Gliwice: UWAGA! Od dzisiaj SOD na Siemińskiego
Ulica Siemińskiego została od 1 sierpnia włączona do gliwickiej Strefy Ograniczonej Dostępności. Choć już wcześniej była zamknięta dla większości samochodów, wprowadzone rozwiązanie pozwala uporządkować i ujednolicić zasady wjazdu zgodnie z przyjętymi w mieście wytycznymi dla SOD. Równocześnie umożliwia karanie kierowców łamiących przepisy, nieposiadających uprawnień do wjazdu. Liczba aut została mocno ograniczona, głównie do posiadaczy specjalnych identyfikatorów. Będzie to sprzyjać spokojnym spacerom na części ulicy, której nadano charakter „miejskiego podwórca”.
Na ulicę Siemińskiego już wcześniej wjechać mogło teoretycznie niewielu kierowców, jednak na podstawie poprzednich uregulowań niektórzy robili to mimo zakazu i przekonywali, że jadą do jednej z posesji. Na mocy nowego rozwiązania, możliwość wjazdu na część ulicy objętej Strefą Ograniczonej Dostępności (SOD) została zredukowana. Od 1 sierpnia dopuszczony jest wjazd jedynie dla posiadaczy identyfikatora S lub bardzo wąskiej grupy samochodów uprawnionych. Kierowcy łamiący przepisy muszą liczyć się z konsekwencjami.
Strefa Ograniczonej Dostępności na ulicy Siemińskiego z zakazem wjazdu objęła odcinek od skrzyżowania z ulicą Jasnogórską do posesji nr 21 (mniej więcej na wysokości sądu).
Uspokojenie ruchu aut na ulicy Siemińskiego jest szczególnie ważne, bo przyciąga ona wielu spacerowiczów i rowerzystów. Bezpośrednio sąsiaduje z gliwicką Starówką i jest jednym z bardziej charakterystycznych traktów w Gliwicach, z interesującą architekturą i lokalami gastronomicznymi.
Kilka lat temu miasto zaczęło nadawać jej charakter „miejskiego podwórca”. Przy chodnikach ustawione zostały podesty z siedziskami i donice z zielenią – powstały ministrefy wypoczynku i zarazem dodatkowe przestrzenie dla gości odwiedzających kawiarenki czy restauracje, wprowadzono też strefę zamieszkania z maksymalną prędkością dla uprawnionych do wjazdu samochodów do 20 km/h i możliwością swobodnego poruszania się spacerowiczów. Samochodów pojawiało się tu jednak zbyt dużo, a wprowadzenie na części ulicy Siemińskiego Strefy Ograniczonej Dostępności sprawi, że będzie tam spokojniej i bezpieczniej dla pieszych.
Zasady wjazdu na drogę oraz parkowania zostały dostosowane do czytelnego, miejskiego systemu. Odpowiednie znaki zakazu zostały ustawione przy skrzyżowaniu ul. Siemińskiego z ul. Jasnogórską oraz za zjazdem do sądu. Bez zezwolenia można dojechać do sądu oraz do parkingu po drugiej stronie ulicy, jednak wyłącznie od ul. Górnych Wałów, a nie od ul. Jasnogórskiej.
Dla mieszkańców ulicy Siemińskiego i przedsiębiorców przygotowano identyfikator typu S uprawniający do wjazdu do Strefy Ograniczonej Dostępności. Przez ulicę Siemińskiego nadal kursuje autobus linii A4.
Identyfikator typu S, uprawniający do wjazdu do Strefy Ograniczonej Dostępności na ulicy Siemińskiego, umożliwia mieszkańcom i przedsiębiorcom dojazd do miejsc postojowych znajdujących się w Strefie Ograniczonej Dostępności poza drogą publiczną (wewnętrzne podwórka, dziedzińce itp.). Na jego podstawie można też zatrzymać się w wyznaczonych miejscach w ciągu ulicy Siemińskiego do 15 minut (posiadanie identyfikatorów nie zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania).
Dostawcy towaru mogą wjechać do Strefy Ograniczonej Dostępności bez identyfikatora i zatrzymać się na 15 minut w godzinach od 6.00 do 12.00. W innej sytuacji muszą posiadać identyfikator, który umożliwia 15-minutowy postój także w innych godzinach. Znaki zakazu nie obowiązują m.in. służb miejskich, taksówek, pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne.
W identyfikator S muszą być zaopatrzone także zatrzymujące się na krótki postój pojazdy odpowiadające za transport przesyłek kurierskich, przeprowadzki, dostawę sprzętu i wyposażenia mieszkań oraz lokali użytkowych, remont i utrzymanie infrastruktury, prowadzenie transmisji radiowej lub telewizyjnej.
Kto może wjechać do Strefy Ograniczonej Dostępności na ul. Siemińskiego?
- samochody mieszkańców, właścicieli lokali mieszkalnych, użytkowników lokali użytkowych oznaczone
- identyfikatorem S podczas dojazdu do parkingu poza drogą, np. w podwórku,
- pojazdy oznaczone identyfikatorem S na postój w wyznaczonych miejscach do 15 minut,
- pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne,
- rowery, urządzenia transportu osobistego, hulajnogi elektryczne, motorowery elektryczne,
- służby miejskie,
- firmy ochroniarskie w czasie pełnienia obowiązków,
- pojazdy Taxi,
- dostawcy w godzinach 6.00 – 12.00 do 15 minut,
- inne pojazdy wymienione na tabliczce pod znakiem B-1.
Identyfikator S zezwala na wjazd wyłącznie na ulicę Siemińskiego. Nie pozwala natomiast na wjazd na pozostałe ulice objęte Strefą Ograniczonej Dostępności na Starówce. Podobnie identyfikatory obowiązujące na Starówce nie obejmują ulicy Siemińskiego.
Jak uzyskać identyfikator?
Identyfikatory S pozwalające na wjazd aut do Strefy Ograniczonej Dostępności na ulicy Siemińskiego można odebrać w Zarządzie Dróg Miejskich przy ul. Płowieckiej 31 po złożeniu odpowiedniego wniosku.
Zasady wydawania i użytkowania identyfikatorów uprawniających do wjazdu pojazdów do Strefy Ograniczonej Dostępności określa regulamin zawarty w zarządzeniu Prezydenta Miasta Gliwice (nr PM 8083/2023 z 12 lipca 2023 r.).
Wnioski o wydanie identyfikatora można składać w siedzibie ZDM (ul. Płowiecka 31) lub w Biurze Podawczym w Urzędzie Miejskim w Gliwicach (ul. Zwycięstwa 21).
Formularz wniosku o wydanie identyfikatora (wniosek 7e) jest dostępny na stronie internetowej zdm.gliwice.pl (Obsługa Klienta/Wnioski). Identyfikatory wydawane są bezpłatnie na okres nie dłuższy niż rok. Ich posiadanie nie zwalnia z dotychczasowego obowiązku uiszczania opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania.
W razie pytań można kontaktować się z Referatem Inżynierii Ruchu w Zarządzie Dróg Miejskich w Gliwicach pod numerami telefonów 32/300-86-73 lub 32/300-86-68.
WAŻNE! Zmiany w Strefie Ograniczonej Dostępności na Starówce od 1 sierpnia:
- dopuszczony wjazd Taxi,
- wydłużony czas na dostawy i 15-minutowy postój od 6.00 do12.00.
info: gliwice.eu