GliwiceInformacjeRegion

Gliwice: Miasto stawia na zieleń

Nowa jakość terenów zielonych, wytyczanie standardów nasadzeń, coraz większa troska o rośliny oraz spójna koncepcja łączenia zieleni z architekturą miejską to istotne elementy działań prowadzonych przez Biuro Urbanisty Miasta Gliwice. Od grudnia w biurze pracuje architektka krajobrazu, która skupi się na rozwijaniu miejskich terenów zielonych.

Zieleń jest nieodzownym elementem przestrzeni miejskiej, szczególnie ważnym w miejscach o gęstej zabudowie i dużym ruchu ulicznym. Mieszkańcy potrzebują przestrzeni do wypoczynku, rekreacji oraz schronienia przed słońcem w ciepłych miesiącach. Gliwice stawiają na rozwój zielonych enklaw, zapewniając mieszkańcom bliski dostęp do miejsc relaksu.

Utworzone przez Prezydent Gliwic Biuro Urbanisty Miasta kierowane jest przez Agatę Twardoch. Do zespołu dołączyła niedawno Judyta Wiśniewska, architektka krajobrazu, która będzie odpowiadała za aranżację terenów zielonych. Jej celem jest poprawa estetyki, spójności i funkcjonalności przestrzeni miejskich.

Przygotowywane projekty będą bazować na istniejących elementach naturalnego środowiska, takich jak rzeźba terenu czy roślinność, z uwzględnieniem nowych rozwiązań. Kluczowe jest dbanie o wielowymiarowość i bioróżnorodność nasadzeń oraz tworzenie terenów retencyjnych, takich jak ogrody deszczowe, co pozwoli reagować na zmiany klimatyczne i wspierać ochronę środowiska. Planowane są także nowe zielone przestrzenie na terenie Gliwic.

W najbliższych latach w Gliwicach powstanie coraz więcej parków kieszonkowych – niewielkich miejskich oaz zieleni, dostępnych w różnych dzielnicach. Architektka krajobrazu będzie odpowiedzialna za wskazywanie najlepszych lokalizacji dla tych parków, opracowywanie koncepcji oraz dobór gatunków roślin.

Tego typu przestrzenie, choć niewielkie, mają ogromne znaczenie dla mieszkańców, szczególnie w miejscach o gęstej zabudowie. Dzięki nim zyskają oni miejsce do wytchnienia i kontaktu z naturą.

Judyta Wiśniewska będzie też wsparciem merytorycznym dla jednostek miejskich w zakresie pielęgnacji zieleni, dbania o drzewostan oraz ujednolicania małej architektury. Planuje współpracę ze specjalistami z dziedzin takich jak architektura, budownictwo, geodezja, ogrodnictwo, rolnictwo, inżynieria środowiska i ekologia, a także organizowanie konsultacji z mieszkańcami.

„Warto, by zieleń była sadzona według spójnej dla całego miasta koncepcji. Będziemy dążyć do tego, by współgrała ona z małą architekturą oraz elewacjami budynków. Gliwice mają być piękne, przytulne i zielone” – podkreśla Judyta Wiśniewska, architektka krajobrazu.

Info: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *