Czerwionka-Leszczyny: Spotkanie Komisji ds. Kolei Dużych Prędkości Centralnego Portu Komunikacyjnego
W miniony czwartek w Palowicach odbyło się spotkanie Komisji ds. Kolei Dużych Prędkości Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Spotkanie zostało zwołane z inicjatywy Przewodniczącego Komisji, z zarazem Przewodniczącego Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernarda Strzody.
W pierwszej części spotkania omówiono koncepcję projektu realizowanego w ramach programu Kolej +. Mieszkańcy w formie konsultacji zgłaszali swoje uwagi do przedstawionego projektu.
W kolejnej części spotkania Przewodniczący Sejmikowej doraźnej komisji ds. analizy inwestycji kolejowych i innych inwestycji realizowanych przez administrację rządową Grzegorz Wolnik podsumował ubiegłotygodniowe spotkanie w Katowicach. 27 lutego w Sali Sejmu Śląskiego odbyło się spotkanie Wiceministra Funduszy i Polityki Regionalnej i Pełnomocnika Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Macieja Laska oraz Wiceministra Infrastruktury Piotra Malepszaka z samorządowcami i stroną społeczną, w którym wziął udział Wojewoda Śląski Marek Wójcik.
Pełnomocnik ds. CPK podczas spotkania poinformował, że trwa audyt, który prowadzony jest przez sześć firm zewnętrznych, a dotyczy części inwestycji CPK oraz projektów towarzyszących. Zbiorczy dokument ma dać odpowiedź, czy projekt budowy szybkiej linii kolejowej Katowice-Ostrawa przyjęty w wariancie inwestorskim ma swoje ekonomiczne i społeczne uzasadnienie.
– „Dyskusja była burzliwa, trzygodzinna, ale raczej racjonalna. Wysłuchano naszych argumentów, nikt nas nie wyrzucił z sali, jak miało to miejsce poprzednio. Minister Lasek mówił: będzie audyt, będzie decyzja. Skwapliwie notowano uwagi samorządów i aktywistów. Dziś rozmawiałem z Wojewodą Markiem Wójcikiem, zapewnił mnie, że zbierze raz jeszcze argumenty, stanowiska, opracowania przyrodnicze przygotowane przez samorządy i stronę społeczną i prześle je do CPK, jako stanowisko regionu. Minister Lasek skontaktował się z radą nadzorczą CPK która poleciła wycofanie sprzeciwu, który CPK wniosło do zakresu raportu oddziaływania na środowisko ws. wpływów górniczych. To bardzo ważne, bo to kwestia bezpieczeństwa tej inwestycji” – mówił Przewodniczący Sejmikowej doraźnej komisji ds. analizy inwestycji kolejowych i innych inwestycji realizowanych przez administrację rządową oraz Pełnomocnik Burmistrza ds. planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorz Wolnik.
– „Nie ukrywam, że mamy wrażenie dysonansu. Wszyscy nas słuchają, chcą nam przyznać rację, ale jednocześnie robią swoje. Uważamy, że na czas trwania audytu prace przy CPK powinny być zawieszone. 4 czy 5 miesięcy oczekiwania na wyniki audytu to dla nas bardzo dużo. Chcemy mieć cały czas rękę na pulsie, nie możemy zostać uśpieni. Cztery lata walczymy i protestujemy i oczekujemy konkretnych decyzji” – podkreślił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.
Przedstawiono także sprawozdanie z protestu, który odbył się 24 lutego w Mikołowie, w którym uczestniczyli przedstawiciele Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, w tym mieszkańcy Palowic.
– „Współorganizowaliśmy ten protest. Dalej mówimy głośne nie przeciw Kolei Dużych Prędkości. Będziemy cały czas aktywni” – zapowiada Sołtys Palowic Dominika Baranowicz.
W spotkaniu uczestniczyli Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Przewodniczący Sejmikowej doraźnej komisji ds. analizy inwestycji kolejowych i innych inwestycji realizowanych przez administrację rządową oraz Pełnomocnik Burmistrza ds. planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorz Wolnik, Dyrektor ZDISK-u Łukasz Korus, Naczelnik Wydziału Mienia i Geodezji Katarzyna Pyszny, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciele PKP PLK SA, przedstawiciele firmy projektowej, która zajmuje się opracowaniem koncepcji projektu przebiegu Kolei + dotyczącego odbudowy połączenia kolejowego do Jastrzębia Zdroju przebiegającego przez Palowice oraz mieszkańcy.
Info: UMiG Czerwionka-Leszczyny