Ciekawostki z ...

/ Dzień Dziecka – geneza najszczęśliwszego święta na świecie /

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych dzieci stanowią około 30% całej populacji. Świat jest pełen dzieciaków, a Dzień Dziecka stanowi idealną okazję nie tylko do świętowania, ale również promowania działań, dzięki którym możemy zbudować lepszy świat. Sytuacja dzieci różni się w zależności od kraju, a przecież każde dziecko zasługuje na odpowiednie prawa i przywileje niezależnie od miejsca urodzenia.

Dzień Dziecka obchodzimy w Polsce niezmiennie 1 czerwca od 1952 roku. To zasługa organizacji The International Union for Protection of Childhood (Światowego Związku Ochrony Dzieciństwa). Święto to miało uświadomić wszystkim dorosłym, że prawa najmłodszych powinny być respektowane na całym świecie, a dzieci nie powinny uczestniczyć w wojnach, chodzić głodne ani być krzywdzone. Eksperci jednak twierdzą, że prawdziwym prekursorem dzisiejszego Dnia Dziecka była Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci, która odbyła się w 1925 roku w Genewie. Tak czy inaczej warto poznać historię święta, które uszczęśliwia każdego młodego człowieka!

Dzień Dziecka jest świętem pełnym radości i atrakcji dla dzieci. Odbywa się w wielu krajach w różnych terminach. Wiele dni w roku poświęcone jest dzieciom, a święta te mają różne nazwy. Powszechny Dzień Dziecka (Universal Children’s Day) obchodzony jest 20 listopada. Właśnie tego dnia w 1959 roku ONZ przyjęła Deklarację Praw Dziecka określającą konkretne prawa dziecka. Od tego czasu Powszechny Dzień Dziecka obchodzony jest na uczczenie tego wydarzenia.

Natomiast Międzynarodowy Dzień Dziecka (International Children’s Day) obchodzony jest w drugą niedzielę grudnia lub 1 czerwca. Święto to powstało 23 kwietnia 1920 roku w Turcji. Następnie pięć lat później odbyła się Światowa Konferencja na rzecz Dobrobytu Dzieci, po której rządy państw postanowiły ustanowić Dzień Dziecka, żeby zwrócić uwagę na problemy dzieci na całym świecie.

Światowy Dzień Dziecka (World Children’s Day) również obchodzony jest 20 listopada. Jest najmłodszym świętem – pierwszy raz oficjalnie odbyło się w 2002 roku. Światowy Dzień Dziecka ustanowiony jest na cześć dzieci z całego świata i jako doroczna światowa zbiórka pieniędzy dla organizacji non profit Ronald McDonald House Charities. Obecnie obchodzony jest w ponad 100 krajach na całym świecie.

Dzień Dziecka, który znamy w Polsce, został zapoczątkowany przez pastora Charlesa Leonarda w stanie Massachusetts w USA. 2 czerwca 1857 roku pastor odprawił nabożeństwo poświęcone dzieciom i dla dzieci. Nazwał je Dniem Róży, Kwiatową Niedzielą, a następnie – Dniem Dziecka. Pierwsze odnotowane obchody Dnia dziecka w Polsce pochodzą z roku 1929. Wówczas święto to związane było z Kościołem Katolickim. O poranku, przed szkołą dzieci i rodzice spotkali się na mszy, a po niej wszyscy szli do szkół, gdzie odbywały się przedstawienia i luźne lekcje w obecności rodziców. Aż do roku 1952 Dzień Dziecka w Polsce obchodzono nieoficjalnie we wrześniu. Następnie datę tą zmieniono na 1 czerwca. Zmiana dotyczyła całego bloku państw socjalistycznych, którego częścią była wówczas Polska.

Dzień Dziecka jest ważnym świętem nie tylko ze względu na prezenty i atrakcje. Pamiętajmy, że ideą obchodów święta poświęconego dzieciom jest zapewnienie wszystkim dzieciom praw, bezpieczeństwa oraz środków potrzebnych do godnego życia. Wykorzystajmy więc Dzień Dziecka do refleksji, zwiększania naszej świadomości na problemy dzieci oraz spędźmy z nimi czas na zabawie budując przy tym odpowiednie relacje międzyludzkie.

To święto powinno przypominać nam o tym, że jako dorośli mamy ogromną odpowiedzialność wobec naszych najmłodszych. Powinniśmy zapewnić im stabilne i kochające środowisko, w którym będą mogły rozwijać swoje talenty i pasje. Dzieci powinny mieć prawo do edukacji, zdrowego rozwoju fizycznego i emocjonalnego oraz swobody wyrażania swoich poglądów i uczuć.

AW

Tekst powstał na bazie materiałów prasowych i historycznych

Fot. Canva