Czerwionka-LeszczynyKulinariaKultura i rozrywkaTV

Czerwionka-Leszczyny: Święto Makówek 2017

Kolejne Święto Makówek rozpoczęło się w części oficjalnej i artystycznej. Rozpoczął je świątecznymi życzeniami Burmistrz Miasta i Gminy Wiesław Janiszewski, który to w towarzystwie Przewodniczącego Sejmiku śląskiego i pełnomocnika gminy ds.planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorza Wolnika, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernarda Strzodę, wice Starosty Marka Profaski, pełnomocnika ds. społecznych Aleksandry Chudzik.

Wystąpiła formacja ZYGZACZEK – grupa kadetek z Formacji Tanecznej Zygzak działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce-Leszczynach. Tańczą w nich dziewczynki w wieku 9 – 10 lat. Instruktorami grupy są Katarzyna Grzegorzek i Agnieszka Wawrzonkowska.

Ze swoim przygotowanym programem wystąpiły również dzieci z Przedszkola nr 10 z Czerwionki-Leszczyn. Wśród, których znalazły się Taniec Aniołów Zwiastowaniem, Jest taka noc – piosenka z instrumentami, Zostań Jezu mym braciszkiem oraz pastorałka Przyjdź do mnie mały Jezusku w wykonaniu Leny Bieniek i Pauliny Tomczyk.

Opiekunami grupy przedszkolnej są panie Aleksandra Cieślik i Krystyna Marszałek.

Następnie dużą scenę wypełniła muzyka o tematyce świątecznej w wykonaniu zespołu Chwila Nieuwagi.
Z projektem „Anieli śpiewają’ – to wyjątkowa propozycja koncertowa w której w naturalny sposób mieszają się pastorałki ludowe, kolędy i twórczość autorska grupy. Piękną tradycję ubiera ona w nowe brzmienia, czasem rockowe, czasem jazzowe, a czasem folkowe, całość zaś stanowi żywiołowe, barwne widowisko. Aranże opracowane przez zespół, mimo że bardzo różnorodne, zawsze odnoszą się do emocji, które Chwila Nieuwagi wyczytuje z treści danej kolędy i nie zniekształcają jej naturalnej melodii, co niestety jest przypadłością wielu projektów świątecznych.
Atutem programu „Anieli śpiewają” jest także folkowy koloryt, którego dodają śląskie kolędnicze przyśpiewki, zinterpretowane przez zespół oraz młodzieńcza fantazja grupy, która nie pozwala się nudzić podczas koncertu ani na chwilę.

 

Materiał zawarty w programie „Anielu śpiewają” pochodzi z płyty pod tym samym tytułem, ukazała się ona w 2016 roku.

 

W trakcie trwania imprezy prowadzący Dawid Salamon, prowadził wśród publiczności konkursy, którymi nagrodami były cięte drzewka choinkowe.

 

W trakcie Święta Makówek była okazja wzięcia udziału w charytatywnej zbiórce dla Alana Serwatki.

Cierpiący na „hemimelię strzałkową” Alan urodził się 25 maja 2016 roku. Choroba oznacza wrodzony niedorozwój prawej nóżki oraz stopy. Aktualnie Alan ma nogę krótszą o 5,5 cm. Brak kości strzałkowej, piszczelowa jest krótsza i wygięta w „banan”. Stopa jest wykoślawiona i mocno zdeformowana, kostka jest niewyczuwalna oraz brak 2 paluszków.

Cierpi również na niestabilność rzepki, koślawość stawu skokowego, kolana oraz skróconą prawą kość udową.

Alan jest podopiecznym Fundacji Rycerze i Księżniczki.