InformacjeKnurów

Knurów: Knurowska kopalnia z nową ścianą wydobywczą

W czerwcu Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) uruchomiła cztery nowe ściany wydobywcze w swoich kopalniach, dodając prawie 1,9 miliona ton węgla koksowego do swoich zasobów. Jedna z tych ścian znajduje się w Kopalni Węgla Kamiennego „Knurów” – Ruch Knurów.

Największą z nowo uruchomionych ścian jest 14-ta w kopalni Knurów, której zasoby oszacowano na milion ton węgla. Ściana ma długość 245 metrów i wybieg prawie 1,5 kilometra. Eksploatacja tej ściany potrwa do stycznia 2026 roku.

Dwie nowe ściany uruchomiono także w kopalni Pniówek. Ściana B-3 o długości 218 metrów i wybiegu 790 metrów będzie eksploatowana do lutego 2025 roku, a jej zasoby wynoszą 340 tysięcy ton. Druga ściana w Pniówku – C-5, o długości niespełna 100 metrów i wybiegu 375 metrów, posiada zasoby rzędu 140 tysięcy ton i będzie eksploatowana do września tego roku.

W Ruchu Zofiówka rozpoczęto eksploatację ściany C-10, której zasoby wynoszą około 400 tysięcy ton. Ściana ma długość 230 metrów i wybieg 550 metrów, a jej eksploatacja potrwa do lutego 2025 roku.

Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych, poinformował, że obecnie spółka prowadzi eksploatację 23 ścianami – „Udało się nam powrócić do ilości ścian sprzed zdarzeń w 2023 roku. Teraz intensywnie pracujemy nad tym, aby wrócić też do poziomu wydobycia z tamtego okresu” – powiedział Rozmus.

Poziom wydobycia w kopalniach JSW nadal odczuwa skutki zdarzeń z 2022 roku w Ruchu Zofiówka i KWK Pniówek, a także pożarów ścian w kopalniach Budryk i Pniówek, które miały miejsce w 2023 roku. Zarząd Spółki podjął decyzję o przemodelowaniu niektórych frontów robót w odpowiedzi na te wyzwania.

„Każdy, kto choć trochę zna się na górnictwie wie, że utworzenie nowego frontu robót i przygotowanie ściany do eksploatacji zajmuje wiele tygodni, czasami miesięcy” – mówi wiceprezes Rozmus – „Jesteśmy na dobrej drodze. Wszyscy ciężko pracujemy nad tym, aby wrócić do poziomu wydobycia sprzed roku 2022. W czwartym kwartale mamy nadzieję eksploatować 26 ścian” – dodaje.

Realizacja tych założeń zależy od warunków geologiczno-górniczych, które mogą wpływać na tempo i efektywność wydobycia. Mimo tych wyzwań, JSW pozostaje optymistyczna i zdeterminowana, aby osiągnąć swoje cele produkcyjne.

Jastrzębska Spółka Węglowa kontynuuje intensywne prace nad przywróceniem pełnej zdolności wydobywczej, uruchamiając nowe ściany w swoich kopalniach. Dzięki wysiłkom całego zespołu, spółka zmierza ku realizacji ambitnych planów produkcyjnych, mając na celu powrót do poziomu wydobycia sprzed kilku lat.

Info: JSW
Fot. Dawid Lach