Knurów: Apteka przy ulicy Koziełka nadal będzie całodobowa?
Z początkiem 2024 roku weszła w życie nowelizacja prawa farmaceutycznego. Główne zmiany dotyczą definicji aptek: czynnej w dzień wolny oraz czynnej całodobowo. Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady dotyczące nocnych i świątecznych dyżurów aptek.
Według dotychczasowych przepisów, dyżury nocne oraz w dni wolne od pracy były najczęściej realizowane przez apteki ogólnodostępne – miały one możliwość doliczyć sobie za to tzw. „opłatę za ekspozycję leków” podczas tych dyżurów. Od 1 stycznia 2024 roku, takiej możliwości nie mają. Ponadto, pora nocna w aptekach będzie trwała tylko dwie godziny na dobę.
Zgodnie z nowelizacją prawa farmaceutycznego, zarządy powiatów (i miast na prawach powiatów) w miastach do 40 tysięcy mieszkańców, będą zobligowane do przeprowadzenia analizy, a także wyznaczenia aptek realizujących dyżury w porze nocnej, oraz w dni wolne od pracy. Z kolei prezydenci miast powyżej 40 tysięcy mieszkańców, mogą takie dyżury ustanawiać fakultatywnie – bez konieczności przeprowadzenia analizy.
Dla wielu aptek w Polsce oznacza to tyle, że godziny ich pracy zostały skrócone do godziny 23:00. Nowe przepisy sprawiły, że mieszkańcy niejednego powiatu w kraju zostali pozbawieni dostępu do placówek ochrony zdrowia publicznego w porze nocnej.
Problem ten dotyczy również apteki zlokalizowanej przy ulicy Koziełka w Knurowie. W tym przypadku nadal trwają rozmowy knurowskiej placówki z lokalnym samorządem oraz starostwem powiatowym. Według naszych informacji temat ma zostać poruszony na najbliższej sesji Rady Powiatu Gliwickiego. Na tę chwilę apteka jest całodobowa i zgłasza gotowość do kontynuowania swojej pracy w godzinach nocnych w przyszłości.
Sprawa nowelizacji ustawy refundacyjnej, która zmieniła zasady pracy aptek dyżurujących w święta i w porze nocnej ponownie trafiła na „tapetę” do Ministerstwa Zdrowia za sprawą licznych interpelacji, które przekazano do resortu ze strony posłów.
Na jedną z nich odpowiedział wiceminister Maciej Miłkowski, który stwierdził, że każdy powiat w Polsce może wyznaczyć aptekę dyżurującą w zależności od potrzeb ludności. Zwrócił również uwagę, że władze niektórych powiatów mogły wyznaczyć dyżury na podstawie poprzednich przepisów, ale tego nie zrobiły.
Powiat Gliwicki w swoim oświadczeniu z 9 lutego 2024 roku poinformował, że ustawodawca nie dał możliwości poszukania kompromisu w tej kwestii zasłaniając się przepisami prawa, które rzekomo stanęły na przeszkodzie. Wypowiedź wiceministra Miłkowskiego przeczy tej teorii.
Kiedy zakończą się polityczno-aptekarskie przepychanki? Miejmy nadzieję, że czym prędzej i w końcu wygra dobra wola oraz chęć rozwiązania problemu. Tego oczekują mieszkańcy Knurowa i nie tylko…