Gliwice: Bezpieczniej na Starówce
Z połową maja i otwarciem się kawiarenek pod chmurką, na gliwicką Starówkę wróciły weekendowe, całodobowe patrole prewencyjne Straży Miejskiej. Strażnicy są widoczni zwłaszcza wieczorami, pilnując ładu i porządku publicznego w najbardziej newralgicznych punktach Starego Miasta. Akcja „Bezpieczna Starówka” potrwa do połowy października.
Mieszkańcy i turyści korzystający w weekendy z ogródków gastronomicznych mogą czuć się bezpiecznie. W okresie, gdy część obostrzeń już nie obowiązuje, za to zaczyna dopisywać pogoda, strażnicy ujawnili w majowe soboty i niedziele 16 wykroczeń związanych z zakłócaniem ładu i porządku oraz 2 przestępstwa. Trzykrotnie doprowadzali osobę nietrzeźwą do Izby Wytrzeźwień, jeden raz używając środków przymusu bezpośredniego. W skali całego maja wykroczeń na gliwickiej Starówce było więcej (390, w tym 201 związanych z zakłócaniem ładu i porządku), nie zmieniła się za to liczba przestępstw. Strażnicy 18 razy doprowadzali osobę nietrzeźwą do Izby Wytrzeźwień bądź miejsca zamieszkania, 4 razy przekazywali osoby do pogotowia, 2 razy używali środków przymusu bezpośredniego, przyjęli też 129 zgłoszeń mieszkańców i 146 zgłoszeń własnych, związanych m.in. z pozostawianiem pojazdów na uliczkach Starówki w sposób utrudniający ruch lub stwarzający zagrożenie w ruchu drogowym.
Przy tej okazji przypominamy, że już w ubiegłym roku ul. Plebańska została wyłączona z ruchu samochodowego na odcinku od ul. Średniej do pl. Wszystkich Świętych, ciąg ulic Raciborskiej i Krupniczej stał się niedostępny dla zmotoryzowanych od przecięcia Raciborskiej ze Średnią do przecięcia Krupniczej z Kaczyniec, a ul. Średnia zamieniła się w drogę jednokierunkową (ruch poprowadzono od ul. Grodowej do pl. Inwalidów Wojennych). Ograniczenia w ruchu na Starówce proponowane na ten rok przewidują z kolei zamknięcie ulic Szkolnej, Krótkiej, Średniej (od ul. Kaczyniec do pl. Inwalidów Wojennych), Plebańskiej (od Rynku do ul. Średniej), Bankowej (od ul. Kaczyniec do Rynku), Bytomskiej (od Rynku do ul. Tkackiej), Matejki (od Rynku do ul. Tkackiej) i fragmentu ul. Zwycięstwa (od pl. Inwalidów Wojennych do Rynku). Temat ograniczenia ruchu na gliwickiej Starówce w ścisłym, historycznym centrum Gliwic był poruszany w programie wyborczym prezydenta miasta Adama Neumanna. Zmiany miały przebiegać etapowo w latach 2021–2022, jednak epidemia koronawirusa przyspieszyła bieg wydarzeń.
Info: gliwice.eu