Czerwionka-LeszczynyInformacje

Czerwionka-Leszczyny: Teatr Śląski, warsztaty, koncerty, moc atrakcji – INDUSTRIADA na Familokach

To była pełna wrażeń Industriada z kobietami w roli głównej. Zgodnie z tematem przewodnim „Industria jest kobietą” przypominaliśmy kobiety związane z przeszłością naszej miejscowości. Nie zabrakło także portretów utalentowanych bohaterek współczesności. A wreszcie licznych warsztatów nawiązujących do dziedzictwa osiedla Familoków, prowadzonych przez wyjątkowe kobiety z naszej miejscowości.

„Industriada to jednodniowy festiwal zabytków techniki, największy w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednym z miejsc, w których się odbywa, jest nasze piękne osiedle Familoków. Myślę, że możemy być dumni, że Święto Szlaku Zabytków Techniki zawitało także i do nas” – mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny Wiesław Janiszewski. Burmistrz złożył także podziękowania na ręce wszystkich, którzy włączyli się w organizację Industriady w Czerwionce-Leszczynach.

Pomimo kapryśnej pogody, nie brakowało osób, które odwiedziły czerwieńskie osiedle Familoków. Wielką atrakcją, nie tylko dla fanów Śląska i teatru była sztuka Teatru Śląskiego „Żywoty świętych osiedlowych” na podstawie książki Lidii Amejko. Adaptację książki połączono z prawdziwymi historiami kobiet mieszkających w czerwieńskich Familokach, bo najważniejsze role wśród mieszkańców osiedla przypadają właśnie im. Do współtworzenia scenariusza sztuki zaprosiliśmy naszych mieszkańców, głównie kobiety, które podzieliły się swoimi wspomnieniami, przemyśleniami, anegdotami rodzinnymi. Wszystko po to, aby wydarzenie było wyjątkowe i wpisane w historię naszego osiedla. W tym multimedialnym spektaklu nie zabrakło także znakomitego udziału uczniów z SP nr 5.

Oczywiście, Industriada jest świętem zabytków przemysłowych, więc już od południa zaprosiliśmy fanów turystyki Industrialnej. Wspólnie zwiedzaliśmy osiedle i Izbę Tradycji KWK „Dębieńsko” z jej imponującymi eksponatami. Przewodnicy akcentowali rolę kobiet – mieszkanek osiedla, właścicielek zakładów przemysłowych, czy wreszcie kobiet pracujących w kopalni. Osiedle można było także zwiedzać, uwielbianą przez najmłodszych, kolejką turystyczną.

Dla całych rodzin przygotowano liczne warsztaty: joga na trawie, swaty i Zolyty na Familokach, figle i psoty dla najmłodszych, warsztaty jadalnych obrazków, Dinoopowieści dla dzieci, warsztaty miasto-ogród w słoiku, piękno kobiety, kobiecy słownik industrii, okna i gardiny, warsztaty robótek ręcznych i kwiatów z nylonu, warsztaty ceramiczne, malowanie toreb zakupowych, tworzenie ekomydełek, decoupage, warsztaty kreatywne z wykonywania korali. Przygotowano też kolorowanki przedstawiające bohaterki z przeszłości i teraźniejszości związane z naszą miejscowością – z pełnych uroku kolorowych portretów stworzono niezwykłą galerię kobiet. Nie zabrakło Fashion show, pokazu mody ekologicznej, magicznych luster, fotobudki. Przygotowano też dwie pełne wrażeń gry – quest – Edukacja i emancypacja kobiet oraz escape roomu z kobiecymi bohaterkami związanymi z naszą miejscowością m.in. Joanną Grycik, Ernestyną Bartelt czy Waleską von Tiele Winckler.

Kobiety – ekspertki z naszej miejscowości przygotowały też porady logopedyczne, makijażowe oraz konsultacje trenera osobistego, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Podczas kobiecej Industriady nie mogło zabraknąć udziału Kół Gospodyń Wiejskich. Poza popisowym poczęstunkiem, gospodynie prezentowały familokowe scenki sprzed lat.

Komu mało było atrakcji – na terenie SP nr 5 czekały ekstremalne wrażenia na dmuchańcach XXL oraz sztuczna krowa do dojenia.

Na scenie zaprezentowały się przedszkolaki z Przedszkola nr 6 i 10 oraz uczniowie SP nr 4 i SP nr 5. Nie zabrakło koncertów – Claudii i Kasi Chwołki, Kapeli z Naszego Miasteczka i Muzykantów.

„Warto podkreślić, że do tego wydarzenia, w szerokim gronie organizatorów, przygotowujemy się już od stycznia. Obmyślamy scenariusz, staramy się przygotować jak najwięcej atrakcji zgodnych z tematem wydarzenia, wreszcie – z wielka starannością dopinamy wszystko na ostatni guzik. Bardzo się cieszymy, że Industriada gromadzi tak wielu mieszkańców i turystów zapewniając im moc niezapomnianych wrażeń. Szkoda, że w tym roku pogoda trochę pokrzyżowała nam plany” – mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik UGiM, koordynatorka Industriady.

Info: czerwionka-leszczyny.pl