Knurów: Muzycznie przy Tężni – Piotr Zarzyka – akustycznie
Połączenie odpoczynku i kurortowych klimatów z doznaniami dla duszy było dzisiaj możliwe dzięki inicjatywie knurowskiego Centrum Kultury, na którego zaproszenie pojawił się przy Tężni ze swoim akordeonowym repertuarem – Piotr Zarzyka, który przyjechał specjalnie na akustyczny koncert z Radomia.
Jak było zobaczcie sami i z tego co udało nam się dowiedzieć nieoficjalnie zapraszamy na przyszłą niedzielę 🙂 na wyraźne życzenie mieszkańców, będzie szansa posłuchać akustycznie artysty z gitarą 🙂 Kto to będzie?
– to jeszcze chwilkę, mała tajemnica 🙂
Piotr Zarzyka
Urodził się 23 sierpnia 1996 roku w Lublinie. Naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 7 lat w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu w klasie Pana Andrzeja Humskiego, następnie Pana Dariusza Figarskiego oraz Pani Prof. dr hab. Elwiry Śliwkiewicz – Cisak. W latach 2003-2008 grał w zespole „Akordeonowe Smyki”, pod kierownictwem Pana Andrzeja Humskiego. Zespół ten na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych odnosił liczne sukcesy. Od roku 2008 do 2015 realizował partie pierwszego akordeonu w HUMI ACCORDION BAND, zespołu działającego w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu prowadzonego przez Pana Andrzeja Humskiego, a następnie od 2012r. przez Pana Artura Miedzińskiego. Zespół koncertował w kraju i za granicą. Aktywność artystyczna przypadająca na okres nauki gry na akordeonie to udział w licznych festiwalach, konkursach, koncertach, imprezach muzycznych, warsztatach akordeonowych oraz lekcjach mistrzowskich. Swoje umiejętności instrumentalne doskonalił na Międzynarodowych i Ogólnopolskich Kursach Interpretacji Muzycznej w: Miętnem, Piwnicznej Zdrój, Nowym Sączu, Zwierzyniu, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Janowcu nad Wisłą, gdzie pracował z wybitnymi pedagogami z Kraju i Europy. Występował jako solista z towarzyszeniem Radomskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Pana Macieja Żółtowskiego oraz Orkiestrą Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu pod dyrekcją Pana Adriana Hanke i Pana Przemysława Zycha. Od 2005 roku zdobywa laury na wielu prestiżowych konkursach i festiwalach akordeonowych, jako solista jak i kameralista w kraju i zagranicą m.in.: w Castelfidardo (Włochy), Wilno (Litwa), Berlin (Niemcy), Klingenthal (Niemcy), Innsbruck (Austria), Gyor (Węgry), Belgrad (Serbia), Praga (Czechy), Koszyce (Słowacja), Dunajska Streda (Słowacja) oraz Sanoku, Miastku, Chełmie, Lublinie, Sochaczewie, Mławie, Giżycku, Puławach, Stalowej Woli, Solcu-Zdrój, Częstochowie, Gorlicach, Radomiu, Wrocławiu, Przemyślu, Koszalinie, Katowicach. Od września 2012r. grał w duecie z Eweliną Misztal (OSM I i II st. im. Karola Lipińskiego z Lublina), tworząc duet akordeon-skrzypce. W 2013r. duet zdobył: I nagrodę na Festiwalu Zespołów Kameralnych w Stalowej Woli. Od września 2014r. grał w Kwintecie Akordeonowym w składzie: Piotr Zarzyka (ZSM im. Oskara Kolberga z Radomia) oraz Szymon Lipiński, Jakub Stefaniak, Piotr Ostrowski, Jan Bielak (OSM I i II st. im. Karola Lipińskiego z Lublina). Kwintet w marcu 2015r. zdobył: I nagrodę na Konkursie Akordeonowym w Berlinie.
Od 2016r. gra w duecie akordeonowym „Jabłoński & Zarzyka Duo”, w składzie: Piotr Zarzyka oraz Karol Jabłoński (studenci AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. zw. Joachima Pichury oraz adt dr Piotra Chołołowicza). Duet w 2016r. zdobył: II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Gyor, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Belgradzie, I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Solcu – Zdróju oraz I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Pradze. W 2017 roku duet zdobył I nagrodę w kategorii Zespoły Kameralne – AM i Muzycy Zawodowi na XVII MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE AKORDEONOWYM MUZYKI ROZRYWKOWEJ I POPULARNEJ „CONCERTINA 2017” w Giżycku, I miejsce w VIII INTERNATIONAL MUSIC COMPETITION 2017 /section ACCORDION DUO/ w BELGRADE – SERBIA oraz I miejsce w IX Ogólnopolskim Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu – Zdroju oraz I nagrodę i tytuł „Absolut Winners”, CHAMBER MUSIC A2 CATEGORY, INTERNATIONAL UNION OF CONCERT ACCORDIONISTS (IUCA) DUNAJSKA STREDA „INTERTALENT 2017”.
