GliwiceInformacjeRegion

Gliwice: Upamiętnienie 85. rocznicy prowokacji gliwickiej

W sobotę, 31 sierpnia Gliwice uczczą 85. rocznicę prowokacji gliwickiej, która stała się jednym z kluczowych wydarzeń poprzedzających wybuch II wojny światowej. Muzeum w Gliwicach zaprasza mieszkańców i gości na uroczystości upamiętniające te dramatyczne wydarzenia.

31 sierpnia 1939 roku grupa funkcjonariuszy niemieckiego SD, pod dowództwem Alfreda Naujocksa, przebrana za polskich powstańców, przeprowadziła akcję mającą na celu przejęcie stacji nadawczej przy ówczesnej Tarnowitzer Landstrasse 129 w Gliwicach. Ich celem było nadanie fałszywego komunikatu w języku polskim, który miał uwiarygodnić rzekomy polski atak na niemieckie terytorium. W trakcie tej operacji w maszynowni radiostacji zamordowany został Franciszek Honiok, działacz Związku Polaków w Niemczech i powstaniec śląski, który został wytypowany przez Gestapo jako ofiara mająca wzmocnić przekaz propagandowy. Franciszek Honiok jest uznawany za symboliczną pierwszą ofiarę II wojny światowej.

W rocznicę tych wydarzeń Muzeum w Gliwicach przygotowało szereg uroczystości. O godzinie 20:00 w parku im. Franciszka Honioka przy ul. Tarnogórskiej 129 odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod tablicą pamiątkową. W tym czasie będzie można również zwiedzić wystawę plenerową Instytutu Pamięci Narodowej „Wrzesień 1939. Polska wobec niemieckiej i sowieckiej agresji” oraz wystawę modelarską „W przestworzach, na drogach i bezdrożach. Polska i niemiecka broń kampanii wrześniowej”, przygotowaną przez członków sekcji modelarskiej Gildi Komiliton z Kleszczowa.

O godzinie 20:15 w Radiostacji Gliwice odbędzie się prelekcja historyka Zbigniewa Gołasza pt. „Franciszek Honiok – pierwsza ofiara II wojny światowej w świetle dokumentów”, a o 20:30 zaplanowana jest projekcja filmu Teresy Kudyby „Uwaga! Tu Gliwice”. Oddział Radiostacja Gliwice będzie tego dnia otwarty od godziny 18:00, umożliwiając zwiedzającym zapoznanie się z historią tych wydarzeń.

Info: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *