InformacjeKnurów

Knurów: Dzień Dawcy Szpiku podczas WOŚP

Gorąco zachęcam Was – moich bliskich, przyjaciół, znajomych oraz nieznajomych do zarejestrowania się w Bazie Potencjalnych Dawców Komórek Macierzystych!

Data: 14 stycznia 2018 r. podczas WOŚP
Godzina: 15:00 – 21:00
Miejsce: Dom Kultury w Knurowie-Szczygłowicach
Adres: ul. Górnicza 1, Knurów

Wraz z Fundacją DKMS, Centrum Kultury w Knurowie oraz pomocnymi mi Wolontariuszami organizuję swoją pierwszą akcję, mającą na celu zachęcenie jeszcze większej liczby osób do zarejestrowania się w bazie Potencjalnych Dawców Komórek Macierzystych oraz rozwianie wszelkich obaw i wątpliwości związanych z tym tematem

Z całego serca służę pomocą i własnym doświadczeniem, ponieważ kilka lat temu to właśnie przeszczep komórek macierzystych (potocznie: szpiku) uratował mi życie.
Jestem osobą, dla której choroba (w moim przypadku białaczka) była na tyle łaskawa, że pozwoliła mi na bycie Dawcą dla samej siebie – przeszłam zatem te same procedury, które przechodzą Dawcy Szpiku dla Kogoś innego.

Bardzo rzadko jednak zdarza się podobna możliwość i zdecydowana większość chorujących na nowotwory krwi osób potrzebuje przeszczepienia komórek macierzystych właśnie od Dawcy niespokrewnionego, czyli od Was.

Dlatego tak ważna jest Wasza pomoc, ponieważ wszystko, czego potrzebują chorzy macie już we krwi !!!

Co zrobić, aby zarejestrować się jako Potencjalny Dawca?

Zdecydowanie nie wahać się dłużej i przyjść!

Rejestracja będzie polegała tylko i wyłącznie na wypełnieniu formularza rejestracyjnego oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka za pomocą przeznaczonych do tego celu trzech pałeczek. Wymagany do rejestracji wiek to 18-55 lat.

Około 5 na 100 zarejestrowanych Potencjalnych Dawców zostaje Faktycznymi Dawcami. Ważne więc, by Twoja decyzja była świadoma.

Obalamy mit!

  • szpiku nie pobiera się z kręgosłupa
  • w 80% przypadków robi się to z krwi obwodowej (podobnie jak przy oddawaniu krwi) – w rzadszych, pozostałych 20% przypadków z talerza kości biodrowej (co również nie boli, ponieważ jest przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym)
  • każda z metod pobrania jest w pełni bezpieczna
  • szpik regeneruje się całkowicie w przeciągu 2 tygodni, nigdy nam go nie zabraknie, ponieważ w naszym ciele stale zachodzą procesy krwiotwórcze. Możemy go także oddawać wiele razy
  • Dawca nie ponosi żadnych kosztów – ewentualny urlop w pracy jest pełnopłatny, koszty dojazdu na badania, pobyt w klinice (który jest króciutki) również są pokrywane przez Fundację DKMS.

Odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania znajdziecie również pod linkiem:

https://www.dkms.pl/pl/faq

Jeśli tylko mielibyście inne pytania lub wątpliwości, również służę pomocą! 

Asia Świdrak