akcje charytatywneGliwiceNewsyRegion

Gliwice: Uwolnij swoje książki! Ruszyła V edycja Skupu Kultury!

Książki wysypują Ci się z półek? Gry się zgrały, a komiksy znudziły? Kiedy znowu sięgasz po film ze swojej kolekcji, Twoja dziewczyna ziewa? Z płyt CD planujesz zrobić niebanalny stroik? STOP! Niczego nie wyrzucaj! Podaruj to nam! My zorganizujemy charytatywny kiermasz kulturalny na gliwickim Rynku już w niedzielę 24 czerwca! – zachęca Stowarzyszenie Cała Naprzód, które po raz piąty organizuje akcję pod nazwą Skup Kultury. Projekt jest finansowany z budżetu Miasta Gliwice.

Do 15 czerwca do wszystkich punktów zbiórki, którymi są filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, filie GCOP oraz ponad 30 lokali o różnym charakterze (są z nami gliwickie kawiarnie, sklepy, punkty usługowe, a nawet siłownie) można przynosić książki, komiksy, płyty winylowe, płyty CD, filmy na DVD, gry planszowe, gry na PC, kasety magnetofonowe oraz rękodzieło. W zbiórkę zaangażowały się także szkoły oraz przedszkola. Jak w latach ubiegłych w akcję włączyła się także Miejska Biblioteka Publiczna w Pyskowicach. W  odpowiedzi na prośbę mieszkańców Katowic, którzy chcieli zaangażować się w akcję zostały uruchomione trzy punkty w ich mieście.

Rozrastającą się sieć punktów można śledzić pod adresem mapa.calanaprzod.org

V Wielki Finał Skupu Kultury

Wszystkie zebrane „kulturalne fanty” znajdą swoje miejsce na kiermaszu, który odbędzie się 24 czerwca na gliwickim Rynku. Będzie je można nabyć za dowolne datki. Jak zawsze towarzyszyć mu będą warsztaty artystyczne, muzyka, atrakcje dla dzieci, nocne granie w gry planszowe W tym roku za sprawą Skupu Kultury Gliwice odwiedzi ceniony autor Wojciech Jagielski. (więcej informacji wkrótce)

Dochód z tegorocznego Skupu Kultury zostanie w całości przeznaczony na zakup nowoczesnego sprzętu do komunikacji C-Eye dla podopiecznego Stowarzyszenia „Cała Naprzód” dwunastoletniego Szymona Motala. Szymon nie potrafi chodzić, siedzieć samodzielnie, mówić, jeść, ma kłopoty z kontrolą głowy, jest dzieckiem spastycznym. Są to skutki niedotlenienia i zamartwicy, w której się urodził.

Nasz cel: aby Szymon mógł rozmawiać

C-Eye czyli przełom i nadzieja dla chorych, którzy nie mówią

Wybudzeni ze śpiączki, chorzy na stwardnienie zanikowe boczne, osoby z czterokończynowym porażeniem mózgowym… Jeszcze do niedawna kontakt z nimi był niemal niemożliwy. Może to zmienić system stworzony przez naukowców z firmy AssisTech.

Jak porozumieć się z kimś, kto nie mówi, nie porusza kończynami ani nawet nie jest w stanie posługiwać się mimiką? Często jedyną możliwością jest obserwowanie oczu pacjenta. Od lat starano się stworzyć metodę, która pozwoli w prosty sposób zamienić ruchy gałek ocznych w  słowa i komunikaty. Pozwala na to właśnie C-Eye. System ten jest ulepszonym i wyposażonym w dodatkowe funkcje następcą CyberOka, urządzenia, które zostało opracowane na Politechnice Gdańskiej i otrzymało tytuł Polskiego Wynalazku 2013 roku.

C-Eye także wykorzystuje technologię śledzenia wzroku (eye-tracking), dzięki której można obserwować aktywność wzrokową użytkownika systemu, a konkretnie to, w które obszary ekranu pacjent kieruje swoje spojrzenie. Możliwa jest ocena tego, czy pacjent skupia wzrok na poszczególnych elementach ekranu świadomie, czy też nie. Monitorowanie aktywności wzrokowej pacjenta z wykorzystaniem systemu C-Eye jest podstawą prowadzenia oceny stanu neurologicznego pacjenta, jak również neurorehabilitacji. Korzystanie z C-Eye to także trening umysłowy dla pacjenta. Jeżeli na przykład po piątej sesji z urządzeniem czas reakcji pacjenta na polecenie jest o połowę krótszy, to oznacza, że pacjent rozwinął swoją umiejętność komunikacji niewerbalnej.

(źródło: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/258000)

Co to oznacza dla Szymona? Dla Szymona to ogromny przełom, na jego profilu Dzielny Zuch Szymon Motal można obserwować zamieszczane przez jego mamę Asię filmiki z zajęć z  komunikacji oraz z ćwiczeń z C-Eye. Dzięki używaniu cyber oka dwunastolatek może w  końcu powiedzieć co chce robić, trenować pamięć, rozwijać się, po prostu komunikować się z otoczeniem, co do tej pory było prawie niemożliwe.

Stowarzyszenie „Cała Naprzód” obserwując jaki ogromny wpływ na polepszenie komfortu życia dla chłopca ma C-Eye zdecydowało o wytyczeniu celu tegorocznego Skupu Kultury z  góry, a nie ja było do tej pory po zbiórce. Nasz cel to 23.500 zł. W jego uzyskaniu wspiera nas Fundacja Marco Pomaga, która zadeklarowała przekazanie części tej kwoty.

 

Jak można pomóc?

Można przekazać swoje książki, można przyjść na V Wielki Finał Skupu Kultury 24 czerwca i znaleźć coś dla siebie. Ciągle także można zgłaszać nowe punkty zbiórki. Można także wesprzeć akcję jako wolontariusz, potrzebna jest pomoc w segregowaniu i pakowaniu książek, a także w dniu Fnału. Wierzymy, że wspólnie uda się nam zebrać potrzebna kwotę na zakup sprzętu, który umożliwi chłopcu komunikację z otoczeniem.