W sobotę, 12 października 2019 roku na deskach knurowskiego Domu Kultury odbył się jedyny i niepowtarzalny w swoim rodzaju spektakl muzyczny pt. ”Fatima”.

Widowisko muzyczno-artystyczne wystawiła Wspólnota Rodzin Guadalupiańskich powstała dzięki Wspólnocie Dzieci Guadalupiańskich przy Parafii Garnizonowej Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie.

Niecodzienne przedstawienie które odbyło się na sali widowiskowej przy ul. Górniczej 1 w Szczygłowicach to – pełnometrażowy musical, z autorską muzyką graną przez orkiestrę na żywo, scenografią, kostiumami.

Wypada tu nadmienić, że niezwykły spektakl jest w równym stopniu wydarzeniem muzycznym, co przeżyciem religijnym.

A wszystko zaczęło się w Meksyku w 2003 r., kiedy Grażyna Beszłej, mama Agnieszki, obecnej liderki zespołu Guadalupe, doznała cudownego uzdrowienia po poważnym wypadku samochodowym. W podzięce za cud w amfiteatrze kościoła pw. Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka w Lublinie, w dniu 9 grudnia 2017 roku odbyła się premiera musicalu Fatima”.

Tekst napisała i wyreżyserowała – Emilia Łabęcka i Agnieszka Beszłej, muzykę stworzyła – Agnieszka Beszłej i Aleksandra Złotnicka. Scenografię wykonał – Radosław Łaziuk i członkowie Rodzin Guadalupiańskich.

W przedstawieniu biorą udział całe rodziny. Familijny charakter powoduje, że narracja s. Łucji, karmelitanki opisującej objawienia Maryi, staje się żywa i bardzo przejmująca. Wzruszająca była trójka pastuszków, która bardzo wiernie wcieliła się w swoje role. Napięcie prześladowań wizjonerów rozładowywały przemykające przez scenę owieczki, malutkie dzieci w białych kożuszkach.

Głównym tematem spektaklu muzycznego z Lublina jest objawienie Najświętszej Maryi Panny w Fatimie. 13 maja 1917 roku świadkiem objawień była trójka fatimskich dzieci:  dziesięcioletnia Łucja de Jesus, dziewięcioletni Franciszek Marto i jego siedmioletnia siostrzyczka Hiacynta Marto, pilnowało stada owiec. W samo południe dzieci jak zwykle odmówiły razem cząstkę różańca. Nagle ujrzały ponad drzewem dębu niezwykłą postać nieziemskiej piękności.

Matka Boża podczas objawień między majem a październikiem 1917 roku przekazała pastuszkom trzy tajemnice, zwane tajemnicami fatimskimi. Franciszek widział Maryję, lecz Jej nie słyszał. Hiacynta Ją widziała i słyszała. Łucja natomiast widziała, słyszała i rozmawiała z Nią. Łucja spisała treść objawień, dzięki czemu współcześnie możemy je czytać i analizować.

W znaczeniu duchowo-religijnym Fatima oznacza przypomnienie prawd wiary, zwrócenie uwagi na konieczność modlitwy – zwłaszcza różańcowej – pokuty i Komunii Świętej wynagradzającej.

Musical „Fatima” świetnie został zagrany, skomponowany plastycznie, wytańczony entuzjazmem wiary i wyśpiewany przez nieprzeciętnie utalentowanych młodych ludzi ze Wspólnoty Rodzin Guadalupiańskich.

Przybyła publiczność wychodziła z musicalu zachwycona, głęboko wzruszona, ponieważ wspaniała forma artystyczna w połączeniu z emanującym ze sceny entuzjazmem wiary sprawiają, że  nie tylko widz ogląda widowisko, ale się z nim utożsamia, staje się jego uczestnikiem, aktorem – wspólnie śpiewa, doświadcza, wspólnie się modli.

Jest to znakomity sposób na wartościowe spędzenie czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Prawdziwe umocnienie duchowe dla każdego.

Artyści zawitali w progi Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach z inicjatywy pani Lidii Mierzwy – mieszkanki Knurowa.

Gość specjalny, którzy wzięli udział w sobotnim widowisku to: Tomasz Rzepa – Przewodniczący Rady Miasta.

Na końcu musicalu aplauz zaskoczonej publiczności potwierdził trafność pomysłu zaproszenia artystów z Lublina, a także świadczył o sukcesie spektaklu wystawionego przez Wspólnotę Rodzin Guadalupiańskich.

Relacja: Agnieszka Łyko