InformacjeKnurów

Knurów: Budki lęgowe dla jerzyków

Zarząd Lokatorsko-Własnościowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Knurowie, działając zgodnie z informacjami przekazywanymi w czasie zebrań z mieszkańcami, podjął decyzję o zakupie 50 szt. podwójnych budek lęgowych dla jerzyków.

Dzięki tej decyzji zakupione zostały w Stowarzyszeniu SPES (Nadzieja) z Katowic, które prowadzi kompleksowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz osób, które z powodu poważnej choroby, podeszłego wieku, pozbawionych środków do życia czy innych krytycznych wydarzeń, znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, budki wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej im. Ojca Stanisława Bocera OMI.

Tutaj 35 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną poddaje się rehabilitacji przez terapię, która w swej specyfice zbliżona jest do pracy – czytamy na stronie stowarzyszenia. Postawiliśmy na tworzenie wyrobów, które dają światu wymierną korzyść. Dzięki temu uczestnicy dostrzegają sens w swojej pracy doświadczają satysfakcji, dumy, wzrasta ich poczucie wartości – dodają.

„Dla naszej spółdzielni to kolejna już tego typu akcja, jednak na taką skalę podjęta po decyzjach nowego Zarządu. Mamy już budki lęgowe dla jerzyków na budynku Marynarzy 5 oraz Pocztowej 12, które zostały zamontowane w czasie prowadzonych prac termomodernizacyjnych. Obecnie planujemy montaż na budynku przy ul. Mieszka I 15, tutaj okazja pojawiła się przy wykonywaniu prac związanych z wymianą rur spustowych. Mamy świadomość tego jak ważny jest ekosystem, w którym żyjemy i swoimi działaniami chcemy pomóc tym, którzy pomagają w funkcjonowaniu i łagodzeniu uciążliwości. W przypadku jeżyków, jak wiemy, jest to naturalna broń przeciwko komarom, muszkom i innym insektom. Kolejne realizacje niebawem i z pewnością o nich będziemy informować” – mówi Prezes Zarządu LWSM Arkadiusz Łyko.

Budki lęgowe to specjalne konstrukcje, wykonane najczęściej z drzewa, przeznaczone na gniazda głównie dla ptaków, ale także dla mniejszych ssaków czy owadów. Robimy je po to, aby pomóc zwierzętom, gdyż ich naturalne miejsca lęgowe są coraz rzadsze przez działalność człowieka, np. ocieplanie budynków, wycinanie drzew. Opieramy się na wytycznych ornitologa Jana Sokołowskiego, który opracował zasady tworzenia budek.

Info: LWSM w Knurowie