InformacjeKnurów

Knurów: Cienie 1945 roku – historia, której nie wolno zapomnieć

W Knurowie odbędą się wydarzenia upamiętniające Tragedię Górnośląską 1945 roku, które mają na celu przypomnienie o dramatycznych losach mieszkańców regionu sprzed 80 lat.

Obchody rozpoczną się jutro o godzinie 17:00 w Art CK przy ulicy Witosa, gdzie odbędzie się spotkanie z dr Sebastianem Rosenbaumem i dr Dariuszem Węgrzynem. Uznani historycy specjalizujący się w dziejach Górnego Śląska przybliżą tematykę tamtych wydarzeń w ramach prelekcji zatytułowanej „Rok zerowy. 1945 na Górnym Śląsku”. W drugiej części spotkania dr Dariusz Węgrzyn zaprezentuje swoją najnowszą książkę „Internirung” – pierwszą naukową monografię poświęconą deportacjom Górnoślązaków do Związku Sowieckiego. Uczestnicy będą mieli okazję zakupić publikację oraz wziąć udział w dyskusji.

Kulminacja obchodów nastąpi w sobotę. O godzinie 9:30 delegacje złożą kwiaty pod pamiątkową tablicą znajdującą się przy Miejskiej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Karola Miarki. Pół godziny później w kościele pod wezwaniem świętych Cyryla i Metodego odprawiona zostanie Msza Święta w intencji ofiar i ich rodzin. Po nabożeństwie w budynku parafialnym odbędzie się konferencja zatytułowana „Wokół Tragedii Śląskiej 1945”, podczas której uczestnicy będą mogli wysłuchać wykładów i podyskutować na temat trudnej historii regionu.

Obchody organizowane są nie tylko z myślą o upamiętnieniu ofiar, ale także o kultywowaniu pamięci o historii Śląska i jej wpływie na teraźniejszość. Organizatorzy podkreślają, że każde takie spotkanie jest okazją do refleksji nad losami poprzednich pokoleń i znaczeniem tych wydarzeń dla współczesnej tożsamości mieszkańców. Szczególne podziękowania za zaangażowanie w organizację wydarzeń kierowane są do Piotra Koja ze Stowarzyszenia Pamięci Tragedii Śląskiej 1945.

Mieszkańcy Knurowa i okolic są zaproszeni do udziału w obchodach. To wyjątkowa okazja, by wspólnie oddać hołd tym, którzy w 1945 roku doświadczyli niewyobrażalnego cierpienia i na zawsze zapisali się w historii regionu.