Fizyka w Paderku inna niż wszędzie
W ostatnim czasie uczniowie Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie odnieśli kilka znaczących sukcesów w dziedzinie fizyki.
I tak, uczennica klasy 1c Syntia Paliszewska została finalistką XXIII Ogólnopolskiego Konkursu “Fizyka a Ekologia, organizowanego przez Pałac Młodzieży w Katowicach. Syntia napisała pracę pt. Energetyka rozproszona czy scentralizowana?, a także wykonała makietę działającego solara – światło zamieniane w energię elektryczną otwiera drzwi garaży, włącza oświetlenie osiedla, porusza modelami samochodów… W wykonaniu makiety pomógł Syntii jej kolega z klasy 1a Bartek Widman. Syntia prezentowała swoją pracę na uroczystym finale 6 kwietnia 2017 r. w Pałacu Młodzieży w Katowicach.
Bartek Cichy z klasy 1c został w tym roku laureatem Międzynarodowego Konkursu z Fizyki “Lwiątko” i zdobył zaszczytny tytuł “Kaon”. Konkurs Lwiątko wzorowany jest na popularnym matematycznym Kangurze. Podobnie jak tam, w każdym z 30 zadań należy wybrać jedną z pięciu podsuniętych odpowiedzi. Jest na to 75 minut, zatem tempo pracy nieuchronnie prowadzi do przegrzania mózgowego procesora. Ale na tym między innymi ta zabawa polega.
Do konkursu przystąpiło ponad 1500 szkół zgłaszając około 26000 uczestników. Sukces Bartka jest tym większy, że jest dopiero uczniem pierwszej klasy Liceum i zamierza kontynuować naukę fizyki na poziomie rozszerzonym.
Paderek popularyzuje naukę niełatwej przecież fizyki wśród gimnazjalistów, organizując co roku Konkurs „Od Newtona do Einsteina”. Konkurs organizowany jest nieprzerwanie od 2010 roku i 27 kwietnia br, odbyła się już VII Edycja tego konkursu. Biorą w nim udział wszystkie gimnazja z Knurowa a także z Czerwionki-Leszczyn, Żernicy, Rudzińca i z innych miejscowości. Uczniowie w czasie 1,5 godziny rozwiązują trzy zadania otwarte i test wyboru, złożony z 10 pytań. Finał w tym roku odbędzie się 23 maja, w czasie Dni Otwartych Paderka. Finaliści i Laureaci otrzymują nagrody książkowe, dyplomy, a także gadżety reklamowe Paderka – koszulki, kubki a również firmowe „krówki”. Co roku przyjeżdża na ten konkurs około 100 gimnazjalistów. Paderek przekonuje, że fizyka nie jest taka straszna, jaką ją malują, a fizyczne doświadczenia przeprowadzane „naprawdę” a nie na ekranie komputera to frajda ogromna. Nawet kiedy coś nie wychodzi, uczniowie nie zrażają się tym i starają się odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego nie wyszło?” Gimnazjalni pasjonaci fizyki i matematyki co roku przyjmowani są do klasy pierwszej Paderka o rozszerzonym programie tych przedmiotów. Popularność tego profilu klasy pierwszej rośnie z roku na rok – w tym roku też zapraszamy miłośników przedmiotów ścisłych do Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie – bo tu fizyka jest inna niż wszędzie…
materiał: Grzegorz Cuber