Knurów: Charytatywny Turniej w Siatkówkę „Gramy dla Olka Steca”

0
1306

W dzisiejszym świecie nie wszyscy mają równe szanse. Niektórzy rodzą się chorzy, innym choroba się przytrafia. Dlatego warto zawsze pamiętać, by pomagać, zarówno tym najbliższym jak i całkiem obcym. Bo taka działalność –  bez oczekiwania na policzalne korzyści – uszczęśliwia schorowane osoby, a my czujemy się bardziej wartościowi. Jednocześnie bezinteresowne wsparcie dla innych jest cegiełką, która buduje lepszy, przyjazny świat, w którym wszyscy my żyjemy. Przy okazji trzeba też zdawać sobie sprawę że nigdy nie wiadomo kiedy tak naprawdę my sami będziemy tej pomocy potrzebować. A to, co wyślemy w świat, wróci do nas prędzej czy później. Jeśli do ludzi wyślemy dobro, naszą pomoc, nasz czas – to na pewno zaprocentuje.

By pomagać, zwłaszcza skutecznie, trzeba działać. W myśl tej zasady, w dniu 2 marca 2019 roku zorganizowano w Hali Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Knurowie-Szczygłowicach Charytatywny Turniej Siatkówki dla chorego Olka Steca.

Historia Aleksandra: Chłopiec jest niespełna 4-letnim mieszkańcem Knurowa. Do lekarza trafił z bólem brzuszka, który bardzo zaniepokoił rodziców. Wstępne badania, które były wykonane sugerowały lamblie, na co został leczony. Następnie Oluś udał się na badanie USG, ponieważ objawy zaczęły się nasilać. Pani doktor wykryła dużego guza. Natychmiast skierowano go do Szpitala Dziecięcego w Chorzowie na Oddział Hematologii i Onkologii. Przeprowadzono szereg badań, ale już po wstępnych diagnoza była ogromnym szokiem i bólem dla rodziców… NOWOTWÓR! Liczne rezonanse, tomografia, RTG, USG, punkcja szpiku, guza i kości niestety nie pozostawiły złudzeń… Neuroblastoma IV stopień z licznymi przerzutami. Jeden z najgroźniejszych złośliwych nowotworów dziecięcych.

Oluś od środy wieczora odpoczywa w domu z rodziną. Przygotowuje się do operacji i nabiera sił. W poniedziałek wyruszy wraz z rodzicami do Wrocławia na badania i w środę bądź czwartek (zależy od wyników, ponieważ Olek ma problem z krzepnięciem i musi być dodatkowo przygotowany do operacji) spotka się z prof. nadzw. dr hab. n. med. Janem Godzińskim na sali operacyjnej. Wtedy będzie trwała walka o to, żeby usunąć jak najwięcej pozostałości nowotworu i masy resztkowej, po leczeniu chemicznym.

Kwota potrzebna na zabezpieczenie immunoterapii przeciwciałami Anty GD-2 wynosi około 700 tysięcy złotych – wtedy szansę na zdrowie, życie Olka zwiększają się aż o 20-25%.

Część pieniędzy już zebrano ( około 200 tys.) dzięki wsparciu mieszkańców oraz rodziców kolegi, który także toczył brutalną walkę z Neuroblastomą. Niestety dalej brak znacznej kwoty, by Oluś mógł się cieszyć dalszym dzieciństwem.

Sobotni Charytatywny Turniej Siatkówki miał jeden cel – pomoc Olusiowi, który zmaga się z chorobą. Dlatego już od godz. 8:30 do rywalizacji przystąpiło osiem drużyn siatkarskich. Zespoły zostały podzielone na dwie grupy.

W skład Grupy I weszli: 1) Stara Ekipa, 2) PoMagaSię, 3) Gram Kibicuję Pomagam, 4) Tesco Dystrybucja.

Grupa II składała się z: 1) TKKF Szczygłowice, 2) Wyspa TEAM, 3) Silesia Volley, 4) Olek TEAM.

Końcowa klasyfikacja poszczególnych drużyn – Na pierwszym miejscu uplasowała się drużyna Silesia Volley, drugie miejsce zajął PoMagaSię, trzecia lokata przypadła Starej Ekipie. Kolejną pozycję czyli czwartą zdobyła drużyna – TKKF Szczygłowice.

W trakcie wydarzenia od godz. od 10:00 do godz. 14:00 chętni mogli oddać krew na poczet Aleksandra Steca oraz zarejestrować się jako potencjalny Dawca szpiku kostnego i komórek macierzystych dla potrzebującego – 33 letniego Adama z Piekar Śląskich.