W swoim repertuarze posiada zarówno utwory oryginalne (komponowane na akordeon), jak również transkrypcje znanych “szlagierów” muzyki klasycznej oryginalnie napisanych na fortepian, klawesyn, skrzypce i inne. Ma w swoim repertuarze również znane przeboje światowej muzyki rozrywkowej.
Od 2008 roku współpracuje z najstarszą, radomską placówką kultury, Ośrodkiem Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska. Prezentował się podczas wielu imprez organizowanych przez ten ośrodek, między innymi cykliczna Uliczka Tradycji czy Anima Urbis – Dusza Miasta. Muzyka wykonywana na akordeonie przez Piotra Zarzykę była także wykorzystywana jako ścieżka dźwiękowa w filmach dokumentalnych: „Beit Radom” oraz „Michał Glogier”, realizowanych przez Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”.
Współpracował także z Kabaretem „poProstu Kabaret”, w którym realizował się jako akompaniator muzyczny.
Współpracował z Radomskim Klubem Środowisk Twórczych i Galerią – Łaźnia.
Od 2016 roku współpracuje z Zespołem Ludowym „Skaryszewiacy”.
Laureat Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” – 2013r.
„Człowiek Roku 2015” w kategorii KULTURA w plebiscycie dziennika-gazety ECHO DNIA Radom.
Nominowany przez gazetę ECHO DNIA Radom do plebiscytu „Człowiek Roku 2016” w kategorii KULTURA.
W roku akademickim 2018/2019 został Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Studentów. Uroczyste wręczenie stypendiów przez Panią Minister Wandę Zwinogrodzką odbyło się 10 grudnia 2018r. w Sali Balowej w Zamku Królewskim w Warszawie.
Edukacja muzyczna:
W roku szkolnym 2008/2009 ukończył z wyróżnieniem w Zespole Szkół Muzycznych, Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I stopnia im. Oskara Kolberga w Radomiu w zakresie gry na akordeonie, (w klasie Pana A. Humskiego i Pana D. Figarskiego).
W roku szkolnym 2014/2015 ukończył w Zespole Szkół Muzycznych, Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Oskara Kolberga w Radomiu na wydziale instrumentalnym w zakresie gry na akordeonie, (w klasie Pani Prof. dr hab. Elwiry Śliwkiewicz –Cisak i Pana Dariusza Figarskiego).
W roku akademickim 2017/2018 ukończył studia pierwszego stopnia – licencjat, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, na Wydziale Wokalno – Instrumentalnym, kierunek instrumentalistyka, specjalność gra na instrumencie – akordeon w klasie Pana Prof.zw.dra hab Joachima Pichury oraz adt dra Piotra Chołołowicza.
Aktualnie:
Student pierwszego roku studiów stacjonarnych drugiego stopnia – magisterskich, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, na Wydziale Wokalno – Instrumentalnym, kierunek instrumentalistyka, specjalność gra na instrumencie – akordeon w klasie Pana Prof.zw. dra hab. Joachima Pichury oraz adt dra Piotra Chołołowicza.
Jest stypendystą:
Fundacji Polish Orphans Charity – 2008r.,
Prezydenta Miasta Radomia za szczególne osiągnięcia artystyczne – 2009r.,
Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w roku szkolnym: 2010/2011, 2011/2012, 2012/2013, 2013/2014, 2014/2015,
I Edycji Nagrody Muzycznej Radomskiego Stowarzyszenia Pokoleń za wybitne osiągnięcia muzyczne w kategorii: Osoba indywidualna 2012 – Szydłowiec – 2012r.,
Nagroda Prezydenta Miasta Radomia za szczególne osiągnięcia artystyczne – 2012r.,
Laureat Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” – 2013r.,
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne (2013-2014) – 2014r.,
Nagroda Prezydenta Miasta Radomia w kategorii: osobowość za szczególne osiągnięcia artystyczne – 2014r.,
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne dla uczniów szkół artystycznych w latach (2014-2015) – 20 maj 2015r.,
Stypendium Rady Miasta Radomia im. Jacka Malczewskiego dla rozpoczynającego studia radomianina, absolwenta szkoły średniej ze szczególnymi osiągnięciami z zakresu sztuk pięknych oraz wykazującego aktywność społeczną – listopad 2015r.,
Stypendium Rektora AM Katowice dla najlepszych studentów za osiągnięcia artystyczne na rok akademicki 2016/2017,
Stypendium Rektora AM Katowice dla najlepszych studentów za osiągnięcia artystyczne na rok akademicki 2017/2018,
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Studentów w roku akademickim 2018/2019. Uroczyste wręczenie stypendiów przez Panią Minister Wandę Zwinogrodzką odbyło się 10 grudnia 2018r. w Sali Balowej w Zamku Królewskim w Warszawie.
