Czerwionka-Leszczyny: Teatr Śląski na Familokach
Dziś, w plenerze, na terenie osiedla Familoków w Czerwionce-Leszczynach, odbyła się konferencja prasowa, poświęcona niezwykłemu wydarzeniu, jakim jest nowy spektakl Teatru Śląskiego „Żywoty świętych osiedlowych” na podstawie książki Lidii Amejko, połączony z autentycznymi historiami mieszkańców Familoków.
Spektakl będzie miał premierę 9 czerwca, podczas Industriady na Familokach. „Żywoty świętych osiedlowych” to spektakl, którego równoprawnymi bohaterami są osiedle i jego mieszkańcy.
Adaptację książki połączono z prawdziwymi historiami osób mieszkających w czerwieńskich Familokach, bo najważniejsze role wśród mieszkańców osiedla przypadają właśnie im. Do współtworzenia scenariusza sztuki reżyserka sztuki zaprosiła mieszkańców, głównie kobiety, które podzieliły się swoimi wspomnieniami, przemyśleniami, anegdotami rodzinnymi. Wszystko po to, aby wydarzenie było wyjątkowe i wpisane w historię naszego osiedla. W tym multimedialnym spektaklu nie zabrakło także znakomitego udziału uczniów z SP nr 5, którzy zaprezentowali się także podczas konferencji.
„Zainteresowanie Teatru Śląskiego naszymi Familokami odbieram jako dowód na skuteczność realizowanych przez nas działań rewitalizacyjnych i promocyjnych – powiedział Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. – Teatr zawsze kojarzył się nam z wyjazdem do innych miejsc, dużych miast, na przykład do Katowic. Dzisiaj sytuacja się odwraca – to do Czerwionki przyjeżdża teatr, a jego aktorami będą mieszkańcy, co niezwykle cieszy”.
„Familoki w Czerwionce-Leszczynach to miejsce niezwykle urokliwe i warte tego, żeby korzystać z jego potencjału. Mamy nadzieję, że widzowie będą zadowoleni. Uwielbiamy wychodzić z budynku teatru i szukać nowej przestrzeni na spotkanie z widzem. Czerwieńskie Familoki nie zostały do tej pory odkryte przez teatr – teraz to się zmieni” – zaznaczył Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego.
Więcej szczegółów, dotyczących spektaklu, zdradziła jego reżyserka Karina Grabowska-Fiałek:
„Mamy nadzieję, że spektakl będzie odbywać się w atmosferze pikniku – odwołujemy się do tradycji popołudniowego, sobotniego spotkania. Ktoś wyciągał akordeon, ktoś przynosił kawę, kobiety piekły ciasto i w takiej miłej, podwórkowej atmosferze odbywały się sąsiedzkie spotkania. Mam nadzieję, że widzowie, którzy przyjdą, również będą czuli się jak na takim spotkaniu. Familoki są niezwykłe i urzekające. Bohaterowie, którzy pojawiają się na scenie opowiadają o sobie, o swoich rodzinach, sąsiadach, przyjaciołach, nieprzyjaciołach – o wszystkim co ich spotyka w życiu”.
Reżyserka zwróciła także uwagę na zaangażowanie samych mieszkańców: „Pierwszy raz przyjechałam tu w styczniu, pełna obaw, czy ten pomysł się powiedzie. W moje ręce trafił kalendarz z Familoków. Zobaczyłam uśmiechniętych ludzi, którzy poprzebierani, wcielali się w najróżniejsze role. Pomyślałam, że jestem w miejscu, gdzie odnajdę zapał i życzliwość i tak też się stało”.
„Do wyjątkowych wydarzeń tegorocznej INDUSTRIADY z pewnością należy spektakl, realizowany przez Teatr Śląski” – podkreślił Adam Hajduga, Kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego w Wydziale Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. – „Spektakl łączy adaptację książki oraz historię tego miejsca i ludzi, którzy tu mieszkali – wszystko po to, aby opowiedzieć tegoroczny motyw przewodni INDUSTRIADY, czyli „Industria Jest Kobietą”, w spektaklu możemy więc spodziewać się wielu żeńskich bohaterek. Myślę, że spektakl jest idealnym pretekstem do tego, aby 9 czerwca odwiedzić osiedle Familoków – zwłaszcza jeżeli ktoś do tej pory tutaj nie był. Familoki w Czerwionce-Leszczynach są wspaniałym przykładem osiedla robotniczego – nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce. Największym atutem Familoków, jako jednego z obiektów Szlaku Zabytków Techniki, jest ich autentyczność, a także to, że jak wszystkie obiekty na Szlaku oferują realne doznania, a nie wirtualne emocje. Historie, które stoją za poszczególnymi domami na tym osiedlu to kopalnia świetnych pomysłów, które można wykorzystywać”.
W konferencji uczestniczyli także: Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, radne Stefania Szyp i Grażyna Strzelecka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Marian Uherek, dyrektor SP nr 5 Małgorzata Marciniak, pracownicy urzędu i mieszkańcy, którzy włączyli się w to nietuzinkowe działanie, dzieląc się na potrzeby sztuki swoimi wspomnieniami.
„Industriada na Familokach, poza sztuką Teatru Śląskiego, to także moc różnorodnych warsztatów, escape room, joga w plenerze, koncerty, atrakcje, a także zwiedzanie Izby Tradycji KWK „Dębieńsko” i osiedla z przewodnikami. Wszystko pod hasłem „Industria jest kobietą” – dodaje koordynatorka Industriady na Familokach, rzecznik UGiM Czerwionka-Leszczyny Hanna Piórecka-Nowak.
Na spektakl „Żywoty świętych osiedlowych” serdecznie zapraszamy 9 czerwca o godz. 15.00, 17.00 i 19.00 oraz 23 czerwca o godz. 15.00 i 24 czerwca o godz. 14.00 i 16.00, podwórko przy ul. Adama Mickiewicza 8. Wstęp wolny.
Info: czerwionka-leszczyny.pl