Knurów: Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych

0
1164

Mówi się, że psy czynią nas lepszymi. Jednak to stwierdzenie jest tylko prawdziwe w jednym przypadku – naprawdę trzeba kochać psy – wtedy one będą naszymi prawdziwymi przyjaciółmi.

Psy łatwo się adaptują do różnych warunków, błyskawicznie odczytują nasze intencje, są łase na pochwały i lojalne. Chcą nam służyć i się zasłużyć. Wpatrzone w nas, zakochane bezwarunkowo. To bardzo przyjemne i korzystne dla człowieka – być tak wielbionym. Dlatego my powinniśmy odwdzięczyć się czworonogowi właściwą opieką.

Idąc tym tokiem myślenia, w Knurowie po raz pierwszy zorganizowano niecodzienną imprezę, w której głównymi bohaterami były psie piękności.

Mowa tu o Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych ( WKU–CAC, WKU-CACIB).

Cudne czworonogi opanowały park przy ul. Floriana Ogana, w niedzielę – pierwszego sierpnia 2021 roku.

Inicjatorem i pomysłodawcą całej akcji na terenie miasta był knurowianin Adam Kozak, człowiek o wielkim sercu, który dostrzega przepiękne wnętrze każdego wspaniałego psa. W jego domu znalazł się skrawek miejsca dla dwóch ślicznych, puchatych sierściuchów rasy shih tzu – Lucjana i Parysa. Swój cenny czas i energię dzieli między opieką nad pupilami, rodziną i licznymi zainteresowaniami. Bo Pan Adam żyje pełną piersią, ma swoje pasje i je realizuje. Dodatkowo skupia się na bardziej pozytywnych stronach życia, bo to urodzony optymista i jego entuzjazm udziela się wszystkim dookoła. Dlatego osoby mające z nim styczność, mają zawsze zapewniony dobry dzień.

W trakcie wystawy Pan Adam Kozak otrzymał podziękowanie z rąk Prezesa PPK Pana Piotra Kłosińskiego za współpracę z Polskim Porozumieniem Kynologicznym oraz za ogromne zaangażowanie w organizację Wystawy Psów Rasowych Knurów 2021.

Głównym organizatorem wystawy było Stowarzyszenie Właścicieli Kotów i Psów Rasowych i Polskie Porozumienie Kynologiczne pod patronatem World Kennel Union.

Natomiast współorganizatorzy to Miasto Knurów i Centrum Kultury w Knurowie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Knurów Adam Rams, który osobiście wręczał nagrody opiekunom zwycięzców.

Na wystawie pojawili się hodowcy z pięciu państw, o ogromnej wiedzy na temat hodowanych przez siebie ras. I od nich właśnie mieszkańcy Knurowa, posiadający czworonogi, mogli zdobyć dużo informacji na temat odpowiedniego żywienia, pielęgnacji oraz zapoznać się z charakterystyką poszczególnych ras.

W niedzielę, od godz. 9:00 do godz.14:30, można było podziwiać rasy takie jak: owczarek środkowoazjatycki, owczarek staroniemiecki, szpic miniaturowy, bichon frize,  owczarek kaukaski, dog argentyński, dog niemiecki.

Psy nie tylko pozowały do zdjęć, ale wraz z właścicielami mierzyły się też w licznych konkurencjach.

Ocenę na ringach prowadzili międzynarodowi sędziowie z Polski, jak również Czech. Jury oceniało nie tylko wygląd zewnętrzny psa, lecz także jego charakter i posłuszeństwo wobec opiekuna.

Głównym celem wystawy jest wyłonienie najlepszego osobnika do dalszej hodowli czyli podtrzymania dobrych genów – zarówno fizycznych, jak i psychicznych – z poszczególnych ras.

Jury wybrało najładniejsze i najbardziej ułożone psy w kilku kategoriach  oraz zwycięzcę w klasyfikacji generalnej.

Wyniki Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych – Knurów 2021:

MŁODY PREZENTER

1 – Helenka Kos

2 – Marta Jażdżejewska

3 – Kacper Bartosiewicz

BEST BABY

3- owczarek środkowoazjatycki DELTA IMERIUM DELTA wł. Katarzyna Wrzeszcz

2 – szpic miniaturowy Selebriti Volnyy Veter Hon Do wł Katarzyna Witkowska

1 – hawańczyk BONNIE IMPERIAL DOG z Kolorowej Zagrody wł Jakub Niciejewski

BEST JUNIOR

1 – pomeranian Vishnya v Shokolade art Dog wł. Katarzyna Grzybowska

2 –  owczarek niemiecki  Etna Wesołe Wzgórze wł.Jacek Kos

3 – boston terrier Cassanova from Moravia wł Magda Moravcova

BEST IN SHOW

1 – dog Niemiecki Alex Przyjaciel Dzieci wł Piotr Gabrysiak

2 – american bully Morgan West Bully wł Yveta Kolackova

3 – pudel toy Tigo dell Alberico wł.Jolanta Mierzejewska

4 – owczarek staroniemiecki Freki of Stargazer wł Michalina Zioła

Miasto Knurów reprezentował pies ratowniczy – młody labrador retriever. W klasie użytkowej dostał 1 miejsce, jego koordynatorka to Elżbieta Hyrsz z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Knurowa.

Ponadto podczas plenerowej imprezy odbywała się XIX zbiórka dla bezdomnych psiaków, które nie posiadają kochających opiekunów i przytulnych domów.

W projekt akcji – pomoc czworonogom – zaangażowała się jak zwykle Dorota Lora (to największa miłośniczka zwierząt, szczególnie psów i kotów. Zawsze gotowa do pomocy włochatym i nie tylko kumplom ze schroniska „Psitul mnie”) wraz z właścicielem restauracji Gwarek.

Organizatorzy prosili darczyńców o dary w postaci kołder (nie puchowe), koców, poduch, legowisk, mat lub po prostu psią lub kocią karmę.  Cała zbiórka trafi do podopiecznych ze schroniska „Psitul mnie” w Zabrzu.

Darczyńcy z Knurowa, mieli możliwość wzięcia udziału w losowaniu nagrody dla swojego pupila, w postaci wizyty u Groomera.

Po zakończonej wystawie odbyło się losowanie i wspólnie z Dominiką Trząsalską wyłoniono dwie zwyciężczynie: Panią Annę Kokoszkę oraz Panią Darię Porębę.  Nagrody ufundował właściciel restauracji Gwarek Adam Trząsalski.

Wszystko wskazuje na to, że rozrywka, gdzie główny uczestnik to pies rasowy – zagości w Knurowie cyklicznie.  Bo to doskonały element strategii promocji miasta. Z tego miejsca, więc zapraszamy wszystkich miłośników czworonogów za rok.

Relacja: Agnieszka Łyko