Czerwionka-LeszczynyKultura i rozrywka

Czerwionka-Leszczyny: V Zjazd Rodu Klucznioków

28 października w Restauracji „Arkadia 2” w leszczyńskim Domu Kultury spotkało się 115 członków jednego z najstarszych leszczyńskich rodów.

Najstarsza obecna na Zjeździe Kuzynka ma lat 88 a najmłodsza uczestniczka 7 miesięcy!

Klucznioki byli w Leszczynach „od zawsze”. W najstarszych dokumentach z którymi miałem okazję się zetknąć w Archiwum Państwowym w Raciborzu z połowy XVIII wieku, a były to protokoły wizytacyjne starej leszczyńskiej szkoły, wielokrotnie znajdowałem to nazwisko. Także niewiele starsze wykazy mieszkańców kolonii Egersfeld i Rzendówka je zawierały.

Najstarszy zidentyfikowany nasz przodek Kluczniok to Franciszek /I/, który poślubił urodzoną w 1810 roku Franciszkę Michalik z pobliskiego przysiółka Bełkowiec, córkę Jerzego i Franciszki z domu Dembon. Z zawodu był krawcem. Z tego związku w 1840 roku urodził się syn Franciszek /II/, który w 1868 roku żeni się z Marią /Marianną/ Karwot z Książenic. Jego profesją było murarstwo, bardzo popularne w rodzie przez następne dwa pokolenia.

Spośród co najmniej dziesiątki ich dzieci najstarszym był urodzony w 1869 Józef – oficjalny protoplasta zgromadzonych na Zjeździe.
Józef, z zawodu murarz, żeni się w 1893 roku z Marią /Marianną / Krall. Ojciec Marii, Antoni, przybył do Leszczyn w 1859 roku jako pracownik budującej się kolei żelaznej na trasie Racibórz – Katowice. Był dróżnikiem kolejowym i pierwszym prenumeratorem prasy we wsi. Krallowie zamieszkiwali w nieistniejącym już budynku kolejowym niedaleko stacji Rzedówka aż do emerytury. Z kolejarskiej odprawy emerytalnej kupili ziemię obok leszczyńskiej kapliczki wraz z kilkoma starymi zabudowaniami. W tym miejscu jest nowe siedlisko rodu od ok. 120 lat.
Józef buduje w 1912 dom, który wraz z „bliźniakiem” stoi do dzisiaj zamieszkany przez potomków – Wiatraków i Cyroniów.

„Bliźniak”, przejęty za długi przez państwo przez lata był własnością Parafii i mieścił m.in. probostwo, siedzibę gminy, salki katechetyczne i Siostry Elżbietanki.

Klucznioki zawsze blisko byli związani z leszczyńską Parafią. Józef był przez prawie pół wieku kościelnym najpierw starego kościółka pw. „Trójcy Przenajświętszej”, a następnie „nowego” pw. „Św. Andrzeja Boboli”. Prawdopodobnie jego ojciec Franciszek lub/ i teść Anton Krall, pełnili podobną funkcję o czym świadczy fakt przechowywania w rodzinie kluczy od starego kościoła w okresie kiedy w Leszczynach czasowo nie było parafii /jeden z kluczy aktualnie ma Rudolf Mainka w Niemczech/.
Rodzina brała także aktywny udział w budowie nowego kościoła co potwierdza zdjęcie z jego konsekracji, na którym kilku Klucznioków widać na „ważnych” miejscach.

Synowie Józefa aktywnie pomagali ojcu w wykonywaniu funkcji kościelnego-dzwonnika-klucznika a wielu z nich, jak i przedstawicieli następnych pokoleń, było ministrantami.

Józef Kluczniok był też skarbnikiem utworzonego w 1927 roku „Towarzystwa Mężów Katolickich” a wiele przedstawicielek rodu zasilało i zasila katolickie organizacje przyparafialne.
Józef i Maria mieli co najmniej 16 dzieci, z których wieku dorosłego dożyło 11. Ich potomkowie, wraz z „przyżenionym”, to grubo ponad 300 osób, w tym ponad 200 żyjących. Z nich ponad połowa zgromadziła się na V Zjeździe Rodu. To nie tylko Klucznioki ale także, m.in. : Kralle, Mainki, Kawki, Kurpaniki, Cyronie, Wiatraki, Skrzypce, Gussy, Frohlichy, Trunki, Musioliki, Modlichy, Papiorki, Schmidty, Sprusy, Chrośniki, Sadowscy, Wieczorki, Grzomby, Tkocze, Waszki, Bieguny, Oślizły, Kaczmarczyki, Hanaki, Woźnice, Szawerny, Witki, Ignace, Koje, Pawelce, Blachy, Riple, Zaiki, Wojaczki, Fischery i Biskupy.

Zebrani mogli się zapoznać z najstarszymi zdjeciami i pamiątkami rodowymi – złotą koroną i woniaczką Prastarzików oraz tabliczką ze Ich Złotych Godów.
To wszystko ma 115 lat!
Koronę i woniaczkę ufundował karczmarz Krall z Rydułtów swoim rodzicom na ich jubileusz. Od 1902 roku już kilkanaście par jubilatów zakładało je na swoje jubileusze 50 lat pożycia małżeńskiego!

I Zjazd Rodu miał miejsce 7 października 2000 r. II 28 października 2006 r, III – 20 czerwca 2009 r. a IV – 2 października 2010 r.

info: Krzysztof Kluczniok