InformacjeKnurówNewsy

Knurów: Narodowe Święto Niepodległości 2023

11.11.2023 roku obchodzimy 105. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości.

W 1795 roku Polska zniknęła z map Europy podzielona między trzy kraje zaborcze – Austrię, Prusy i Rosję.

Dopiero po 123 latach zaborów, 11 listopada 1918 roku ogłoszono ustanowienie państwa polskiego. Dlatego dzień 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt państwowych, które odbywają się w ciągu roku.

Z tej okazji także w Knurowie zostały przygotowane uroczystości.

W godnym i uroczystym przeżyciu tego narodowego święta pomaga mieszkańcom Knurowa udział w liturgii Eucharystycznej.

Msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona została o godz. 11 00 w kościele pw. św. Cyryla i Metodego, w której uczestniczyli m.in. uczniowie szkoły mundurowej, władze miasta i powiatu, mieszkańcy oraz Chór Kameralny „Slavica Musa”. Homilię wygłosił ks. Mariusz Dołęgowski zastanawiając się wspólnie z wiernymi nad istotą patriotyzmu.

Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy przemaszerowali ulicą Dworcową pod pomnik Powstańców Śląskich przy akompaniamencie Orkiestry Dętej KWK „Knurów” pod batutą Mariusza Kowalczyka.

W obchodach udział wzięli m. im. klasy mundurowe i ratownicze z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2, poczty sztandarowe, władze miasta i powiatu, przedstawiciele KWK „Knurów-Szczygłowice”, Związek Harcerstwa Polskiego Odział Knurów, a także przedstawiciele oświaty, służb mundurowych związków zawodowych, zakładów pracy, jak również reprezentanci organizacji pozarządowych i stowarzyszeń w Knurowie, oraz liczne grono mieszkańców Knurowa.

W miejscu pamięci narodowej przy ul. Dworcowej na maszt została wciągnięta biało-czerwona flaga, Orkiestra KWK „Knurów” odegrała polski hymn państwowy czyli Mazurek Dąbrowskiego. Ponadto odbyło się ślubowanie uczniów I klas mundurowych z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie, któremu przewodniczył sierżant sztabowy Sławomir Tokarz.

Przy monumencie Powstańców Śląskich przybyłe delegacje złożyły kwiaty i wieńce, a poczty sztandarowe oddały hołd bohaterom, którzy poświęcili swoje życie stając w obronie kraju i narodu polskiego.

Po raz pierwszy Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937. Następie zostało zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku i ponownie przywrócone ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.

Ten szczególny dzień, jakim jest 11 listopada skłania każdego Polaka do refleksji na temat patriotyzmu. Objawia się szacunkiem dla godła, hymnu, języka polskiego i historii – jednym słowem przywiązaniem, umiłowaniem do swojej Ojczyzny. I obejmuje trzy czasy: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość kraju.

Ducha patriotyzmu Polaków podtrzymują solidne korzenie, ale nadal potrzebna jest troska o zachowanie wartości duchowych i materialnych kultury. Trzeba tu jednak wyraźnie zaznaczyć, że patriotyzm to kwestia czysto indywidualna, ale i społeczna.

Tekst oraz foto: Agnieszka Łyko