Gliwice: Szkolne pływanie? Zdecydowanie!
Nauka pływania jako alternatywa dla tradycyjnych lekcji wuefu? Sprawdza się świetnie! Po roku zajęć uczniowie czują się na basenie jak ryba w wodzie. Pod względem upowszechniania szkolnej nauki pływania wśród dzieci i rozwoju miejskiej bazy pływackiej Gliwice są liderem, na którym wzorują się inne miejscowości w regionie. Od niemal dekady nasze miasto regularnie przeznacza środki na „basenowe wuefy”, w których mogą uczestniczyć wszyscy mali trzecioklasiści, a gdy tylko obłożenie miejskich basenów na to pozwala, także ich starsze koleżanki i koledzy.
W Gliwicach działa kilka obiektów z krytymi basenami różnej długości, w tym trzy nowoczesne miejskie pływalnie zarządzane przez MZUK: „Olimpijczyk” na Koperniku (ul. Oriona 120), „Mewa” na Sikorniku (ul. Mewy 36) i „Delfin” w Szobiszowicach (ul. Warszawska 35). Ich lokalizacja jest nieprzypadkowa, bezpośrednio w okolicach dużych osiedli mieszkaniowych i szkół. Dzięki temu łatwy dostęp do pływalni mają także osoby, które mieszkają w dzielnicach oddalonych od śródmieścia.
Miejskie pływalnie od kilkunastu lat służą dorosłym i dzieciom. Dzięki przeznaczonym dla najmłodszych (kiedyś z klas IV podstawówek, dziś z klas III) szkolnym zajęciom pływackim, stały się niezastąpionym i często pierwszym miejscem do bezpłatnej nauki pływania w ramach podstawy programowej i polityki równych szans. Miasto przeznacza na organizację takich zajęć około 140 tys. zł rocznie.
Od kilku lat każdy trzecioklasista w Gliwicach może nauczyć się pływać w ramach zajęć z wuefu, bez potrzeby zapisywania się na dodatkowe, płatne zajęcia pływackie. Wystarczy zgłoszenie dziecka przez rodzica i przystąpienie przez szkołę do miejskiego programu bezpłatnych zajęć pływackich dla klas III.
Z możliwości organizacji zajęć wychowania fizycznego na miejskich pływalniach korzystają aktualnie 23 placówki oświatowe – najwięcej odbywa się na „Mewie” i „Delfinie” (tam w miejskim programie uczestniczy po 10 szkół podstawowych, m.in. SP nr 1, SP nr 6, SP nr 8, SP nr 9, SP nr 10, SP nr 16, SP nr 17, SP nr 23 czy SP nr 41). Na „Olimpijczyku” ćwiczą uczniowie z podstawówek nr 12, 19 i 29. Z wyjątkiem pandemicznej przerwy, „basenowe wuefy” toczą się w tygodniowym cyklu od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 15.00. Nauka pływania trwa 45 minut, czyli jedną godzinę lekcyjną. Lekcje prowadzą instruktorzy zatrudnieni na podstawie umowy podpisanej z Miejskim Zarządem Usług Komunalnych. Dodatkowo tam, gdzie obłożenie basenów na to pozwala, miejski program nauki pływania obejmuje też starszych uczniów podstawówek – na ogół w godzinach, w których pływalnie są w gotowości do pracy, a nie mają klientów zewnętrznych. Nie inaczej będzie w nadchodzącym roku szkolnym 2021/2022.
– Od września tradycyjnie już startujemy na miejskich pływalniach z „basenowymi wuefami” dla klas III i doskonaleniem nauki pływania dla starszych klas podstawówek. Na szlaku zwiększania sportowej aktywności dzieci i młodzieży szkolnej poprzez pływanie jesteśmy liderem. Dzięki zaangażowaniu i działaniom miasta każde dziecko kończące szkołę podstawową w Gliwicach ma szansę faktycznie nauczyć się pływać i czuć się w wodzie swobodnie i bezpiecznie. To umiejętność, która przydaje się w całym życiu. Tak rozpoczęła swoją przygodę z pływaniem gliwiczanka Dominika Kossakowska, która zakwalifikowała się na igrzyska olimpijskie w Tokio – podkreśla Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic odpowiedzialna m.in. za sferę edukacji i sportu w mieście.
Info: gliwice.eu
fot. A. Witwicki / UM w Gliwicach