Festiwal podróżniczy „Carpe Diem”
Festiwal podróżniczy „Carpe diem” zorganizowany w Dniu Dziecka jest imprezą
otwartą .
Pomysłodawcą projektu jest Adam Ziaja wykładowca w knurowskim Technikum i gimnazjum w Pilchowicach . W trakcie pisania na jego temat festiwal jeszcze trwał. Został podzielony na dwie części :
-część wykładową
-część konkursową
My byliśmy podczas wykładu Marity Kolanko gliwiczanki zakochanej w Ameryce Południowej, która o tej części świata wie bardzo dużo i może opowiadać i opowiadać i opowiadać…! W Brazylii, Kolumbii, Peru, Argentynie, Boliwii i wielu innych krajach bywała wielokrotnie!
Szczególnie dużo mówiła o jej mieszkańcach i tym jak potrafią sobie umilać i upraszczać życie. Była opowieść o życiu w fawelach Rio de Janeiro i refleksja jak to wygląda w kontekście zbliżających się Igrzysk Olimpijskich. Były więc pokazywane slajdy z wypraw i dlatego też można było się zarazić pasją podróżowania
Na co dzień prowadzi gabinet stomatologiczny, gdzie pomaga pacjentom odzyskać uśmiech, który wygląda radośnie w każdej szerokości geograficznej.
Do wygrania były bardzo cenne nagrody m.in.
-namioty, maty samopompujące i ręczniki z mikrofibry (zakupione zostały przez Dyrekcję Paderka i pilchowickiego gimnazjum:)
-6 Power Banków o pojemności 4800 mAH, twój telefon już nigdy nie będzie narzekał na brak mocy oraz sześć kubków termicznych, które powinny być w wyposażeniu każdego turysty (nagrody ufundował Urząd Miasta Gliwice)
-przewodniki z bezdroży oraz poradnik taniego podróżowania, prezent od wydawnictwa Helion
Adam Ziaja jest autorem projektu Szkolna Ekspedycja w ramach którego wraz z pilchowickimi uczniami był już: w Maroko, na Saharze Zachodniej, Norwegi, Gruzji, Armenii, Turcji, Sri Lance i Indiach.
W najbliższym czasie planowane są z uczniami knurowskiej szkoły wyjazdy do Norwegii .Okazuje się, że całość dwudniowego wyjazdu może się zamknąć w granicach 150 zł. Będą więc poświęcone na to 2 weekendy+ pon-wt aby wyjechać z młodzieżą w konfiguracji 2 razy 10 i 1 raz 15.
Z uczniami pilchowickiego gimnazjum ( 7 uczniów plus 2 absolwentów) planowany jest wyjazd do Tajlandii. Projekt jest prowadzony w ramach Innowacji edukacyjnej- edukacja turystyczna.
W Knurowie jest ścisła współpraca z klasą turystyczną , której absolwenci po skończeniu nauki mogą znaleźć pracę w biurach podróży, hotelach czy też punktach informacji turystycznej a tych w Polsce jest coraz więcej.
Jeśli chodzi o część konkursową ciekawie zapowiada się :
Pecha Kucha, rodzaj prezentacji multimedialnej składającej się z 20 slajdów pokazywanych po 20 sekund każdy, czyli trwającej 6 minut 40 sekund. Taki charakter prezentacji ma zapewnić jej dynamikę oraz żywość, a relatywnie krótki czas trwania – skupienie i uwagę. Pytania i dyskusja wstrzymywane są do zakończenia pokazu.
Wymyślona przez Astrid Klein i Marka Dythama w 2003 na potrzeby spotkań o architekturze organizowanych przez nich w Tokio.
Pierwotnie przeznaczona do prezentowania projektów z dziedzin kreatywnych, np. sztuki, mody, architektury.. Będą prezentowane również filmy i zdjęcia z podróży.
Podczas trwania festiwalu było można zapoznać się ze sprzętem wspinaczkowym letnim i tym do wspinaczki lodowej. W czasie przerw pomiędzy wykładami na specjalnym stoisku były raki, czekany, uprzęże, liny i wiele innych alpinistycznych przyrządów a opowiadał Tomasz Pyka instruktor sportu i rekreacji-specjalność wspinaczka sportowa, „wspinaczkowo” i turystycznie bywał w Alpach, Pirenejach i górach Sierra Nevada. Jest miłośnikiem kolarstwa górskiego i szosowego, organizatorem wycieczek dla młodzieży w najpiękniejsze miejsca Europy.