GliwiceInformacjeRegion

Gliwice: Szybsze spalanie, efektywniejsze działanie…

Jeszcze w styczniu Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach rozpoczyna badania nad optymalizacją spalania węgla w kotłach pyłowych. Zastosowanie specjalnego modyfikatora spalania ma pozwolić na zwiększenie efektywności pracy kotłów oraz usprawnienie procesu produkcji ciepła przy jednoczesnym ograniczeniu emisji szkodliwych substancji do środowiska.

Modyfikator spalania to preparat w postaci płynnego aerozolu oraz sypkiej mączki, która zawiera m.in. hydrolizowaną biomasę oraz błonnik owsiany. Choć skład modyfikatora jest objęty ochroną patentową, jego wpływ na pracę kotłów został już wcześniej potwierdzony. Jak wyjaśnia Marek Naworski, główny inżynier gliwickiej ciepłowni, preparat zwiększa efektywność i elastyczność pracy urządzeń, co jest szczególnie istotne w przypadku konieczności szybkiego przejścia z odnawialnych źródeł energii na węgiel.

„W sytuacji, gdy odnawialne źródła nie są wystarczające, np. ze względu na warunki pogodowe, musimy mieć możliwość sprawnego przełączenia się na węgiel bez przestojów i z zachowaniem ciągłości dostaw ciepła” – podkreśla Naworski.

Badania nad optymalizacją spalania prowadzone będą na kotłach pyłowych w gliwickiej ciepłowni. Poprzednią analizę przeprowadzono na kotłach rusztowych, również z zastosowaniem modyfikatora. Aparatura zamontowana na urządzeniach zbiera dane w trakcie pracy kotłów, które następnie są poddawane szczegółowej analizie.

„Testujemy różne ustawienia parametrów kotłów pod kątem wydajności. Rozpatrujemy także różne scenariusze, by zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji podczas rzeczywistej produkcji ciepła” – dodaje Naworski.

Gliwickie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej aktywnie uczestniczy w procesie transformacji energetycznej i dekarbonizacji. Mimo inwestycji w odnawialne źródła energii spółka podkreśla, że w najbliższych latach będzie nadal korzystać z węgla jako rezerwy mocy szczytowej.

„Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców, dlatego dbamy o to, czym dysponujemy obecnie. Rezerwy mocy szczytowej opartej na węglu utrzymamy do 2035 roku. Skoro więc nadal będziemy korzystać z tego paliwa, warto poprawić sprawność procesu i ograniczyć emisję szkodliwych substancji” – zaznacza Krzysztof Szaliński, prezes PEC w Gliwicach.

Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie spalania węgla może pozytywnie wpłynąć na redukcję emisji pyłów i innych zanieczyszczeń. Gliwicka spółka już dziś spełnia rygorystyczne normy środowiskowe, ale zastosowanie modyfikatora ma pozwolić na dalszą poprawę w tym zakresie.

Badania realizować będzie konsorcjum złożone z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, firmy CATALYST oraz firmy Kuncar. Analizą zebranych danych i wyciągnięciem wniosków zajmie się firma Energopomiar.

Info: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Gliwice Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *