Ciekawostki z ...InformacjeKnurów

Knurów: Młode talenty podbijają kosmos

Członkowie Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie po raz kolejny uczestniczyli w międzynarodowym wydarzeniu World Space Week, które w Polsce zorganizowało Stowarzyszenie WroSpace z Wrocławia. Impreza odbywała się w centrum Wrocławia w budynku Concordia Design. Koło reprezentowało ośmiu członków w wieku szkolnym oraz opiekun.

„Uczestnicy spędzili dwa dni, biorąc udział w różnych warsztatach związanych z kosmosem, prowadzonych przez naukowców i edukatorów z Polski i zagranicy” – mówi Zuzanna Mizera, uczennica klasy siódmej Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Knurowie. Oprócz tego, w części konferencyjnej, można było wysłuchać inspirujących wykładów i prelekcji.

Jak co roku, także i tym razem knurowskie Koło Naukowe było wystawcą w części piknikowej imprezy – „Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży, a nawet dorosłych” – mówi Donat Dubiel, opiekun Koła.

Główną atrakcją były dwie strefy. Pierwsza to stanowisko do sterowania małym łazikiem marsjańskim „Knurów Mini Rover”, na którym uczestnicy musieli wykonać misję pobrania próbki z powierzchni zaimprowizowanego Marsa i umieszczenia jej w zasobniku.

Operatorzy nie mogli bezpośrednio widzieć łazika, a jedynie obraz z kamery video zamontowanej na pewnej wysokości oraz dwóch kamer na ramieniu robotycznym. Co ciekawe, z wykonaniem zadania lepiej radzili sobie młodsi uczestnicy niż dorośli.

„Drugim projektem, który przyciągnął tłumy, były Międzyszkolne Zawody Rakiet Pneumatycznych” – mówi Wojciech Dałkowski, uczeń klasy siódmej Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 9 – „Zabraliśmy ze sobą jedną z trzech wyrzutni pneumatycznych, umożliwiając dzieciom stworzenie rakiety z papieru, którą później wystrzeliwano. W sumie wykonano około 150 rakiet, które były wielokrotnie wystrzeliwane” – dodaje.

„W części piknikowej Koło zaprezentowało również swoje minisatelity CanSat AGO Knurów 1, zwycięzcę polskiej eliminacji konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej z 2020 roku, oraz ScanSAT Knurów-3, finalistę edycji 2023 konkursu” – mówi Igor Popowski, uczeń drugiej klasy Akademickiego Liceum Politechniki Śląskiej – „Zostaliśmy poproszeni przez organizatorów o przedstawienie działalności Koła podczas konferencji, której mottem przewodnim był „Potencjał młodości w nauce i technologii.” Opowiadaliśmy o różnych kosmicznych projektach realizowanych w pracowni oraz o naszych marzeniach i przyszłych celach związanych z przestrzenią kosmiczną” – dodaje.

„Dodatkowymi atrakcjami były teleskopy umożliwiające oglądanie plam na Słońcu, wieczorem pierścieni Saturna i Jowisza wraz z jego księżycami, oraz koncert zespołu „Voices of the Cosmos”, który tworzy muzykę z dźwięków kosmosu” – informuje Donat Dubiel.

Brak atmosfery w przestrzeni kosmicznej sprawia, że dźwięki muszą być sztucznie generowane z danych pomiarowych zarejestrowanych przez naukowców. Na wstępie muzycy zaprezentowali kilkadziesiąt utworzonych w ten sposób dźwięków pochodzących od pulsarów, czarnych dziur, komet, galaktyk i innych obiektów kosmicznych, a następnie odbył się koncert zespołu.

Członkowie Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki spędzili dwa intensywne dni na nauce, zabawie i rozwijaniu umiejętności praktycznych oraz miękkich. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na przyszły rok, a do tego czasu w knurowskiej pracowni powstaną nowe projekty.

Info: Koło Naukowe Elektroniki i Informatyki w Knurowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *