Knurów: Członkowie knurowskiego KNEiI informują :)
W naszej pracowni pojawiło się coś nowego 🙂
Pracując nad oprogramowaniem łazika marsjańskiego Knurów Rover dot. stereowizji, lidaru i komputera głównego, dwóch Bartków oraz Szymon wymieniali się sprzętem, gdyż nie posiadamy 3 kompletów. Kłopot polegał na tym, że są mieszkańcami Knurowa, Rybnika oraz Rud, i musieli między sobą często sprzęt przewozić 🙂
Postanowiliśmy to rozwiązać, a naturalnym sposobem jest, by sprzęt był w pracowni, a dostęp do niego był zdalny. Niestety oznaczałoby to, iż sprzęt musiałby być włączony 24h na dobę, a na to nie mogliśmy się zgodzić.
Powstał więc pomysł, by zrobić przenośną rozdzielnię elektryczną sterowaną zdalnie przez internet za pomocą strony www działającej na komputerach i urządzeniach mobilnych.
I tutaj z pomocą przyszedł kolejny członek zespołu Staszek, który wykonał to zadanie z niewielką pomocą opiekuna Koła. Rozdzielnia ma 6 gniazd indywidualnie sterowanych przez stronę www, a ze światem łączy się za pomocą zamontowanego w niej modułu WiFi zakupionego w KAMAMI, który zapewnia jej dostęp do routera znajdującego się w pracowni. Szybkie i stabilne łącze światłowodowe knurowskiej firmy Alfa-System pozwala na ekspresowe nią zarządzanie.
Rozdzielnia służy jedynie do urządzeń o niewielkim poborze prądu (zasilacze niskonapięciowe), ale przy drobnej modyfikacji może być w pełni wartościową rozdzielnią elektryczną do domu lub warsztatu.
Oprogramowanie sterujące z dowolnego miejsca na ziemi gdzie jest dostęp do Internetu, a nawet ze stacji kosmicznej 🙂 , pozwala zdalnie włączać i wyłączać te urządzenia, które są do niej podłączone.
Aby inni użytkownicy rozdzielni przez przypadek nie włączali/wyłączali urządzeń, których nie powinni, wprowadziliśmy w oprogramowaniu system uprawnień do poszczególnych gniazd.
Kolejnym zabezpieczeniem, które zaprogramowaliśmy jest zabezpieczenie przed zapominaniem wyłączania po zakończeniu pracy z podłączonymi urządzeniami. Każdy może zapomnieć ale po to mamy głowy, by zawczasu to rozwiązać 🙂 Stąd dla wybranych gniazd zaprogramowany jest automatyczny strażnik (algorytm), który wyłącza je po zadanym podczas włączania okresie.
Aktualnie mamy więc komfort pracy i pełnię swobody w zdalnym użytkowaniu sprzętu nawet wtedy, gdy pracownia jest zamknięta. Można bowiem włączyć np. stereowizyjne kamery z komputerem Jetson i dodatkowo oświetlenie. które pozwoli tym kamerom widzieć w ciemnej pracowni w nocy 🙂
info: koło naukowe elektroniki I informatyki w knurowie