Gliwice: Będą budowane podzespoły do satelitów i statków kosmicznych
Należące do gliwickiej Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju Śląskie Centrum Naukowo Technologiczne Przemysłu Lotniczego będzie budować podzespoły do satelitów i statków kosmicznych.
Dzięki współpracy ze światowym liderem technologii kosmicznych, Thales Alenia Space, już pod koniec 2019 roku w kosmosie znajdzie się satelita komunikacyjny zbudowany z paneli wykonanych przez śląską spółkę.
Jako pierwsze w ŚCNTPL zostaną wykonane panele strukturalne dla platformy satelitarnej Spacebus NEO, dużego geostacjonarnego satelity telekomunikacyjnego, którego masa – w zależności od końcowego wyposażenia – może wynieść od 4 do 6 ton. Pierwszy tak duży satelita z podzespołami wykonanymi w Polsce ma zostać wystrzelony w kosmos w drugiej połowie 2019 r. z Gujany Francuskiej. Gdy zostanie umieszczony na orbicie, rozpocznie przesyłanie danych, m.in. sygnału telewizyjnego.
Umowa podpisana 25 maja jest zwieńczeniem kilkuletniej współpracy pomiędzy Thales Alenia Space a ŚCNTPL. Dzięki niej ŚCNTPL będzie uczestniczyło w kluczowych dla Polski programach Europejskiej Agencji Kosmicznej w budowaniu elementów statków kosmicznych.
Śląskie Centrum Naukowo Technologiczne Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o. jest jednym z najnowocześniejszych w Europie ośrodków wytwarzania struktur kompozytowych w technologii autoklawowej wraz z laboratorium badawczym. Wytwarzanie materiałów kompozytowych metodą autoklawową należy aktualnie do najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technik wytwarzania kompozytów w lotnictwie, w szczególności na silnie obciążone elementy konstrukcji. Głównym udziałowcem ŚCNTPL jest gliwicka Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju Sp. z o. o.
Info: gliwice.eu