KnurówNewsy

Czy mieszkańcy Knurowa mogą w przyszłym roku liczyć na budżet obywatelski?

Czy mieszkańcy Knurowa mogą w przyszłym roku liczyć na budżet obywatelski?

Prace Komisji Doraźnej przebiegają jak się dowiadujemy z wpisów na profilu radnego Kandziora bardzo opieszale.
Należy więc zadać pytanie czy w ogóle jest wola aby mieszkańcy współdecydowali o podziale środków z pieniędzy pochodzących z ich podatków?

Radny Kandzior napisał m.in. tak:

”Jak wszyscy Państwo wiedzą Rada Miasta Uchwałą powołała Komisję do spraw budżetu obywatelskiego, która ma za zadanie opracować regulamin na podstawie którego zostanie opracowana treść Uchwały Rady Miasta, dzięki której idea wejdzie w życie…
Okazało się jednak że zdaniem nadzoru prawnego, który sprawuje Wojewoda Śląski, fakt iż jako członków Komisji Rada powołała dwóch urzędników miejskich to jest panów Adama Ostalecki i Krystiana Pluty był niezgodny z prawem, gdyż skład Komisji powinni tworzyć jedynie Radni, dlatego też Rada musiała po raz kolejny przegłosować Uchwałę w której tym razem jako członkowie Komisji figurowali jedynie Radni…
Gdy już doszło do pierwszego posiedzenia Komisji ustaliliśmy że projekt regulaminu opracuje pan Przewodniczący Rady Tomasz Rzepa, następnie na najbliższym posiedzeniu komisji przedłoży go i rozpoczniemy dyskusję nad ewentualnymi zmianami na podstawie tego jak widzą funkcjonowanie budżetu obywatelskiego w mieście członkowie Komisji.
Każdy z nas miał również na tym posiedzeniu możliwość wypowiedzenia się…
Następnie zostaliśmy kilka dni po pierwszym posiedzeniu powiadomieni o terminie kolejnego, które niestety zostało odwołane…
Następnie znów zostaliśmy powiadomieni o kolejnym terminie posiedzenia, niestety po raz kolejny zostało ono odwołane ze względów bezpieczeństwa, ponieważ w tym dniu był pogrzeb śp. Dawida.
Do tej pory Przewodniczący Pach ani Przewodniczący Rzepa nie wyznaczyli nowego terminu, tempo pracy imponujące:)..”

Dlaczego jest to takie ważne?
Administracja decyduje się w demokratyczny sposób oddać część swej władzy decyzyjnej w ręce obywateli i to oni mogliby wydać środki które faktycznie należą do nich na to co tak naprawdę chcą.
Jest to jedna z form aktywizacji społecznej, możliwość wykreowania nowych działaczy, którzy przez swoją wiedzę i doświadczenie mogliby dokonać nowego otwarcia w działalności przyszłego samorządu.

Czy samorząd tego chce?
Jeśli formą realizacji budżetu obywatelskiego ma być ”odwlekanie”, to już trzeba powiedzieć, że jest to jedna z form spowodowania porażki.

Można zadać więc kolejne pytanie.
Czy jest to nam potrzebne w Knurowie?
Odpowiedz na to pytanie również jest oczywista.
W Knurowie niestety nie ma liderów z prawdziwego zdarzenia.
W Knurowie nie ma stowarzyszeń które miałyby siłę ściągania środków z Unii Europejskiej.
”Tworzenie liderów” którzy byliby bardzo aktywni przy przyciąganiu środków ( w ramach np. budżetu obywatelskiego) dla swojej dzielnicy z czasem spowodowałoby większą aktywność społeczną.

Przykład: Podwórko Nivea. Grupa ludzi aktywnie bierze udział w głosowaniu aby powstał plac zabaw dzięki firmie Nivea.
Aktywny udział w tym przedsięwzięciu zaprocentowałby z pewnością przy podziale środków z budżetu obywatelskiego w przyszłości (wytworzyła się grupa ludzi których połączył wspólny cel).

O jakiej kwocie mówimy?
Gminy przeznaczają na ten cel różne kwoty, niekiedy jest to konkretna kwota np. 1mln albo od 1 do kilku procent z całego budżetu (w Knurowie jest to około 115 mln – kwota budżetu)

Czy władze gminy podzielą się z mieszkańcami możliwością podejmowania decyzji na co przeznaczyć środki przynajmniej w 1 procencie?

Zachęcamy do dyskusji.

10985931_894597110593508_4623613334076137820_n