GliwiceKultura i rozrywkaNewsyRegion

Gliwice: Kulturalny rozkład jazdy: 26–27 lutego

 

 

Koncertowy weekend w Gliwicach przed nami. Dla siebie znajdą coś miłośnicy klasyki (Eleganza), jazzu (The Sound Pack), muzyki świata (Vasame) i poezji śpiewanej (Czarny/Radzik). Jakie kulturalne wydarzenia szykują się w najbliższych dniach?

sobota 26 lutego

  • W Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5) o godz. 10.00 rozpoczną się warsztaty dla dzieci „Z poradnika młodego fotografa”. Będą to fantastyczne zajęcia tworzenia prostego przyrządu optycznego – camera obscura.
  • W samo południe w księgarni Celownik (ul. Zwycięstwa 41) rozpocznie się spotkanie z autorką serii „Jeż Nikoś”. W ramach spotkania przewidziane są warsztaty: układania puzzli, robienia przypinek.
  • Na godz. 14.30 zapraszamy na warsztaty plastyczne z cyklu „Biblioforum artystycznie”, na których przygotujemy makiety świata prehistorycznego, przewodnik o najciekawszych gatunkach dinozaurów. Odbędą się w Biblioforum (Centrum Handlowe Forum, ul. Lipowa 1).
  • O godz. 15.00 w Stacji Artystycznej Rynek rozpoczną się warsztaty „Oświetlenie studyjne i portret”. Oprócz obsługi lamp będziemy uczyć się rozumieć i dostrzegać rolę oświetlenia w portrecie, wypróbujemy różne modyfikatory oświetlenia, poznamy także parę zasad kompozycji w portrecie.
  • O godz. 16.30 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) rozpocznie się spotkanie autorskie z Petrem Hrušką – jednym z najważniejszych współczesnych poetów czeskich. Weźmie w nim udział także tłumacz jego poezji na język polski – Franciszek Nastulczyk.
  • Zapraszamy do Cechowni w Nowych Gliwicach na godz. 19.00. Wystąpi Vasame, czyli Kinga Rataj i Urszula Makosz. Kinga Rataj to wybitna, jedyna w Polsce wykonawczyni muzyki fado, jedno z najciekawszych odkryć wokalnych w ostatnich latach. Urszula Makosz specjalizuje się w muzyce żydowskiej, jest jedną z niewielu osób w Polsce wykonujących pieśni Żydów sefardyjskich.

niedziela 27 lutego

  • O godz. 10.00 Radosław Czapla w Stacji Artystycznej Rynek poprowadzi warsztaty „Kreatywne wykorzystanie oświetlenia w portrecie”. Zaplanowano także mikrowykład o kompozycji w portrecie.
  • Na godz. 11.00 i 13.00 zapraszamy na piątą już odsłonę burzliwych dziejów Śląska w Willi Caro. Tym razem skupimy na historii XVI i XVII stulecia. Jak zarysowane powyżej procesy wpłynęły na dzisiejszy Śląsk i jego mieszkańców? O tym opowie Anna Pikulska-Stępień.
  • Na Scenie Bajka (kino Amok, ul. Dolnych Wałów 3) na zakończenie karnawału zagra Zespół Muzyki Salonowej Eleganza. Początek koncertu o godz. 18.00. Usłyszymy same przeboje i muzykę, która z ogromnym powodzeniem rozbrzmiewała w salonach XIX-wiecznej Europy (w szczególności Wiednia) i była obecna na wielu wykwintnych noworocznych i karnawałowych balach.
  • O godz. 19.00 w Centrum Kultury Jazovia (Rynek 10) rozpocznie się koncert The Sound Pack. Kwartet w swej idei nawiązuje do tradycji amerykańskich ulicznych zespołów wokalnych ery swingu, a także do bardziej współczesnych, znanych grup takich jak The Manhattan Transfer czy The New York Voices.
  • W siedzibie fundacji PaskudoFonia (ul. Bednarska 8) o godz. 19.00 wystąpi duet Czarny/Radzik. Muzycy inspirują się muzyką z krainy łagodności, folkiem i bluesem.

info: gliwice.eu