Knurów: Narodowe Czytanie 2023 w Art CK
Dzisiaj (8.09.2023r.) wypada 12. Edycja Narodowego Czytania pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Tegorocznym wybranym tekstem została lektura „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Głównym celem akcji jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.
Powieść została nie przypadkowo wytypowana, gdyż pisarka porusza w niej tematykę Powstania Styczniowego największego zrywu narodowowyzwoleńczego w XIX wieku skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy, którego 160. rocznica wybuchu obchodzona jest właśnie w 2023 roku.
Do grona miast, gdzie taka wyjątkowa akcja jest prowadzona dołączył w zeszłym roku Knurów. W tym roku wydarzenie literackie zostało zaplanowane na godz. 17:00, odbyło się w ART CK przy ul. Witosa 6 w Knurowie.
Wszystkich mieszkańców do wspólnego obcowania z literaturą zaprosiło Centrum Kultury w Knurowie wraz z Zespołem Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie.
Fragmenty utworu „Nad Niemnem” przeczytali specjalnie zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Miasta Knurów Tomasz Rzepa, Radny Rady Miasta Knurów Paweł Szkatuła oraz Paulina Żyrkowska i Dawid Puchalski – twórcy Knurowskich wieczorów literackich, Marta Asłanowicz nauczycielka ZSZ nr 2 w Knurowie i jeden z uczniów z ZSZ nr 2 w Knurowie, przedstawiciele z Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Anna Sacher, Gabriela Ungrowska, Maria Szreter, Zygmunt Tomczyk.
W Narodowym Czytaniu w ART CK uczestniczył też Poseł na Sejm RP Jarosław Gonciarz, uczniowie z ZSZ 2 w Knurowie i mieszkańcy Knurowa.
Spotkanie rozpoczęto od przeczytania okolicznościowego listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wystosowany specjalnie na tą okazję. Głowa państwa w liście zaprasza do włączenia się do akcji, w którym opisuje walory powieści i przesłanie akcji.
List Prezydenta czytała Brygida Dreślińska kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Knurów.
Po zakończeniu części oficjalnej zostały przygotowane ciekawe atrakcje takie jak: warsztaty artystyczne dla dzieci – umieszczenie w narysowanym słoiczku kompozycji z suszonych kwiatów (prowadzenie Zosia Mihilewicz). Warsztaty tego typu zostały specjalnie wybrane, ponieważ Eliza Orzeszkowa nie tylko tworzyła dzieła literackie, ale także „suche ogrody”. Jako botanik-amator zbierała okazy flory nadniemeńskiej, suszyła oraz przechowywała w specjalnych albumach. A potem z tych suszonych roślin tworzyła dzieła sztuki plastycznej.
Następna atrakcja dla uczestników przygotowana przez organizatorów to akcja pt. „Wymień książkę z Biblioteką” czyli szansa wymiany swoich książek z książkami przygotowanymi przez bibliotekarki (książki nie starsze niż te wydane w 2010 roku), a także tematyczny upominek (widokówka z cytatem).
Ponadto każdy mógł otrzymać na własnym przyniesionym egzemplarzu „Nad Niemnem” pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania.
Nie zbrakło także okazji do spotkania z Molusiem Książkowym.
Wspólne świętowanie umilił słodki poczęstunek i aromatyczna kawa.
Tekst oraz foto: Agnieszka Łyko