Czerwionka-Leszczyny: Spotkanie konsultacyjne dot. budżetu obywatelskiego dla województwa śląskiego
Budżet obywatelski to sposób na podział wspólnych pieniędzy zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Można je przeznaczyć na realizację potrzebnych i ciekawych pomysłów, które są wybierane w wyniku głosowania. Te procesy obserwujecie w swoich miastach.
A co, gdyby taki budżet objął swoim zasięgiem całe województwo? Dobre pytanie! O tym właśnie chcemy z Wami podyskutować.
Spotkanie w Czerwionce-Leszczynach jest jednym z 30, w trakcie których opowiemy i wymienimy opinie na temat budżetu partycypacyjnego dla całego województwa. A konsultujemy z Wami pomysły wszędzie – w dużych, średnich i małych miastach, na terenie gmin miejsko-wiejskich i wiejskich, w obrębie powiatów grodzkich i miast na prawach powiatu.
Opowiemy o tym, jakie zagadnienia są kluczowe dla wypracowania mechanizmu wojewódzkiego, zapytamy Was o opinię, a wnioski zapiszemy, przeanalizujemy i – być może – Wasze postulaty znajdą swoje odbicie w narzędziu, które wdroży Urząd Marszałkowski.
Dla kogo jest to spotkanie?
- dla młodzieży
- dla pracowników urzędów i instytucji
- dla przedstawicieli organizacji pozarządowych
- dla lokalnych przedsiębiorców
- dla reprezentantów okolicznych mediów
- dla wszystkich mieszkańców Czerwionce-Leszczynach i okolic
Prowadzenie: Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS
***
Spotkanie konsultacyjne „Decydujmy razem! Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego” w Czerwionce-Leszczynach
data: 7 sierpnia 2018 r. | godz.: 16:30-18:30
miejsce: Centrum Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach, ul. 3 Maja 19
Spotkanie konsultacyjne jest dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego w ramach realizacji zadania publicznego „Decydujmy razem! Budżet obywatelski województwa śląskiego”.
—————————————————————————————————–
INFORMACJA PRASOWA
W lipcu i sierpniu 2018 roku na terenie województwa śląskiego odbędą się konsultacje społeczne związane z tworzącym się mechanizmem budżetu obywatelskiego. 30 otwartych spotkań we wszystkich częściach województwa śląskiego będzie okazją do porozmawiania o tym, jak mógłby wyglądać budżet partycypacyjny realizowany w ramach całego regionu.
Akcja jest częścią projektu „Decydujmy razem! Budżet obywatelski Województwa Śląskiego”, wspólnego przedsięwzięcia Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych (CRIS) z Rybnika oraz Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych z Katowic. Działania są dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego w ramach realizacji zadania publicznego o takiej samej nazwie.
Tematyka konsultacji społecznych będzie się odnosić do stworzenia systemu pierwszego budżetu obywatelskiego w ramach województwa śląskiego. Omawiana formuła została już wcześniej wprowadzona w innych województwach, m.in. w opolskim, małopolskim i łódzkim. – Podczas pracy nad mechanizmem staramy się czerpać inspiracje z tamtejszych rozwiązań, ale najważniejsze dla nas jest to, aby nasz system odpowiadał przede wszystkim na potrzeby mieszkańców naszego regionu – podkreśla Piotr Dominiak z CRIS, jeden z prowadzących konsultacje.
Przykładowymi kwestiami do omówienia będą, m.in. zasięg realizowanych projektów, kwoty przyznawane na pojedyncze inicjatywy czy regulamin głosowania.
Wnioski mieszkańców będą na bieżąco spisywane przez konsultantów, by wszyscy, którzy mają na to ochotę, mogli opowiedzieć o swoich odczuciach dotyczących współdecydowania o przeznaczeniu środków publicznych.
Środki na realizację przyszłych projektów o zasięgu wojewódzkim będą pochodziły z budżetu Urzędu Marszałkowskiego. – Oficjalnych informacji na temat konkretnych kwot jeszcze nie mamy. Dopiero sejmik województwa śląskiego w uchwale budżetowej określi wartość środków, które zostaną przeznaczone na realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego. Wiedząc, że w 2018 r. budżet województwa po stronie wydatków ma wartość około 1,75 mld zł, możemy założyć, że gdyby radni sejmiku zdecydowali o przeznaczeniu 0,3–0,5% jego wartości na budżet obywatelski, moglibyśmy mówić o kwocie w granicach 5–9 mln zł. To – w skali województwa – bardzo niewiele, ale myślę, że pozwoli ocenić realne potrzeby na przyszłość – mówi Piotr Dominiak.
Badania mają szeroki zasięg terytorialny. Sześcioosobowa grupa ekspertów z obu stowarzyszeń zorganizuje spotkania w każdym z subregionów województwa, w okresie od 18 lipca do 14 sierpnia. Wydarzenia odbędą się w większych i mniejszych miejscowościach, m.in. w Kuźni Raciborskiej, Rybniku, Gorzycach, Żarkach, Czerwionce-Leszczynach, Częstochowie, Wojkowicach, Żywcu, Czechowicach-Dziedzicach, Bielsku-Białej, Cieszynie, Suszcu, Dąbrowie Górniczej i Katowicach.
Równolegle do spotkań, w Internecie przeprowadzone zostanie badanie ankietowe dla mieszkańców, którzy nie mieli możliwości uczestniczyć w spotkaniach.
Na kolejnym etapie wypowiedzi zostaną poddane analizie oraz konsultacji z prawnikiem. Finalnie posłużą do wypracowania sprawnie działającego narzędzia partycypacyjnego bazującego na raporcie ze spotkań z mieszkańcami, natomiast najwcześniejszych informacji o ogłoszeniu naboru wniosków w ramach budżetu możemy się spodziewać na początku 2019 roku.
Dodatkowych informacji udziela: Natalia Mandrysz, natalia.mandrysz@cris.org.pl, tel. 32 739– 55–12, wew. 101, +48 735 435 765.
Stopka prasowa
Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS jest pozarządową organizacją wspierającą, powstałą w 2002 r. Celem CRIS jest dążenie do stanu, w którym aktywne społeczności samodzielnie rozwiązują swoje problemy. Odbiorcami działań CRIS są organizacje pozarządowe, liderzy społeczni, młodzież, grupy nieformalne, samorządy terytorialne i ich instytucje, podmioty ekonomii społecznej, przedsiębiorcy.
Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych (Stowarzyszenie FIL) powstało w 2009 r. w Nikiszowcu. Jest organizacją pozarządową, nie działającą dla zysku. Działalność FIL – związana przede wszystkim z rewitalizacją i rozwojem lokalnym – prowadzona jest głównie w tradycyjnych dzielnicach śląskich miast. Stowarzyszenie związane jest z Nikiszowcem poprzez miejsce swojego powstania i działania oraz ludzi.
Nikiszowcem