Gliwice: Wernisaż wystawy fotografii Jeremiego Astaszowa pt. BOHEMA – 19 września
Serdecznie zapraszamy na otwarcie festiwalu wernisażem wystawy fotografii Jeremiego Astaszowa pt. BOHEMA, 19 września 2022 r. o godz. 18:00 w Bibliotece Centralnej.
BOHEMA to portrety zastane i nieoczywiste polskich artystów, podejrzane obiektywem przez lustro w garderobie, uchylone drzwi, spontaniczne… Na gliwickiej wystawie prezentowany jest wybór kilkudziesięciu zdjęć, które powstały przez kilkanaście lat. Jeremi Astaszow towarzyszył artystom podczas prób, w garderobach, za kulisami, na teatralnych korytarzach, do ostatnich chwil przed ich wyjściem na scenę, w przerwach i po spektaklach. Są to dla artystów często chwile bardzo prywatne, pełne skupienia, jednak Jeremiemu udaje w subtelny sposób odsłonić rąbek zakulisowej tajemnicy.
Jego aparat jest jak rentgen, przez który możemy zobaczyć całą paletę emocji, od rozbawienia, przez skupienie, aż do tremy i nerwowego czekania na ostatni dzwonek…
Jeremi Astaszow – fotograf, operator, właściciel ASTASHOW STUDIO. Kiedy kilkanaście lat temu stało się jasne, że nie zostanie muzykiem, postanowił kupić aparat i wprosić się na staż do „Gazety Wyborczej”. Samouk, zawsze stawiający na fotograficzną intuicję, wierny bressonowskiej zasadzie „decydującego momentu”. Pomimo, iż na co dzień zajmuje się wieloma dziedzinami fotografii i filmowaniem, to z niemalejącą ciekawością i głodem fotografowania powraca w teatralne kulisy. Laureat i zwycięzca największych polskich konkursów fotografii prasowej. Udokumentował ponad pół tysiąca spektakli teatralnych i kilkadziesiąt koncertów. Sercem i obiektywem związany z katowickim Teatrem Korez, sosnowieckim Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, gliwickim Teatrem Miejskim i krakowskim Teatrem Stu.
Wystawę można oglądać w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17 w terminie: 16 września – 12 października 2022 r.
Natomiast dzień później, 20 września 2022 r. czeka nas pierwsze haczykowe spotkanie autorskie jedną z czołowych polskich reportażystek, Anną Bikont.
Anna Bikont ukończyła psychologię, pracuje jako dziennikarka, reporterka i pisarka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Jest autorką kilkunastu książek, wśród nich: „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej” oraz „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” – obie powstały we współpracy z Joanną Szczęsną. Za te publikacje autorki otrzymały Wielką Nagrodą Fundacji Kultury. W 2012 roku Bikont wydała głośną książkę „My z Jedwabnego”, którą uhonorowano Europejską Nagrodą Książkową i amerykańską nagrodą dla najlepszej książki o tematyce Holocaustu. Czytelnicy pamiętają także jej głośne i ważne biografie. W 2017 roku ukazała się „Sendlerowa. W ukryciu”, dwa lata później „Jacek” – historia Jacka Kuronia. Pierwsza z nich otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, druga – Nagrodę Historyczną „Polityki”. Jej najnowsza, tegoroczna, książka to „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”.
W 2017 roku otrzymała doktorat honoris causa uniwersytetu w Göteborgu.
Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, 20 września 2022 r. o godz. 18.00.
Wystawa i spotkanie odbędą się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
info: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach