Czerwionka-LeszczynyKultura i rozrywkaNewsy

Czerwionka-Leszczyny: Wernisaż prac Ludwika Jeziorowskiego

Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach był dzisiaj /15 marca/ miejscem, gdzie spotkali się znajomi, przyjaciele oraz sympatycy twórczości Ludwika Jeziorowskiego.

Wystawa zorganizowana w rocznicę śmierci artysty, którego twórczość związana była głównie z naszym regionem. Urodził się w Stanowicach, młode lata spędził w Przegędzy, osiadł w Kamieniu. Zaangażowany w życie kulturalne przez wiele lat.

 

Artysta urodził się 15 sierpnia 1934 roku w Stanowicach. Młodość spędził w Przegędzy, a od 55 lat mieszkał w Kamieniu. Ukończył szkołę plastyczną, w której naukę malarstwa i rzeźby pobierał u Ludwika Konarzewskiego ( seniora i juniora ). Po ukończeniu szkoły dalej praktykował u Konarzewskich w Istebnej.
Zajmował się rzeźbą i malarstwem olejnym, rzadziej akwarelą. W swojej twórczości dokumentował nasz region, jego ciekawą historyczną zabudowę oraz liczne pomniki przyrody. Pasjonował się również bardzo wyrafinowanym portretem osób wybitnych, znanych i nieznanych. Był zwolennikiem czystego koloru oraz szczególnie dobranej kompozycji.
Kadrował mało ciekawe dla oka zwykłego przechodnia miejsca, z których potrafił wydobyć szczególne i niepowtarzalne piękno. Należał do grupy artystów malarzy „Konar” w Rydułtowach. Od samego początku współpracował z Domem Kultury w Czerwionce oraz Orzeszu. Był współwykonawcą pomnika Solidarności w Jastrzębiu Zdroju. Uczestnik plenerów malarskich i wystaw na Śląsku, w Czechach, Niemczech, Rosji, Chinach i Japonii. Jego prace znajdują się zarówno w obiektach sakralnych, jak i kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.

Malarstwo było dla niego drogowskazem i miłością na całe życie.

Słowa wstępnego użyczył przyjaciel artysty, Janusz Lukaszczyk.

Mała część jego dorobku została przedstawiona w trakcie wystawy, którą można oglądać do 30 marca w ścianach Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce przy ul. Wolności.