Knurów: Podsumowanie działań Straży Miejskiej w roku 2024
W Biuletynie Informacji Publicznej opublikowano raport z działalności Straży Miejskiej w Knurowie za rok 2024, który przedstawia szereg działań podejmowanych przez funkcjonariuszy w zakresie ochrony porządku publicznego. Straż Miejska, realizując swoje zadania ustawowe, koncentruje się na zapewnieniu spokoju w przestrzeni publicznej, kontroli ruchu drogowego, współpracy z innymi służbami ratunkowymi oraz dbałości o bezpieczeństwo mieszkańców.
W 2024 roku strażnicy podejmowali 2822 interwencje, co stanowiło nieco mniej niż w roku poprzednim. Działania te obejmowały między innymi systematyczne kontrole oświetlenia ulic oraz sygnalizacji świetlnej, w wyniku których podjęto 105 interwencji. Funkcjonariusze reagowali na nieprawidłowości, informując odpowiednie służby o stwierdzonych problemach. W zakresie utrzymania dróg, przeprowadzili 184 interwencje związane z lokalizacją ubytków w chodnikach i jezdniach oraz zanieczyszczeniem nawierzchni. Ponadto zgłaszali nieprawidłowości w oznakowaniu drogowym oraz funkcjonowaniu sygnalizacji świetlnej, podejmując łącznie 53 interwencje w tych obszarach.
Ważnym elementem działań Straży Miejskiej było usuwanie wraków pojazdów. Funkcjonariusze usunęli 23 wraki w wyniku podjętych czynności wobec właścicieli pojazdów, w tym także wraków ujawnionych w roku 2023. Straż Miejska aktywnie działała także na rzecz utrzymania czystości i porządku w gminie, przeprowadzając 43 kontrole posesji, z których 27 wykazało nieprawidłowości. W wyniku tych działań nałożono mandaty na 11 osób, a w 16 przypadkach stosowano pouczenia.
W obszarze ochrony środowiska Straż Miejska przeprowadziła 138 kontroli kotłowni budynków mieszkalnych i użytkowych. Ujawniono 28 wykroczeń, w tym 2 dotyczące spalania odpadów oraz 23 związane z używaniem pieców zakazanych uchwałą „antysmogową”. W 7 przypadkach nałożono mandaty, a w jednym przypadku skierowano sprawę do Sądu Rejonowego w Gliwicach.
W ramach działań edukacyjnych Straż Miejska przeprowadziła akcję „Bezpieczny Plac Zabaw”, podczas której skontrolowano 50 placów zabaw, wykrywając jedno uszkodzenie infrastruktury, które zostało niezwłocznie naprawione. Strażnicy przeprowadzili także kontrolę punktów skupu złomu, gdzie nie stwierdzono nieprawidłowości. Ponadto zorganizowano akcję znakowania rowerów w celu zapobiegania kradzieżom. Oznakowano 65 rowerów, a od 2011 roku – 1373 rowery, z których 18 zostało skradzionych.
W okresach zimowych Straż Miejska dbała o bezpieczeństwo na akwenach wodnych, przeprowadzając 30 kontroli zamarzniętych jezior i stawów, szczególnie podczas ferii zimowych, aby zapobiec wypadkom. Również w okresie letnim funkcjonariusze monitorowali kąpieliska, przeprowadzając 82 kontrole, co przyczyniło się do zapobiegania nielegalnym kąpielom. W 2024 roku nie stwierdzono przypadków utonięcia.
Straż Miejska zajmowała się także interwencjami w sprawie osób bezdomnych, kontrolując 39 miejsc ich przebywania w okresie zimowym. Funkcjonariusze informowali bezdomnych o dostępnych ośrodkach pomocy społecznej i noclegowniach. Podejmowano również interwencje dotyczące dzikich wysypisk śmieci – przeprowadzono 356 kontroli w tym zakresie. W sprawie bezpańskich zwierząt strażnicy podjęli 74 interwencje, w wyniku których odłowiono 40 psów i 55 kotów.
W zakresie przestrzegania przepisów dotyczących alkoholu przeprowadzono postępowania w sprawie wykroczeń, nakładając 31 mandatów karnych oraz składając wnioski o ukaranie do sądu wobec sprawców wykroczeń. Straż Miejska przeprowadziła także akcję „Czytelny Adres”, która miała na celu poprawienie oznakowania nieruchomości w celu ułatwienia szybkiego dotarcia służb ratunkowych.
