NewsyPilchowiceRegion

Dzień Strażaka – 4 maja

4 maja jest „Dniem Strażaka” wobec powyższego wszystkim strażakom zawodowym jak i ochotnikom składamy życzenia pomyślności oraz tylu powrotów co wyjazdów.

Przy okazji warto wspomnieć iż Ochotnicza Straż Pożarna w Pilchowicach już w niebawem obchodzić będzie swój jubileusz 135-lecia powstania.
Dokumentem potwierdzającym o utworzeniu Związku Sikawkowego w Pilchowicach, jest odpis z oryginalnego statutu napisanego w języku niemieckim i przetłumaczonym na język polski, dla powstałego Związku Sikawkowego w dniu 01 sierpnia 1883 roku w Pilchowicach. Statut uzyskano z Państwowego Archiwum w Katowicach Oddział w Gliwicach nr akt-KAG 270.
Statut ten został opracowany wyłącznie dla Związku Sikawkowego w Pilchowicach oraz Majątku Rolnego w Pilchowicach powiatu Gliwickiego, utworzonego na podstawie par. 139 o prawach zrzeszanie się z dnia 1 sierpnia 1883 roku, Gminy Pilchowice oraz Majątku Rolnego Pilchowice.
Wszystkie Związki Sikawkowe powstałe w powiecie toszecko- gliwickim zostały zatwierdzone przez Sąd Królewski powiatu w 1888 roku, natomiast w roku 1926 Zarząd Gminy Pilchowice podjął nową uchwałę i nowe postanowienia z których wynika, że obszar Pilchowice oraz Pilchowice Wielopole tworzą związek pod nazwą „Związek Gaśniczy Pilchowice” z siedzibą w Pilchowicach,
zgodnie z par. 139 z 1883 r. oraz zrzeszania się z dnia 1 sierpnia 1911 roku.
Zadaniem Związku Sikawkowego było wspólne spełnianie obowiązku dotyczącego Pilchowic oraz obszaru dóbr majątku wg ówcześnie istniejących przepisów oraz policyjnych rozporządzeń Pana Nadprezydenta z dnia 4 września 1906 r. regulujące przepisy gaszenia pożarów w prowincji Śląska jak i nabywanie, utrzymywanie, przechowywanie i gwarantowanie zaprzęgów konnych do sikawki i należącego do niej sprzętu z oddanym obowiązkiem oraz utrzymanie straży pożarnej….
Z uwagi na odległy upływ czasu od dnia powstania Związku Sikawkowego w Pilchowicach tj. od 1 sierpnia 1883 r nie zachowały się żadne dokumenty dotyczące działalności tego związku. Na podstawie odnalezionych fotografii można domniemać, że już po trzech latach istnienia członkowie zostali doposażeni w odpowiednie mundury wyjściowe, skórzane pasy i czapki i oryginalne hełmy co dokumentuje fotografia z 1886 roku.
Po II wojnie światowej w Pilchowicach nie było zorganizowanej jednostki straży pożarnej , byli jednak zapaleni ochotnicy którzy to kultywowali tradycję i wyjeżdżali do pożarów, nikt wtedy nie wymagał żadnych uprawnień czy przeszkoleń. Do gaszenia służył im stary samochód „ADLER” którego ochotnicy doprowadzili do sprawności.
W kolejnych latach OSP w Pilchowicach powoli odzyskała swoje miejsce wśród społeczności, odbudowując swój stan prawny jak i zasoby sprzętowe.
W latach 80-tych ubiegłego wieku wybudowano nową strażnicę i nową energię, w roku 1995 OSP Pilchowice zostało włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego a obecnie na progu swojego jubileuszu oczekuje na zakup nowego samochodu.
Jednostka ta od wielu lat niesie pomoc zarówno mieszkańcom gminy Pilchowice, powiatu gliwickiego (niejednokrotnie na terenie Knurowa) jak i szerszemu gronu, ponieważ brała udział np. w gaszeniu pożarów lasów w okolicach Olkusza czy też Kuźni Raciborskiej, usuwania skutków powodzi w okolicy Raciborza, usuwania skutków trąby powietrznej w okolicach Lublińca (miejscowość Rusinowice) oraz wielu innych.

materiał: /aa/