KMP Zabrze: Kolejna ofiara metody „na policjanta”
Oszuści szukają cały czas nowych pomysłów lub modyfikują dotychczas wykorzystywane, aby skutecznie wyłudzać pieniądze. Jedną z form takich oszustw jest przedstawianie się za policjanta lub członka rodziny. Podszywając się pod krewnych i policjantów okradają najstarszych mieszkańców ze wszystkich oszczędności. Niestety w poniedziałek przekonał się o tym 81-letni zabrzanin, który oszustom podającym się za policjantów przekazał prawie 60 tys. złotych.
Tym razem sprawcy ponownie wykorzystali metodę „na policjanta”. Jednak zmodyfikowali ją w ten sposób, że po pokrzywdzonego wysłali taksówkę, która zawiozła go do banku, gdzie wypłacił pieniądze oraz z banku do miejsca, gdzie zostały przekazane oszustom.
Zabrzańscy policjanci apelują o zwrócenie uwagi na osoby starsze i przypominanie im o tym jak mają się zachować, by nie stać się ofiarą oszustwa. Pamiętajmy o najstarszych członkach naszych rodzin, rozmawiajmy z nimi na ten temat i przypominajmy im o zagrożeniu. Zwróćmy też uwagę na osoby samotne w naszym sąsiedztwie. Warto poprosić o pomoc dzielnicowego, który często w trakcie swojej codziennej służby odwiedza osoby starsze rozmawiając z nimi. Poniżej przedstawiamy kilka informacji, które warto zapamiętać i przekazać je osobą, które potencjalnie mogą stać się ofiarami oszustów.
Jak działają sprawcy?
Najczęściej stosują dwie metody „na wnuczka” i „na policjanta”. W pierwszej oszust podaje się za krewnego, który spowodował wypadek… pilnie potrzebuje pieniędzy… prosi o pomoc… zachowanie tajemnicy… sam nie może odebrać pieniędzy, przyśle zaufaną osobę.
W drugiej oszust podaje się za policjanta…informuje, że właśnie namierzono oszusta… nieuczciwych pracowników banku, w którym rozmówca posiada oszczędności czy osobę próbującą wyłudzić kredyt na fałszywy dowód rozmówcy…informują rozmówcę o jego zagrożonych pieniądzach…każą wypłacić wszystkie pieniądze z banku i przekazać je wskazanej osobie…
Seniorze, nie daj się oszukać Nie przekazuj osobie nieznajomej pieniędzy!
- Rozłącz połączenie (odłóż słuchawkę na widełki telefonu)
- Skontaktuj się z bliskimi (upewnij się czy rodzina potrzebuje pomocy)
- Powiadom Policję zadzwoń na numer alarmowy 112
Zapamiętaj! Policjanci nigdy:
- nie informują przez telefon o swoich działaniach,
- nie proszą o przekazanie pieniędzy,
- nie pytają o sumę posiadanych oszczędności oraz miejsca ich przechowywania,
- nie proszą o podanie numerów kont bankowych, haseł,
- nie proszą o przelanie pieniędzy na wskazane konta bankowe,
- nie proszą o zaciągnięcie kredyt
Info: KMP Zabrze