Knurów: Dzień Otwarty w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Knurowie zorganizowała w sobotę, 9 marca Dzień Otwarty. Był on zaproszeniem do odwiedzenia Poradni oraz wspólnego świętowania Europejskiego Dnia Logopedy. Dzieci, w różnych grupach wiekowych, miały okazję do uczestnictwa w warsztatach logopedycznych „Logozabawy”.
Najmłodsi poprzez różnorodne zabawy i elementy terapeutyczne mieli okazję do doskonalenia słuchu, poczucia rytmu, oddychania, koordynacji ruchowej oraz wzbogacania zasobu słownictwa. Nieco starsi zastanawiali się ponadto jak powstaje muzyka i jakie ma gatunki. Chłopcom najbardziej podobała się muzyka rockowa, a dziewczynki wykazały niezwykły talent taneczny podczas słuchania zespołu Abba.
W czasie gdy dzieci bawiły się z logopedami, rodzice chętnie odwiedzali „Pokój gier”. Panie pedagog prezentowały gry i pomoce edukacyjne, sposoby ich wykorzystania oraz zachęcania do ćwiczeń poprzez zabawę w domu. Opowiadały też, jak niezwykłe efekty może uzyskać rodzic, który systematycznie poświęca czas na mądre zabawy z dzieckiem.
Podczas dnia otwartego naszymi gośćmi były: Pani Brygida Dreślińska kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Knurowie oraz pracowniczka działu dziecięcego – Pani Natalia Czech.
Panie przyprowadziły ze sobą Molusia, pluszowego mieszkańca Biblioteki, który opowiadał o tym, jakie niezwykłości czekają na nas wśród półek z książkami w Alei Lipowej 12. Dzieci zobaczyły jak fascynujący może być świat książek obrazkowych, interaktywnych, sensorycznych, dźwiękonaśladowczych, z dziurami, okienkami i gadżetami. Ponadto wraz z panią Natalią Czech stworzyły kolorowe lapbooki i zakładki do książek.
Rodzice, którzy do tej pory wątpili, czy „czytanie ma moc”, na pewno zostali przekonani przez panią Brygidę Dreślińską. Młody czytelnik rozwija zasób słownictwa, uczy się pożądanych wzorców zachowań, rozszerza samoświadomość, by radzić sobie w trudnych sytuacjach. Książka kształci refleksyjne myślenie, a także pełni funkcje profilaktyczną w kwestii zachowań społecznych, rozładowuje negatywne emocje. Zapobiega też, co ważne w dzisiejszych czasach, uzależnieniu od ekranów.
Jak mogliśmy zauważyć dzięki sobotnim spotkaniom, zarówno kontakt z logozabawami, muzyką jak i książkami, jest dla dzieci źródłem przyjemności i radości. Cieszy nas także zaangażowanie rodziców, którzy chcą być świadomymi przewodnikami i doradcami dla swoich pociech.
Info: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Knurowie