Ciekawostki z ...GierałtowiceKnurówKultura i rozrywkaNewsyPilchowiceRegion

DOŻYNKI NA GÓRNYM ŚLĄSKU okiem Tadeusza Puchałki

To już po raz dziewiętnasty świętowaliśmy Żniwne (Żniwniok) w Gliwickim Powiecie.

Ździebko nom pogoda pokozała latoś rogi. Na dworze zima, w nocy loło jak z przysłowiowego cebra a dzisio tyż co chwila z nieba krapie.

Najważniejsze, że zboże zebrane a trza nadmiynić że lato do łaskawych nie należało więc i plony niezbyt dobre, ale co miało być skludzone to jest pod dachem więc ze spokojnym sumieniem można świętować, a jak rolnicy zapewniają, chleba nam nie zabraknie.

Tegoroczne Powiatowe Dożynki odbyły się w Gminie Gierałtowice zaś gospodarzami była otwarta na gości jak zwykle miejscowość Paniówki.

(Moc tu momy do zawdziynczynio Sołtysowi i jego żonie, bo to między innymi dzięki tym osobom regionalizm w Paniówkach kwitnie i mo se coroz lepi).
Na ulicy Zwycięstwa w Paniówkach można było 2 września podziwiać pięknie przystrojone obejścia i bramy gospodarskich posesji, zaś o godzinie 14. 30 przetoczył się wspomnianą ulicą barwny korowód, w którym nie brakowało urodziwych dziołszkow w piyknych klajdach a tyż i postaci z naszych lokalnych podań, berow i bojek.

Na tegoroczne rolnicze święto przybyli parlamentarzyści, władze Województwa Śląskiego, Starostwa Powiatowego Gliwice, prezydenci i burmistrzowie wielu miast powiatu gliwickiego oraz samorządowcy.

Gości powitał Wójt Gminy Gierałtowice Joachim Bargiel.

Starostami latosiego rolniczego święta zostali państwo Maria i Jerzy Woźnicowie.
Gospodarzom na swoim łod 41 lot, na początku bez mała mieli zopaska ziymie bo 15 hektarow, tera doszło druge tela. Obecnie specjalizują się w hodowli świń a tyż i uprawie zbóż. Starostami zostali już po raz trzeci. Jak na honorowych gospodarzy przystało państwo Woźnicowie do kościoła pojechali bogato przystrojonym powozem. W barwnym korowodzie dożynkowym kroczyli także nasi goście z Niemiec, Kaszub i Republiki Czeskiej.

Barwny orszak któremu przygrywała Orkiestra Dęta OSP Przyszowice przy wtórze przyśpiewek i muzyki, udał się do kościoła św. Urbana, tam o godzinie 15.00 odbyła się msza święta w intencji rolników, sadowników, leśników i pszczelarzy. Uroczystej liturgii przewodniczył ks. arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc. Piykno mszo, fest piykno homilia, zaś piyknie przistrojony kościoł tymi dobrami kere nom Pon Boczek latoś darowoł co to trza pedzieć dziynka ludzkim wysiłkom zostały na jodło i dobro wszelke przetworzone podkreślały wagę rolniczego święta.
Podczas mszy świętej Starostowie przekazali dary w postaci chleba i płodów rolnych na ręce arcybiskupa Skworca.
Dary przekazali także włodarze Województwa Śląskiego powiatu i gminy. Ceremonii poświęcenia bochnów chleba oraz podzielonego pieczywa, które zostało rozdane wiernym po mszy świętej dokonał arcybiskup Skworc. Tradycyjnie poświęcone zostały także korony dożynkowe stanowiące symbole ludzkiej ciężkiej pracy a także kunsztu ludowego rzemiosła miejscowych gospodyń.
Po zakończeniu uroczystej mszy świętej mieszkańcy oraz goście udali się do Parku Joanny, tam odbyła się część oficjalna w której rozdano nagrody osobom zasłużonym dla rolnictwa i krzewienia śląskiej kultury.

Część oficjalną wzbogacił występ miejscowego chóru Cecylia.

Po ceremonii rozdania nagród, gospodarz tegorocznych dożynek Sołtys Paniówek, przekazał symboliczną koronę dożynkową Sołtysowi Przyszowic jako gospodarzowi kolejnego rolniczego święta. Ostatnim punktem programu tegorocznego święta była część rozrywkowa, zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Uroczystości i imprezy o regionalnym charakterze skłaniają do tego, by choć kilka słów zapisać w gwarze, wszak mowa nasza, to także jeden ze skarbów tej ziemi.

materiał: Tadeusz Puchałka

 

 

WEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