Gliwice: Bruk ustępuje miejsca drzewom
W Gliwicach trwa kolejny etap odbrukowywania przestrzeni miejskiej, który ma na celu zwiększenie liczby terenów zielonych w mieście. Ostatnio prace prowadzone były przy ulicy Zygmunta Starego, gdzie usuwano betonowe nawierzchnie, aby zrobić miejsce dla nowych nasadzeń. Wkrótce pojawią się tam 22 wiązy holenderskie odmiany Dodens, które nie tylko upiększą przestrzeń, ale również poprawią mikroklimat i jakość powietrza.
To jednak nie koniec zmian. W najbliższym czasie podobne działania zostaną przeprowadzone przy ulicy Chopina, gdzie pojawi się 15 klonów polnych odmiany Elegant, a także przy ulicy Zygmunta Starego, gdzie zostaną posadzone wiązy holenderskie odmiany Dodens. Kolejna lokalizacja to ulica Zawiszy Czarnego, gdzie przewidziano nasadzenia 22 wiązów.
Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach podkreśla, że tego typu działania mają istotne znaczenie dla poprawy warunków życia w mieście. Drzewa pomagają w retencji wody, zmniejszają efekt miejskiej wyspy ciepła i przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. To kolejne tego typu przedsięwzięcie w Gliwicach. Wcześniej odbrukowane zostały już pasy drogowe w rejonie ulic Sobieskiego, Daszyńskiego, Zawiszy Czarnego, Słowackiego, Gruszczyńskiego, Powstańców Warszawy, Berbeckiego i Ziemowita.
Zielone zmiany są częścią miejskiej strategii zazieleniania Gliwic, realizowanej w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Władze miasta podkreślają, że wprowadzenie roślinności w miejsce betonu to istotny krok w stronę poprawy warunków klimatycznych w ścisłym centrum i tworzenia bardziej przyjaznej, ekologicznej przestrzeni dla mieszkańców.
Info: UM Gliwice