wszystkim pod kątem organizacyjnym. Pandemia koronawirusa niesamowicie utrudnia pracę nad minisatelitą, który realizowany jest zdalnie. Nie dość, że mamy ograniczenia w możliwości spotykania się w pracowni, gdzie dostępne są wszelkie niezbędne urządzenia i narzędzia oraz oprogramowanie, to jeszcze pogoda choć piękna zimowa, nie pozwala realizować nam lotów próbnych – mówi Donat Dubiel – Poza tym zeszłoroczny zespół AGO Team miał ponad półtorej roku na przygotowanie satelity. Tegoroczni nasi reprezentanci Delta Team ma zaledwie 6 miesięcy! To olbrzymia różnica.
Nagrodą główną jest reprezentowanie Polski na finałach europejskich, których także nie oszczędził koronawirus. Zamiast jak do tej pory wyjazdu do kraju organizującego finał, zwycięskie ekipy krajowych eliminacji wyślą swoje projekty na finały europejskie i będą je prezentować zdalnie. To dodatkowa trudność oraz przeszkoda w integracji z młodzieżą z całego świata, co do tej pory było jednym z ważniejszych elementów konkursu.
Misję wspierają gliwicka firma Aiut (partner strategiczny knurowskiego Koła) oraz Zortrax i Dudek Paragliders.
Mimo wielu trudności zespół realizuje swoje zadanie mając nadzieję na dostanie się do finałowej piątki, która w marcu ma wyjechać na poligon, by wykonać lot rakietą. Będzie to bardzo trudne, ale nie niemożliwe do wykonania zadanie. Wszystko zależy od ostatniego angielskojęzycznego raportu, który zespół musi złożyć już za 2 tygodnie. Trzymajmy kciuki!
Strona misji: delta.knei.pl
Kibicujcie nam na naszym fanpage: facebook.com/KoloNaukoweKnurow