Gliwice: Ulicznicy – tydzień II
7 lipca 2018, sobota, 12.00 – 15.00
Teatr Barnaby
warsztaty kreatywne dla dzieci
Jak co roku, jako swoistą rozgrzewkę przed spektaklami dla dzieci proponujemy również warsztaty kreatywne! Podczas tej edycji festiwalu warsztaty prowadzić będą zaproszone teatry, tym samym już od samego początku wprowadzając najmłodszych w swój czarodziejski świat.
Co tydzień w zupełnie innym stylu, ale równie porywająco – będzie więc lalkarsko, plastycznie, cyrkowo, magicznie!
7 lipca 2018, sobota, 16.00
Park Chopina
Teatr Barnaby – „Rycerz Bez Konia”
spektakl dla dzieci
Dawno, dawno temu, w jednym z najodleglejszych królestw, żył sobie rycerz bez konia… Tak, tak: rycerz bez konia. Powiecie: Każdy rycerz ma przecież swojego konia! I będzie to poniekąd prawda: tylko że ten akurat nie miał. I bardzo był przez to nieszczęśliwy. Czy koń znajdzie rycerza? Czy rycerz znajdzie konia? Oto jest pytanie…
Baśń o rycerzu bez konia autorstwa Marty Guśniowskiej, zrealizowana przez Teatr Barnaby, to wartkie i prześmieszne przedstawienie marionetkowe o samotnym rycerzu i samotnym czkającym koniu, którzy szukają się na wzajem. Na swojej drodze spotykają mnóstwo barwnych postaci m.in.: myszo-nietoperza, księżniczkę, czarodzieja, czy nawet strasznego smoka.
Spektakl jest realizowany na autorskiej scence, która potrafi zaskoczyć niczym zaczarowany kapelusz, a w role głównych bohaterów wcielają się lalki – marionetki. Za animację lalek odpowiedzialny jest Marcin Marzec – lalkarz, marionetkarz, który z przymrużeniem oka sprawi, że nie tylko dzieci, ale również dorośli, będą mieli mnóstwo powodów do uśmiechu.
7 lipca 2018, sobota, 16.00-20.00
8 lipca 2018, niedziela, 16.00-20.00
Rynek
The Miraculous Theatre Company – „The Brooklyn Healer” (Wielka Brytania)
cykliczny happening indywidualny (polska premiera)
Od umierającego chińskiego mędrca Charlie O’Taney otrzymał niezwykły dar uzdrawiania, który odmienił jego życie, wymuszając tym samym totalny zwrot w karierze zawodowej. Od ulubionego płatnego zabójcy mafii do brooklińskiego uzdrowiciela w jeden wieczór.
Wsiądź do przedziwnego automobilu, istnego gabinetu cudów na kołach, gdzie zwyczajna ulica zmienia się w salę terapeutyczną, a widz staje się centrum uroczo zabawnego, a jednocześnie niebanalnie głębokiego cudu uzdrowienia!
Przy pomocy cudownych maści, niezwykłych rąk i opowieści, Charlie leczy kurzajki, bóle głowy, przypadłości kobiece, braki finansowe, niedobory szczęścia, problemy zawodowe jak i całe spektrum kłopotów psychiczno-emocjonalnych.
Ból pleców? Wystarczy że położysz się na masce jego samochodu, a Charlie opowie Ci swoje fenomenalne historie, przy okazji zupełnie gratis rozmasowując życiowe bolączki.
Spersonalizowana terapia dla jednego do czterech widzów, indywidualna, grupowa lub rodzinna!
7 lipca 2018, sobota, 18.00
Rynek
Orchestre International Du Vetex (Belgia)
marching band
Utwór otwierający koncert pt. „Carnaval Chtilombiano” natychmiast nadaje mu ton: wpadająca w ucho melodia, ekscytująca linia basu, frywolna perkusja. To wizytówka kompozytora Thomasa Morzewskiego. Ależ nie, Vetex nie jest orkiestrą grającą muzykę latynoską czy też bałkańską „czystej krwi”. To grupa, która wybiera świadomie utwory przekraczające granice i style, tworząc „muzykę od serca” łatwo przyswajalną dla szerokiej publiczności. Kto widział Vetex na żywo wie, że ta orkiestra naprawdę rozkręca widownię.
Orchestre International du Vetex to grupa około 15 muzyków z Flandrii, Walonii i Północnej Francji. Od momentu założenia orkiestry w roku 2004, zagrała ona ponad 800 koncertów. Od imprez dla lokalnych społeczności do wielkich festiwali. Od placów w Sarajewie do metra w Pradze. Od przyjęć weselnych do pogrzebowych. Od festiwali teatru ulicznego do festiwali rockowych. Vetex wszędzie daje radę.
8 lipca 2018, niedziela, 17.00
Rynek
Duo Looky „The Happy Hour Show” (Izrael)
show cyrkowy
Stojąc przy mobilnym barze, barman i kelnerka snują marzenia o sławie w świecie cyrku. Podejmowane przez nich wspólne działania łączą popisowe numery z pikantnym humorem, co sprawia, że publiczność ich uwielbia. W akrobatycznej komedii o szybkiej akcji Duet Looky wykonuje oryginalne i nowatorskie popisy cyrkowe, takie jak balansowanie w baletkach z puentą na butelkach czy jazda we dwoje na rowerze jednokołowym.
Artyści są od sześciu lat parą zarówno na scenie, jak i poza nią. Od momentu ukończenia szkoły cyrkowej Carampa w 2014 roku, stale podróżują i występują w wielu krajach świata.
8 lipca 2018, niedziela, 18.00
Rynek
PingPong Circus (Singapur)
show cyrkowy
Jay Che występuje od 12 lat. Jest muzykiem, co pozwala mu łączyć żonglowanie piłeczkami pingpongowymi z grą na ksylofonie, w efekcie proponując unikalne, nigdy wcześniej przez nikogo nie wykonywanym, widowisko. Jay jest też dyrektorem grupy artystów cyrkowych Circus in Motion działającej w Singapurze. Brał udział w festiwalach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, we Włoszech, w Polsce, Hiszpanii, Chorwacji, Korei i Tajlandii.
Mocna strona Jay’a to żonglowanie piłeczkami do ping-ponga z wykorzystaniem ust i odbijanie ich w tempie szybszym niż kozłowanie piłką do koszykówki. Jay potrafi też przemienić się w muzyka klasycznego, który wraz z przedstawicielem publiczności wykona przy pomocy pingpongowych piłek muzykę Beethovena na ksylofonie. Wreszcie pokonuje grawitację, żonglując trzema ostrymi jak brzytwy nożami.