Ciekawostki z ...

/ Dzień Mężczyzn – geneza męskiego święta /

Dzień Mężczyzn nie cieszy się tak wielką popularnością jak święto pań, ale obchodzony jest częściej niż raz w roku. Panowie „świętują” aż trzykrotnie w przeciągu dwunastu miesięcy! Mowa o trzech datach: 10 marca, 30 września oraz 19 listopada. Najpopularniejszą datą jest ta druga w kolejności, kiedy to przypada Dzień Chłopaka. Wtedy w głównej mierze świętują nastolatkowie, a w szkołach organizowane są wtedy tematyczne konkursy, a dziewczyny wręczają kolegom prezenty.

Dzień Mężczyzn to święto, które ma na celu zwrócenie uwagi na role oraz znaczenie mężczyzn w społeczeństwie. W dzisiejszych czasach mężczyźni borykają się z wieloma wyzwaniami, takimi jak toksyczne wzorce męskości, problemy psychiczne, niedostateczne wsparcie dla ojców i trudności z utrzymaniem równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

Dlaczego Dzień Mężczyzn w Polsce przypada 10 marca? Ta data wiąże się z obchodzonym w Kościele Katolickim wspomnieniem Czterdziestu Męczenników z Sebasty. Według legendy ich męczeństwo miało mieć miejsce za panowania rzymskiego cesarza Licyniusza w 320 roku. Byli to rzymscy legioniści, którzy zostali skazani na śmierć za wiarę, gdy odmówili złożenia hołdu pogańskim bożkom. Rzymski cesarz nakazał, by ich ukamienowano (co się nie powiodło), a potem wystawiono nagich na mróz.

Z czasem ich historia stała się symbolem męstwa i poświęcenia oraz inspiracją dla wielu wyznawców chrześcijaństwa na całym świecie. Obecnie Dzień Mężczyzn jest obchodzony jako uczczenie tej historii oraz jako okazja do promowania odwagi, poświęcenia czy przywiązania do wartości.

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn obchodzony jest 19 listopada, a tradycja obchodzenia tego dnia została zapoczątkowana w 1999 w Trynidadzie i Tobago. Przyczynił się do tego Jerome Teelucksingh, wykładowca historii z Teelcusinghowiz University of the West Indies, którego marzeniem było, aby dzień ten był poświęcony dyskusji na temat problemów dotykających „silną płeć”.

W naszej kulturze mężczyźni zawsze byli postrzegani jako ci, którzy powinni sobie poradzić z każdą sytuacją, najlepiej nie prosząc nikogo o pomoc. Mimo, że podejście to powoli ulega zmianie, wciąż stanowi duże obciążenie psychiczne dla panów. Dlatego też mówienie o problemach dotyczących tej płci oraz propagowanie właściwych wzorców zachowań jest bardzo ważne. Prawdopodobnie nawet ważniejsze niż złożenie życzeń lub wręczenie podarunku z okazji Dnia Mężczyzny.

AW

Tekst powstał na bazie materiałów prasowych i historycznych

Fot. Canva