GliwiceInformacjeKultura i rozrywka

Gliwice: Bojków zaprasza na Dni Cysterskie

755 lat temu mnisi cysterscy założyli osadę w lesie Boycou. Kultywując pamięć o działalności Cystersów, ich przedsiębiorczości oraz ważnej działalności edukacyjno-społecznej, Bojków zaprasza do udziału w Dniach Cysterskich, które potrwają od 1 do 3 marca. Przed nami wiele interesujących wydarzeń związanych z zakonem, któremu przyświecała idea życia w prostocie, ubóstwie, modlitwie, milczeniu i pracy. Warto poznać historię niezwykłych mnichów i ich spuściznę.

Zakon Cystersów wywodzi się od zakonu benedyktynów, posługuje się tą samą regułą życia mniszego i dewizą ora et labora (módl się i pracuj). Reformowany zakon został założony w 1098 r. we Francji przez opata z Cîteaux św. Roberta z Molesme. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom organizacyjnym już w XIII w. Cystersi posiadali prawie 742 opactwa. Ich niezwykła pracowitość przyczyniła się do krzewienia rolnictwa, hodowli i rzemiosła, które zaowocowały rozwojem handlu i gospodarki rynkowej.

Na ziemie polskie, do Jędrzejowa, pierwsi mnisi cysterscy przybyli z francuskiego Morimondu. W XIII w. na Śląsk zaprosił ich książę opolsko-raciborski Władysław I Piast, by odbudowali wyniszczony najazdami mongolskimi Śląsk. Mnisi karczowali leśne tereny i zakładali nowe wsie. Władca zlecił też lokacje miast, m.in. Gliwic. W latach 1252-1258 książę ufundował klasztor w Rudach Raciborskich. Powstanie tam opactwa wpisało się w wielki proces cywilizacyjnego rozwoju Śląska i Europy Środkowej w XIII w.

Mnichom podarowano także wielki las. W 1263 roku pierwszy opat klasztoru w Rudach, Piotr I otrzymał sto wielkich łanów z ogromnych obszarów leśnych położonych na południe od Kłodnicy. Za zgodą księcia Władysława I Piasta oraz opata Piotra I, zasadźcy Henrykowi podarowano pięćdziesiąt wielkich łanów lasu zwanego Boycou, z przeznaczeniem na założenie osady na prawie niemieckim. Nowa osada, która z niemieckiego przybrała nazwę Schönwald (piękny las) znalazła się pod opieką i w uposażeniu opactwa w Rudach. Bojków stał się wioską klasztorną.

Z okazji 755 rocznicy założenia przez mnichów cesarskich osady w lesie Boycou, społeczność Bojkowa podjęła szereg inicjatyw. Dodatkowo, chcąc ożywić historyczne więzi łączące Bojków z opactwem w Jędrzejowie, delegacja parafian udała się do klasztoru w województwie świętokrzyskim. Owocem wizyty było podarowanie dla Parafii Bojków relikwii błogosławionego kronikarza Polski Wincentego Kadłubka. Relikwie Mistrza Wincentego zostały przekazane 15 lutego 2024 roku przez ojca Macieja Lisa z Jędrzejowa na ręce ks. proboszcza Piotra Szczygielskiego. Uroczyste wprowadzenie relikwii do parafialnego kościoła w Bojkowie odbędzie się dnia 3 marca 2024 r. o godz. 11:00.

Centrum Kultury Victoria zaprasza na obchody Dni Cysterskich w 755-lecie założenia przez mnichów cysterskich osady w lesie Boycou.

Program wydarzenia:

PIĄTEK, 1 MARCA
• 15:00, Sala gimnastyczna ul. Plonowa 10: “Żywa lekcja historii – Cystersi” – zajęcia dla dzieci oraz podsumowanie konkursu plastycznego na temat średniowiecza.

SOBOTA, 2 MARCA
• 10:00, Centrum Kultury Victoria – Scena Bojków ul. Parkowa 5: Konferencja naukowa „755 lat Bojkowa na Szlaku Cysterskim”. Otwarcie konferencji – ks. dr Piotr Szczygielski; „Średniowieczna wizja dojrzałego społeczeństwa” – bp prof. dr hab. Jan Kopiec; „Szlak Cysterski w Polsce” – mgr Teresa Świercz i mgr Rita Serafin; „Cysterskie i pocysterskie dziedzictwo na przykładzie Bojkowa” – mgr Krzysztof Kruszyński.
• 15:30, Centrum Kultury Victoria – Scena Bojków ul. Parkowa 5: “Pro Unitate Europae” – koncert chóru chłopięcego Die Rheinischen Sängerknaben z Ratingen wraz z solistami Nicole Rhoslynn i Heiko Reissin. Wejściówki dostępne na www.ckvictoria.pl.

NIEDZIELA, 3 MARCA
• 11:00, Kościół p.w. Narodzenia N.M.P ul. Rolników 188: Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Gliwickiego Sławomira Odera z udziałem Opata Prezesa Polskiej Kongregacji Zakonu Cystersów Ojca Eugeniusza Augustyna OCist. Liturgię uświetni chór chłopięcy Die Rheinischen Sängerknaben z Ratingen.
• 12:15, Plac przed kościołem ul. Łanowa 2: Nadanie nazwy „Plac Cysterski” oraz odsłonięcie tablicy ze znakiem Szlaku Cysterskiego w Polsce. Ceremonię uświetni Orkiestra Dęta KWK & Śośnica.
• 12:30, Sala gimnastyczna ul. Plonowa 10: Poczęstunek oraz ciepłe i zimne napoje.
• 13:15, Centrum Kultury Victoria – Scena Bojków ul. Parkowa 5: Premierowy spektakl muzyczny w wykonaniu Teatru A – „KAMIENIE MILOWE – z inspiracji Dziełem Cystersów w Europie”. Wejściówki dostępne na www.ckvictoria.pl.

W trakcie wydarzeń będzie można kupić oryginalne produkty cysterskie przygotowane przez Fundację „Stare Opactwo w Rudach”. Na terenie obiektu Centrum Kultury Victoria – Scena Bojków będzie można obejrzeć prace plastyczne dzieci na temat kultury średniowiecza. W okolicach Placu Cysterskiego będzie okazja do zapoznania się ze średniowiecznymi herbami europejskich regionów, które współpracując ze sobą doprowadziły do powstania miejscowości Bojków.

Info: UM Gliwice