Warsztaty, kursy:
W latach 2008 – 2015 uczestniczył w warsztatach akordeonowych oraz kursach interpretacji muzycznej.
Kursy przeznaczone są dla uczniów i nauczycieli Szkół Muzycznych, studentów i absolwentów Akademii Muzycznych z Polski i z zagranicy. Uczestnicy doskonalą swoje umiejętności i pracują nad interpretacją przygotowanych utworów.
Pracował z wybitnymi wirtuozami akordeonu z Polski i Europy.
W 2008 roku (czerwiec-lipiec) uczestniczył w Międzynarodowym Kursie Interpretacji Muzycznej – Miętne 2008, jak również był uczestnikiem Warsztatów Muzycznych zorganizowanych w Piwnicznej Zdrój.
W 2009 roku (lipiec) uczestniczył w Międzynarodowym Kursie Interpretacji Muzycznej – Miętne 2009, jak również był uczestnikiem XIV Międzynarodowego Kursu Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu.
W 2010 roku (1-12 lipiec) uczestniczył w Międzynarodowym Kursie Interpretacji Muzycznej – Miętne 2010.
Był uczestnikiem Warsztatów Muzycznych zorganizowanych przez Towarzystwo Muzyczne w Radomiu – Zwierzyń (04-17.08.2010r).
Był uczestnikiem Międzynarodowego Mistrzowskiego Kursu Interpretacji dla instrumentów dętych, akordeonu, gitary i śpiewu solowego– Janowiec 19-29 sierpnia 2010r.
W 2011 roku (lipiec) uczestniczył w Międzynarodowym Kursie Interpretacji Muzycznej – Miętne 2011.
W 2012 roku (maj) uczestniczył w XII Warsztatach Akordeonowych dla uczniów Szkół Muzycznych I i II stopnia regionu lubelskiego – Lublin 2012r.
W 2012 roku (sierpień) uczestniczył w XI Janowieckich Interpretacjach Muzyki Słowa im. Jakuba Walaska Pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Departamentu Edukacji Kulturalnej.
W 2013 roku (maj) uczestniczył w Warsztatach Akordeonowych dla uczniów Szkół Muzycznych I i II stopnia w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego (Lubelskie Spotkania Akordeonowe) – Lublin 2013r.
W 2013 roku (15-25 sierpień) uczestniczył w XII Janowieckich Interpretacjach Muzyki Słowa i Aktorstwa im. Jakuba Walaska pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Departamentu Edukacji Kulturalnej.
W 2014 roku (06-08.06.2014r.) uczestniczył w XIV Warsztatach Akordeonowych w Lublinie, dla uczniów Szkół Muzycznych I i II st, Regionu Lubelskiego w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego (Lubelskie Spotkania Akordeonowe), zorganizowanych przez Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie, Stowarzyszenie Przyjaciół i Wychowanków OSM I i II st. im. K. Lipińskiego w Lublinie.
W 2014 roku (21-31 sierpień) uczestniczył w XIII Janowieckich Interpretacjach Muzyki pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Departamentu Edukacji Kulturalnej.
W 2015 roku (16-18 listopada) uczestniczył w warsztatach chóralnych prowadzonych przez dr hab. Agnieszkę Franków-Żelazny w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chórów Akademii Muzycznych „Kocham muzykę współczesną” (Sala Koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia) – Katowice, dn. 17.11.2015r.
W 2016 roku uczestniczył w Mistrzowskim Kursie Interpretacji Muzyki prowadzonym przez Profesor Elwirę Śliwkiewicz Cisak – w ramach XV Janowieckich Interpretacji Muzyki im. Jakuba Walaska – Janowiec Nad Wisłą 2016, (Janowiec nad Wisłą, 18-28 sierpnia 2016r.).
Warsztaty z Profesorem Bogdanem Dowlaszem podczas II Sesji Naukowo-Artystycznej „Akordeon wczoraj a dziś” (Katowice, 08 grudnia 2017r.)
Warsztaty z Profesorem Vladem Pligovka (Katowice, 11 kwietnia 2018r.)
Udział w III Międzynarodowej Sesji Naukowo-Artystycznej „Akordeon wczoraj a dziś” (Katowice, 12 grudnia 2018r.)
Wspaniała inicjatywa, szkoda że tak mało powiedziano zgromadzonym o Piotrze,to klasyka,ludzie obecni myśleli…o jakiś chłopak grał będzie…