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy wśród ponad 30 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. Dlatego, by zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów chorych na białaczkę, zorganizowano apel do mieszkańców Knurowa.

W sumie na DKMS dla chorego Adama z Piekar Śląskich zarejestrowało się 10 osób, a w akcji – Oddajemy krew dla Olka – zarejestrowały się 23 osoby, a oddało krew 15 osób. Każdej osobie poprano 450 ml  krwi to daje wynik:  6.75 litra.

I jak to bywa z turniejem charytatywnym łączy się – jak zwykle – zbiórka funduszy. Tym razem wszystkie serca były naprawdę szeroko otwarte dla schorowanego chłopca jakim jest Olek. Na licytacji ( początek godz.14:00) można było zakupić ciekawe przedmioty i atrakcyjne gadżety sportowe otrzymane od osób, którym leży na sercu dobry los Olusia. Hobbiści gadżetów sportowych i nie tylko, mogli nabyć,  między innymi: koszulkę Ronaldo, koszulkę Roberta Lewandowskiego, Kuby Błaszczykowskiego, Hazard, koszulkę dwukrotnych mistrzów Świata w siatkówce, Chelesa Londyn, Krzysztof Ignaczak, koszulkę Olimp Szczygłowice, Real Madryt, Wojciech Szczęsny- Juventus, Paweł Zatorski.

Zebrane fundusze podczas tej akcji zasiliły konto chorego chłopca i tym samym pozwolą opiekunom sfinansować potrzeby związane z powrotem Olka do zdrowia ( leczenie i rehabilitacja).

Licytację prowadził Tomasz Chruśnik potrafiący zbudować właściwy nastrój i  we wspaniały sposób nakłonić kupujących do aktywności. Dzięki czemu wzrastało tempo aukcji,  co pozwoliło uzyskać najwyższą stawkę licytowanej pozycji.

Interesującym wydarzeniem na turnieju okazał się Mecz Gwiazd – Przyjaciele & Sportowcy, na który wszyscy czekali z niecierpliwością.

W skład drużyny przyjaciele projektu Gram Kibicuje Pomagam: Maciek Florek „Gleba”, Andi Mancin, Adam Sobierajski, Piotr Lebiodzik, Tomasz Beńko, Dominika Nowacka, Paweł Lewandowski. Jacek Szurgot, Marcin Żyłka.

Do grupy knurowskich sportowych stowarzyszeń należeli: Zbigniew Rabczewski, Marek Siwek, Sławomir Tokarz, Grzegorz Sobierajski, Anna Cora, Krzysztof Nieradzik, Damian Mehlich, Sebastian Zawada, Sebastian Stec Rafał Krzyśka, Przemek Pomaranski , Tomek Michalski.

Mecz Gwiazd – Przyjaciele & Sportowcy, odbył się o godz. 15:00 i rozpoczęła go mistrzyni, pochodząca z Knurowa  – Laura Zawada.

Zmagania sportowe dostarczyły niesamowitych wrażeń ruchowych, sporą dawkę sportowej adrenaliny i pozwoliły w miłej atmosferze spędzić sobotni dzień. Sportowcy z ogromną determinacją i chęcią zdrowej rywalizacji reprezentowali swoje drużyny.

A grze z zaciekawieniem przyglądała się zgromadzona publiczność, która zagrzewała swoich idolów do walki za pomocą własnych dłoni i gardeł.

Jednak mecz nie wyłonił zwycięzcy, bo nie o to chodziło. Główną  istotą było pokazanie, że Razem Możemy Więcej. Bo jak to zwykle bywa z imprezą tego typu najważniejszą sprawą jest angażowanie się w zbiórkę pieniędzy na szczytny cel. Tym razem szlachetna misja była skierowana na wsparcie dla chorego Aleksandra, w jego walce z chorobą.

Były też atrakcje nie tylko sportowe, ale też dla ciała czyli stoiska gastronomiczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pyszne domowe wypieki i smaczna kawa czy herbata, a także gorąca grochówka, które w efekcie również zasiliły konto Olka.

Na zakończenie wręczono wyróżnienia wszystkim sponsorom, partnerom i osobom zaangażowanym w to wielkie przedsięwzięcie.

Organizatorzy imprezy to: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Knurów, TKKF Szczygłowice, Gram, Kibicuję, Pomagam – Jacek Szurgot.

Relacja: Agnieszka Łyko

Foto: Marzena Burliga