Rok 2024 to także czas działań edukacyjnych i prewencyjnych, w ramach których Straż Miejska przeprowadziła trzy pogadanki w placówkach oświatowych oraz 255 kontroli wokół szkół, mających na celu zapobieganie dewastacjom i zakłóceniom porządku. Kontrole przeprowadzono także w innych miejscach, takich jak parki, przystanki komunikacji miejskiej oraz cmentarze, co miało na celu zapewnienie porządku publicznego.
W rejonie osiedla „1000-lecia” w 2024 roku przeprowadzono intensywne działania prewencyjne, które miały na celu poprawę bezpieczeństwa i porządku publicznego. Funkcjonariusze Straży Miejskiej realizowali swoje zadania zarówno w formie patroli pieszych, jak i zmotoryzowanych, szczególnie w miejscach uznanych za zagrożone popełnianiem wykroczeń. W sumie przeprowadzono 627 kontroli, co przyczyniło się do wyraźnego spadku liczby ujawnionych wykroczeń w porównaniu do roku 2023 – o 26,29%.
Najczęściej ujawnianymi wykroczeniami były te związane z bezpieczeństwem i porządkiem w komunikacji. Zidentyfikowano 115 takich wykroczeń, co oznacza spadek o 55 przypadków w porównaniu do poprzedniego roku. Wśród wykroczeń dominowały przypadki niedostosowania się kierowców do znaków drogowych. W szczególności najwięcej wykroczeń dotyczyło naruszenia znaku B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach”, gdzie ujawniono 40 wykroczeń, z czego największa liczba, bo aż 24, miała miejsce na ul. Jana Sobieskiego. Kolejnym częstym wykroczeniem był postój pojazdów w strefach zamieszkania poza miejscami do tego wyznaczonymi – 24 przypadki, z czego 10 wykroczeń odnotowano przy ul. Władysława Łokietka. Trzecim najczęściej ujawnianym wykroczeniem było niedostosowanie się do znaku B-36 „zakaz zatrzymywania się”, z 22 przypadkami, z których siedem miało miejsce na ul. Szpitalnej oraz siedem na ul. Władysława Jagiełły. Duża liczba tych wykroczeń wynikała z ograniczonej liczby miejsc postojowych na terenie osiedla „1000-lecia”.
Dodatkowo zauważono wzrost wykroczeń związanych z przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, gdzie odnotowano sześć wykroczeń więcej niż w poprzednim roku. Dotyczyły one spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych, z czego największa liczba (pięć wykroczeń) miała miejsce przy ul. Kosmonautów.
Biorąc pod uwagę powyższe wyniki, w 2025 roku kontynuowane będą doraźne kontrole w formie patroli pieszych i zmotoryzowanych, szczególnie w rejonie ul. Jana Sobieskiego, ul. Władysława Łokietka, ul. Szpitalnej, ul. Władysława Jagiełły oraz ul. Kosmonautów, aby dalej poprawiać bezpieczeństwo w tym rejonie i zapobiegać popełnianiu wykroczeń.
W 2024 roku w rejonie „Centrum” odnotowano znaczący wzrost liczby ujawnionych wykroczeń w porównaniu do roku 2023. Łącznie ujawniono 266 wykroczeń, co stanowi wzrost o 131,30% w stosunku do poprzedniego roku. Zdecydowaną większość wykroczeń stanowiły te związane z bezpieczeństwem i porządkiem w komunikacji, których liczba wzrosła o 157, osiągając 226 przypadków. Najwięcej z nich miało miejsce przy ul. Niepodległości, gdzie ujawniono 207 wykroczeń, z czego 156 dotyczyło naruszenia warunków dopuszczalności na drodze dla pieszych przez kierujących pojazdami.
Wzrost liczby wykroczeń wynikał z przeprowadzonych działań prewencyjnych, w tym 1136 kontroli miejsc zagrożonych popełnianiem wykroczeń, co stanowi wzrost o 14,50% w porównaniu do 2023 roku. Ponadto, zauważono także wzrost liczby wykroczeń przeciwko przepisom ustawy Prawo Ochrony Środowiska (wzrost o 4 wykroczenia).
W rejonie „Redyna” w 2024 roku odnotowano spadek liczby ujawnionych wykroczeń o 58,8% w porównaniu do roku 2023. Największy spadek dotyczył wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, które zmniejszyły się o 62,70%. W tej grupie najwięcej wykroczeń dotyczyło postoju pojazdów w oznakowanych strefach zamieszkania poza miejscami do tego wyznaczonymi – piętnaście przypadków, z czego czternaście wykroczeń ujawniono przy ul. Ignacego Krasickiego. Kolejnym najczęściej ujawnianym wykroczeniem było niezastosowanie się do znaku drogowego B-36 „zakaz zatrzymywania się”, które miało miejsce cztery razy.
