Knurów: Mamy 3 miejsce i dwa wyróżnienia I-go stopnia!!! informują młodzi naukowcy.
Mamy 3 miejsce i dwa wyróżnienia I-go stopnia!!!
W dniu 11 marca odbył się finał IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Elektronika – by żyło się łatwiej”. Konkurs jest organizowany przez Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Od trzech lat do konkursu zgłaszamy nasze projekty.
W poprzednich latach na konkurs wysyłaliśmy dwa, trzy projekty rocznie. Dotyczyły one urządzeń elektronicznych, które wyposażone były przez mikrokontrolery sterowane za pomocą napisanych przez autorów programów. Wszystkie nasze projekty otrzymywały wyróżnienia II-go stopnia. W 2020 roku jeden z projektów, „Smart Obroża dla zwierząt” z lokalizatorem GPS dostała się do finałowej dziesiątki. Był to pierwszy znaczący sukces naszego projektu w tym konkursie, o którym dowiedziała się cała Polska dzięki programom telewizyjnym TVP i TVN.
W tegorocznej edycji konkursu brało udział 38 projektów z całej Polski przygotowanych przez 60 uczestników. Koło z Knurowa zgłosiło trzy projekty:
1. Minisatelita Cansat autorstwa Marka Kwoska i Patryka Kwaśnioka,
2. Środowisko symulacyjne autonomicznych algorytmów lotu w przestrzeni trójwymiarowej wraz z algorytmem autopilota, autorstwa Szymona Rafałowskiego i Mateusza Zmudy,
3. Aplikacja „Odkryj Rudy” autorstwa Bartłomieja Paci.
Dwa pierwsze projekty wchodziły w skład projektu, który w 2020 roku zajął pierwsze miejsce (ex aequo) w polskiej eliminacji Konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej Cansat 2020.
Jakież było nasze zaskoczenie, gdy dotarła do nas informacja, że do finałowej dziesiątki dostały się wszystkie trzy nasze projekty. Choć wiedzieliśmy, że wszystkie trzy projekty są na bardzo wysokim poziomie, to jednak konkurencja także stanęła na wysokości zadania. Dlatego z niecierpliwością i sporym stresem oczekiwaliśmy na finał, który z powodu pandemii miał formę zdalną.
W trakcie finałów, każdy projekt musiał zostać zaprezentowany online przed komisją konkursową składającą się z wykładowców Politechniki oraz sponsorów reprezentujących firmy branży nowoczesnych technologii.
Choć mieliśmy dobre przygotowanie i bogate doświadczenie obawialiśmy się nieco prezentacji naszych projektów – mówią Marek, Szymon, Patryk i Mateusz – mamy dopiero po 15-16 lat i prezentacja przed tak profesjonalną komisją nie jest łatwa.
Wyniki konkursu zostały przedstawione na oficjalnej Gali Finałowej, którą wsparła Telewizja TVS. Transmisję można oglądnąć na naszej stronie knei.pl/sukcesy
Wszyscy uczestnicy finałów zostali laureatami konkursu, a nasze Koło zgarnęło trzecie miejsce, które przypadło Markowi i Patrykowi oraz dwa wyróżnienia I-go stopnia, dla Mateusza i Szymona, oraz Brtłomieja. Wszyscy otrzymali wiele nagród od Politechniki i sponsorów konkursu, które pomogą im w realizacji przyszłych projektów.
Rezultat konkursu jest dla nas wielką nagrodą. Miło jest widzieć efekty ciężkiej pracy jaką wykonują młodzi ludzie rozwijając swoje pasje w naszym kole naukowym. Cieszy nas, że pokazujemy całej Polsce, iż nawet w mieście kojarzonym jako typowo górnicze mamy zdolną młodzież, której chce się rywalizować w trudnych dziedzinach technicznych.
Podkreślić należy, że Marek, Patryk, Mateusz i Szymon, którzy mają zaledwie 15-16 lat rywalizowali z maturzystami z całej Polski i osiągnęli tak wysokie miejsca. W przypadku Bartłomieja, który w bieżącym roku będzie zdawał maturę należy podkreślić fakt, że jest on jednym ze zwycięzców konkursu Google Code rozgrywanym w 2020 roku. Wprawdzie mieszka w Rudach, to jest członkiem knurowskiego Koła.
Niniejszym chcemy podziękować organizatorom konkursu, za profesjonalne jego przygotowanie. Pandemia wszystkim utrudnia życie, ale nie odczuliśmy tego w tym przypadku. Wszystko zostało perfekcyjnie zaplanowane i wykonane. Naprawdę super!
Jakie palny, wyzwania na najbliższą przyszłość?
Oprócz zgłaszania kolejnych projektów do konkursów Politechniki Śląskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej, planujemy wystartować z naszym łazikiem marsjańskim „Knurów Rover” w konkursie European Rover Challenge w 2022 roku. W przypadku łazika mówimy już o konkurowaniu ze studentami uczelni z całego świata. Nie czujemy respektu, ale wiemy, że minie kilka lat zanim dorównamy czołówce światowej. Są to bowiem bardzo skomplikowane konstrukcje.
W trakcie realizacji jest także projekt wspomagający nadzór nad pacjentami Domu Pomocy Społecznej Caritas w Knurowie. Mamy nadzieję, że przed wakacjami będziemy mogli zaprezentować czytelnikom naszą pracę.
Chcemy bardzo podziękować naszemu sponsorowi strategicznemu gliwickiej firmie AIUT oraz KP Labs, Future Processing, KAMAMI, Tomkov (Dron.edu.pl), Dom100.eu, Zortrax, ViliSoft, Nemiland, Dudek Paragliders, a także wszystkim sponsorom indywidualnym. Podziękowania należą się także rodzicom, którzy wspierają swoim zaangażowaniem, a czasami nawet dobrą pizzą!
Zapraszamy młodzież od 5 klasy szkoły podstawowej do 3 roku studiów – członkiem Koła można zostać w dowolnym momencie.
Zobacz naszą stronę: knei.pl