Gliwice: Nie ma pobłażania dla sprawców przemocy
Interwencja na gliwickim osiedlu zakończyła się wyprowadzką 44-letniego sprawcy z mieszkania. Tym samym poskutkowała wczorajsza interwencja w centrum miasta. W pierwszym przypadku lokal musiał opuścić agresywny małżonek, w drugim – wnuk.
Policję powiadomiono o podejrzeniu przemocy na jednym z osiedli w Gliwicach. Okazało się, że mąż znęcał się nad żoną od grudnia ubiegłego roku. Funkcjonariusze zabezpieczyli dowody, pozwalające doprowadzić podejrzanego do Prokuratury Rejonowej Gliwice-Wschód, która oceniła zebrany materiał i bezdyskusyjnie zastosowała środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. Nakazała też agresorowi natychmiastowe opuszczenie lokalu zajmowanego z pokrzywdzoną oraz zakazała zbliżania się do ofiary na odległość mniejszą niż 200 metrów. W przypadku złamania wspomnianych ograniczeń, sprawca zostanie tymczasowo aresztowany. Wkrótce stanie też przed sądem.
Z kolei interwencja w centrum miasta dotyczyła 77-letniej kobiety. Gliwiczanka zgłosiła policji, że przemoc wobec niej stosuje 25-letni wnuk. Po zbadaniu sytuacji stróże prawa wręczyli agresywnemu młodemu człowiekowi urzędowy nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbiżania się do ofiary na odległość mniejszą niż 20 metrów.
Przypomnijmy: za przemoc domową grozi nawet do 5 lat więzienia.
Warto wiedzieć, że od 30 listopada 2020 r. obowiązują nowe przepisy w obszarze „przemoc w rodzinie”. Policjanci zyskali nowe narzędzie. Zgodnie z uregulowaniami, nie tylko sąd czy prokurator, ale i oni mają prawo wydać nakaz opuszczenia lokalu. Dzieje się tak podczas interwencji podjętej w
mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu, jak również w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie. Do wydania nakazu lub zakazu zobowiązany jest każdy policjant, który ma informację o stosowaniu przemocy. Nakaz lub zakaz obowiązują 14 dni, z możliwością przedłużenia przez sąd.
Przed podjęciem decyzji funkcjonariusz, obligatoryjnie, dokonuje oceny ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia ofiary. Przeznaczone są do tego specjalne kwestionariusze, zawierające kryteria określone przez ustawodawcę. Te czynności odbywają się na miejscu interwencji.
Od początku obowiązywania nowych przepisów, ratujących ofiary przemocy domowej, nasi mundurowi wydali 18 nakazów opuszczenia mieszkania.
Powyższe przykłady i informacje statystyczne podajemy ku refleksji domowym oprawcom oraz jako inspirację do działania dla ofiar przemocy.
info: KMP Gliwice