Gliwice: PKM Gliwice coraz bardziej EKO
Nowe autobusy dla gliwiczan, wymiana dotychczasowych pojazdów miejskich na zeroemisyjne, modernizacja infrastruktury na bardziej ekologiczną czy zwiększanie komfortu i bezpieczeństwa pasażerów, w szczególności osób z niepełnosprawnościami – to najważniejsze z działań realizowanych przez gliwickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej. W najbliższym czasie miejska spółka planuje zakup dziesięciu autobusów elektrycznych.
Nowe autobusy mają być wyposażone m.in. w klimatyzację, elektroniczne kasowniki biletów oraz urządzenia poboru opłat systemu „Transport GZM”, tablice informacyjne, automatyczny system wykrywania i gaszenia pożaru, cyfrowy monitoring, system zliczania pasażerów, a także system kontroli trzeźwości.
Jeśli pozyskanie zewnętrznych środków i rozstrzygnięcie przetargu pójdą zgodnie z planem, nowe pojazdy powinny pojawić się na ulicach Gliwic w IV kwartale 2025 roku. Zgodnie z zapowiedziami, pojazdy będą obsługiwały linie 202, 187, 287 oraz M100.
– „Naszym priorytetem jest prowadzenie działań zgodnych z wytycznymi Unii Europejskiej. Zmierzamy do ograniczenia negatywnego wpływu transportu zbiorowego na środowisko. Dlatego w najbliższych latach będziemy nadal – w ramach możliwości finansowych – sukcesywnie wymieniać tabor oraz modernizować infrastrukturę, aby spełniały one wymogi ustawy o elektromobilności” – mówi Mirella Musiolik, prezes miejskiej spółki PKM Gliwice.
W ramach przetargu gliwicki PKM planuje zakup 7 autobusów przegubowych o długości nadwozia ok. 18 m z napędem elektrycznym, 2 ładowarek pantografowych o mocy min. 200 kW każda, które pojawią się w centrach przesiadkowych w Gliwicach i Sośnicowicach, mobilnej ładowarki plug–in oraz 7 punktów zasilania zajezdniowego, na które miejska spółka stara się pozyskać środki w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027.
Ponadto, gliwicki PKM planuje także zakup trzech autobusów o długości nadwozia ok. 12 m z bateryjnym napędem elektrycznym, kolejnych trzech ładowarek pantografowych o mocy min. 200 kW każda, które pojawią się na przystankach autobusowych „Obrońców Pokoju”, „Brzezinka Nobla” i w Centrum Przesiadkowym w Gliwicach oraz trzech punktów zasilania zajezdniowego.
Info: UM Gliwice