Odnotowano również spadek liczby wykroczeń związanych z naruszeniem przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Na tak znaczący spadek wpływ miały działania kontrolne w miejscach zagrożonych popełnianiem wykroczeń oraz prewencyjne oddziaływanie kamer systemu monitoringu wizyjnego miasta Knurów, które funkcjonują w rejonie „Redyna”. Działania kontrolne będą kontynuowane przez służby patrolowe Straży Miejskiej w 2025 roku.
W 2024 roku w rejonie osiedla „Szczygłowice” odnotowano ogólny spadek liczby ujawnionych wykroczeń o 8,4% w porównaniu do roku 2023. W szczególności zauważono tendencję spadkową w grupie wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, które zmniejszyły się o 10,4%. Najwięcej wykroczeń dotyczyło kierujących pojazdami, którzy nie dostosowywali się do znaku drogowego B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach” (145 przypadków, z czego 142 ujawniono przy ul. Górniczej). Kolejnymi najczęściej ujawnianymi wykroczeniami były niedostosowanie się do znaku B-36 „zakaz zatrzymywania się” (59 przypadków, z czego najwięcej przy ul. Wieczorka – 58 wykroczeń) oraz postój pojazdów w strefie zamieszkania poza miejscami do tego wyznaczonymi (44 wykroczenia, z czego najwięcej przy ul. Jana Kilińskiego – 18 wykroczeń).
Wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji wynikały głównie z interwencji zgłaszanych przez zarządców dróg i administratorów budynków. Liczba wykroczeń przeciwko przepisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi utrzymała się na podobnym poziomie jak w 2023 roku (jedenaście przypadków, z czego dziewięć ujawniono przy ul. Lignozy).
W 2024 roku kontynuowano działania prewencyjne rozpoczęte w latach poprzednich, przeprowadzając 929 kontroli miejsc zagrożonych popełnianiem wykroczeń, zarówno w formie patroli pieszych, jak i zmotoryzowanych. Dodatkowo w rejonie osiedla „Szczygłowice” funkcjonuje pięć punktów kamerowych, które wspierają monitoring i prewencję.
W 2024 roku w rejonie „Starego Knurowa” odnotowano wzrost liczby ujawnionych wykroczeń o 10,13% w porównaniu do roku 2023. Wzrost ten był wynikiem kontynuowanych działań kontrolnych w tym rejonie, gdzie przeprowadzono 675 kontroli miejsc zagrożonych popełnianiem wykroczeń.
Największą liczbę wykroczeń stanowiły te przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji – 210 przypadków. W szczególności najwięcej wykroczeń dotyczyło ul. Pocztowej, gdzie ujawniono 166 wykroczeń, z czego 126 związanych było z nieprawidłowym postojem pojazdów w oznakowanej strefie zamieszkania oraz 36 przypadkami nieprzestrzegania zakazu ruchu w obu kierunkach (w tym 34 wykroczenia również przy ul. Pocztowej).
Grupą wykroczeń, która odnotowała znaczący spadek, były wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości, zredukowane o dziesięć przypadków. Dotyczyły one spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych.
W 2025 roku będą kontynuowane działania prewencyjne, w tym kontrole miejsc zagrożonych popełnianiem wykroczeń, mające na celu dalsze poprawienie porządku w rejonie „Starego Knurowa”.
W 2024 roku w rejonie „Krywałdu” odnotowano niewielki wzrost liczby ujawnionych wykroczeń, wynoszący jeden przypadek w porównaniu do roku 2023. Największy wzrost dotyczył wykroczeń przeciwko przepisom ustawy Prawo ochrony środowiska, które zwiększyły się o sześć przypadków w stosunku do 2023 roku. Wzrost ten związany był z przeprowadzonymi kontrolami instalacji spalania paliw stałych, w szczególności dotyczył wykroczeń związanych z eksploatacją urządzeń grzewczych, które były zabronione przez przepisy tzw. uchwały „antysmogowej”.
Ponadto odnotowano wzrost wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu osób i mienia (o trzy przypadki więcej w porównaniu do 2023 roku). Z kolei największy spadek dotyczył wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, gdzie liczba ujawnionych wykroczeń zmniejszyła się o 10 przypadków.
W 2024 roku w rejonie „Krywałdu” strażnicy przeprowadzili 122 prewencyjne kontrole miejsc zagrożonych popełnianiem wykroczeń, co miało na celu dalsze poprawienie porządku i przestrzegania przepisów.
