Gliwice: Korona niemal w garści!
12 września podopieczni gliwickich Warsztatów Terapii Zajęciowej TĘCZA, działających przy Fundacji Różyczka, zdobyli Rysy, najwyższy szczyt Polski. Wspięli się na 2499 m n.p.m. Pięć dni później weszli na Tarnicę w Bieszczadach. Do zdobycia pełnej Korony Gór Polski pozostał im jeszcze tylko jeden z 28 szczytów – Lackowa w Beskidzie Niskim. Wielkie gratulacje i trzymamy kciuki za kolejne wyprawy!
To był ogromny wysiłek, ale też wielki wyczyn, a na szczycie niesamowita radość. 12 września około 13.00, po ośmiu godzinach trudnej przeprawy Anna Kaczmarek, Krzysztof Cichoń, Dawid Kokocha, Henryk Sznura, Radosław Sutor, Sławomir Wienconek i Piotr Karafioł stanęli na Rysach. Zmęczeni, ale też wzruszeni i szczęśliwi. Był to 26 z polskich szczytów, na który wspięli się śmiałkowie z WTZ TĘCZA. To zdecydowanie ich największe i najbardziej niebezpieczne wyzwanie spośród wszystkich składających się na Koronę Gór Polski.
– Dla naszych podopiecznych był to potężny test, który pokazał ich hart ducha i odwagę, a także umiejętność pracy w grupie i wspierania drugiego człowieka. Dzięki tej wyjątkowej formie terapii mieli możliwość doznawania wszystkiego, czego doświadczają ludzie zdrowi – mówi Dorota Soilam, prezes „Fundacji Różyczka”, która towarzyszy siódemce wspaniałych podczas górskich wypraw.
To pionierskie przedsięwzięcie wśród warsztatów terapii zajęciowej w Polsce!
Ekipa z TĘCZY pod opieką kadry w składzie: Dorota Soilam, Hanna Narkiewicz-Berwid i Beata Kocjan, wyruszyła na Rysy ze schroniska nad Popradzkim Stawem na Słowacji. Pogoda była piękna i słoneczna, a temperatura dobra do górskiej wędrówki. Wspinaczy wspierali: przewodnik Tatrzański Zosia Wetula z TatraExplore oraz Janusz Gołąb, gliwicki alpinista i himalaista, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I (9 marca 2012 r., wraz z Adamem Bieleckim) a także Władek Kacorzyk i Robert Skorek-Osikowski, wspinacze z Klubu Wysokogórskiego Gliwice. Ponadto ekipę wspierali: Bartosz Stańczak z akademii aktywnego wypoczynku MamutCamp a także Bartosz Pawlikowski i Zosia Staszel.
Pięć dni później, 17 września, uczestnicy wyprawy zdobyli bieszczadzką Tarnicę. Przed nimi ostatni szczyt Korony – Lackowa w Beskidzie Niskim. Na wysokość 997 m n.p.m. wejdą 27 września.
Wspinaczka jest mocną stroną Fundacji „Różyczka”.
W maju „Różyczka” otworzyła terapeutyczny klub wspinaczkowy, w którym mogą uczestniczyć osoby z niepełnosprawnościami już od 5. roku życia. Zajęcia odbywają się w Chwyciarni w Arenie Gliwice. Ponadto 14 listopada, Fundacja organizuje już po raz drugi Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe dla Osób z Niepełną Sprawnością Memoriał Ryśka Pilcha.
Wyzwania, często ekstremalne, nie są obce podopiecznym TĘCZY. Niedawno wrócili z rejsu po mazurskich jeziorach, szykują się na rejs po Bałtyku. Wiele z tych wyzwań podejmowanych jest z okazji 30-lecia istnienia Warsztatów. Już 21 września w Arenie Gliwice odbędzie się I Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego, w którym tancerze z niepełnosprawnościami zaprezentują swoje umiejętności. Niebawem odbędą się też XVI Gliwickie Spotkania Tęczowe, czyli festiwal twórczości osób niepełnosprawnych oraz konkurs plastyczny z motywem baśniowych podróży.
Info: UM Gliwice