W 2024 roku w rejonie „Farskich Pól” odnotowano wyraźny wzrost liczby ujawnionych wykroczeń, wynoszący dziesięć przypadków w porównaniu do roku 2023. Największą grupą wykroczeń były te dotyczące złamania przepisów Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wykroczenia te zostały ujawnione w trakcie kontroli nieruchomości, szczególnie w zakresie gospodarowania odpadami ciekłymi na terenach prywatnych posesji. Wzrost liczby wykroczeń w tej grupie wskazuje na konieczność dalszych działań kontrolnych w tym zakresie.
W 2024 roku w rejonie osiedla „Wojska Polskiego I” odnotowano wyraźny spadek liczby ujawnionych wykroczeń, wynoszący 34,8% w porównaniu do 2023 roku. Największą liczbę ujawnionych wykroczeń stanowiły te przeciwko przepisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wykryto 18 wykroczeń związanych ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych, z czego większość miała miejsce w rejonie skweru przy ul. Kapelanów Wojskowych (16 wykroczeń). Drugą grupą wykroczeń były te związane z bezpieczeństwem i porządkiem w komunikacji – ujawniono 17 wykroczeń, co stanowi spadek o 28 wykroczeń w stosunku do 2023 roku. Najwięcej tych wykroczeń odnotowano na ul. Szpitalnej (5 przypadków), głównie dotyczących postoju pojazdów w strefach zamieszkania poza miejscami do tego wyznaczonymi (15 wykroczeń).
Na spadek liczby wykroczeń wpłynęły prowadzone działania prewencyjne, takie jak systematyczne kontrole miejsc zagrożonych popełnianiem wykroczeń (849 kontroli) przeprowadzane przez patrole piesze. W rejonie funkcjonują również 5 punktów kamerowych, które mogą przyczynić się do szybszego i skuteczniejszego ustalenia sprawców wykroczeń. Kontrole będą kontynuowane w 2025 roku.
W rejonie osiedla „Wojska Polskiego II” w 2024 roku odnotowano wyraźny spadek liczby ujawnionych wykroczeń w porównaniu do 2023 roku. Największy spadek wystąpił w grupie wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, gdzie liczba wykroczeń zmniejszyła się o 6 przypadków. Spadek ten był efektem przeprowadzonych działań kontrolnych, w ramach których zrealizowano 215 kontroli miejsc zagrożonych popełnianiem wykroczeń.
Największą liczbę ujawnionych wykroczeń stanowiły te dotyczące nieprawidłowego postoju pojazdów w strefach zamieszkania poza wyznaczonymi miejscami (11 wykroczeń), z czego najwięcej wykroczeń miało miejsce na ul. Lotników (5 przypadków). W 2025 roku funkcjonariusz odpowiedzialny za utrzymanie ładu i porządku publicznego na osiedlu Wojska Polskiego II kontynuować będzie działania kontrolne w tym zakresie.
Podsumowując działania podejmowane w 2024 roku na terenie różnych osiedli, widać wyraźnie pozytywne efekty prewencyjnych kontroli, interwencji oraz realizacji akcji społecznych, które miały na celu poprawę bezpieczeństwa oraz porządku publicznego. W szczególności działania prewencyjne, takie jak kontrole miejsc zagrożonych popełnianiem wykroczeń, przeprowadzanie znakowania rowerów, czy wzmożona obecność patroli w rejonach zbiorników wodnych, przyczyniły się do zauważalnych zmian w liczbie ujawnionych wykroczeń.
Niemniej jednak, mimo sukcesów, nadal widoczny jest wpływ ograniczeń kadrowych. Zbyt mała liczba pracowników wpływa na możliwość prowadzenia intensywniejszych działań kontrolnych oraz reagowania na zgłaszane incydenty. Wiele z realizowanych działań wymaga zaangażowania dodatkowych zasobów, zarówno w zakresie liczby funkcjonariuszy, jak i odpowiednich narzędzi pracy, co pozwoliłoby na jeszcze większą skuteczność i efektywność podejmowanych interwencji.
Podjęcie działań związanych z rozbudową systemu monitoringu wizyjnego oraz kontynuowanie inicjatyw prewencyjnych, jak „Bezpieczny Plac Zabaw” czy „Czytelny adres”, są krokiem w dobrym kierunku, jednak dalszy rozwój i pełne wykorzystanie ich potencjału wymaga zapewnienia odpowiednich zasobów personalnych. Realizacja celów na 2025 rok będzie mogła przynieść jeszcze lepsze efekty, o ile kadra odpowiedzialna za bezpieczeństwo i porządek publiczny zostanie odpowiednio wzmocniona.
Info: BIP Knurów